Son yılların en trend saç modellerinden hafif dalgalı saç modeli, şüphesiz uğraşı yansıtmayan doğal görünümlü saç modelleri ile gününü geçirmeyi tercih edenlerin seçimleri arasında gelmektedir. Hafif dalgalı saç yapımı son derece basit gözükse de bir takım ipuçlarına da sahiptir. Saçlarınız hafif ve doğal dalgalara sahip olsun istiyorsanız yapmanız gerekenlerin başında biraz sabırlı olmak ve aceleci davranmamak da başta geliyor. Hafif dalgalı fön olarak da bilinen saçlarda hafif dalgalı saç modeli kısa kesim saçlarda daha uzun süre kalarak kendini çok daha iyi göstermektedir. Uzun saçlı kişiler genellikle hafif dalgalı saç modellerinde bir sürenin sonunda dalgaların saçın da ağırlığı ile bozulmasından dolayı iri dalgalar ile saçlarını maşalama yöntemini tercih etmekte, ancak hafif dalgalı saç modelini bozulmadan kullanmanın tüyoları da yazımızın devamında bulunmaktadır. Peki hafif dalgalı saç nasıl yapılır, hafif dalgalı fön nasıl sabit kalır, bozulmaması için neler yapılmalıdır işte bilmeniz gerekenler,

Hafif Dalgalı Saç Yapımı

Hafif dalgayı evinizde bulunan bigudilerden tutun da saç maşası ile saç bandı ile hatta saçınızı örme yöntemini kullanarak bile gerçekleştirebilirsiniz. Hafif dalgalı saç modelinde amaç tamamen saçın doğal dalgalı bir görünüm içerisinde olmasından geçer. Adım adım hafif dalgalı fönün püf noktaları,

1 Saç örgüsü yaparak saçlarınıza hafif dalgalar kazandırın. Saçlarınızı saç maşası, saç düzleştirici gibi yoğun ısı veren cihazlar ile dalgalandırmak yerine daha doğal ve saç tellerine zarar vermeyecek yöntemlerle dalgalandırmak istiyorsanız en kolay yöntem olan saç örgüsüne başvurabilirsiniz. Saçlarınızı özellikle duş sonrasında hafif nemliyken orta kalınlıkta örerek bir lastik yardımı ile örgünüzün uyku boyunca bozulmayacağından emin olun. Hafif saç dalgası yaratmak için ince sık ve küçük saç örgüleri yerine, kalın ve iri dalgalara sahip olmak için geniş bir şekilde düz örme yapmanız önerilir. Sabah saçınızı açtığınızda hafif ve doğal saç dalgalarına sahip olacaksınız. Fön makinası ile saçınızı hafif kurutun ve saçlarınızın tadını çıkarın.

2 Saç maşası ile hafif dalgalı saç yapın. Saç maşası şimdiye dek neredeyse saçlarınızı lüle lüle kullanmanız için yeterince size hizmet etti artık saçlarınıza hafif dalga vermek için saçınız için yapmanız gerekeni kesinlikle biliyorsunuz! Saç maşasını abartıya kaçmadan bir defa döngüler hazırlayarak kullandığınızda inanın son derece güzel ve doğal hafif dalgalı saçlar sahip olabilirsiniz. Saç maşasını kullanmadan önce saçlarınızın elektriklenmemesi ve ısı etkisiyle kırılmasını önlemek için saç bakım ürünlerini muhakkak kullanmalısınız, örneğin ısıya karşı koruyucu termal spreyler. Daha sonra tutam tutam ayırdığınız saçlarınızı kalın bir maşaya dolayarak bir müddet bekleyin. İri ve doğal dalgalar istiyorsanız, saç tutamlarını kalın tutmalı ve ayrıca ageniş çaplı bir maşa kullanmalısınız. İnce maşalar saçlarda daha sık dalgalar oluşturur ve istediğiniz hafif ve doğal saç dalgasını size vermez.

**3 Sosis bigudi ya da saç bandıyla hafif dalgalı saç yapımını deneyin. **Sosis bigudi, yapısı itibariyle hafif saç dalgası vermek için biçilmiş kaftan misali olan bu saç şekillendirici saç aksesuarı sizin için biçilmiş kaftandır. Orta kalınlıkta seçeceğiniz bigudiyi saçlarınızın özellikle uç kısımlarını iyice sarın ve gece boyunca saçınızda bekletin. Sabah saçınızı açtığınızda kendiliğinden dalgalanmış gibi duran hafif dalgaları tüm ofis konuşacak!

  • Saç bandını, alnınızın üzerinde duracak şekilde başınıza geçirin. Saç bandını, kaşlarınızın bir parmak üzerine kadar indirin. Daha sonra saç uçlarınızı bandın içinden geçirerek iki üç kez saç bandına dolayın. Tüm saçlarınızı bu şekilde doladıktan sonra uzunca bir süre bu şekilde tutun. Hatta bu işlemi geçe yatmadan önce hafif nemli saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Tüm gece boyunca saçlarınıza dolamış olarak sardığınız saç bandı, sabah kalktığınızda, kendiliğinden dalgalıymış gibi duran tabii haline siz bile şaşıracaksınız.