Hamilelikte kıyafet seçimi diğer dönemlere göre hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından daha çok önem arz etmektedir. Özellikle kış aylarında daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Sizin de hamileliğiniz kış aylarına denk geldiyse ve nasıl giyinmeniz hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki adımları dikkatlice okuyup uygulayın.

Kışın Hamilelikte Giyim

1.Hamilelerin kışın ne tür giysiler tercih etmesi gerektiğini öğrenin. Kışın anne adayları koyu renkli dar olmayan ve sıcak tutan giysileri tercih etmelidir. Sentetik giysileri asla tercih etmeyin. Tene temas eden bütün giysileriniz her dönemde pamuklu olması gerektiği gibi bu dönemde dış giyiminizin de pamuklu olmasına dikkat edin. Kaban harici mutlaka bütün giysileriniz pamuk ve kotondan üretilmiş olsun. Dışarı çıkıldığında mutlaka atkı ve bere kullanın.

2. Hamilelikte ayakkabı seçiminize de çok dikkat edin. Karlı ve buzlu havalarda düşmeyecek şekilde tabanı desteklenmiş lastik tabanlı ayakkabıları tercih edin. Topuksuz, rahat ve bol sizi yormayacak ayakkabılar almaya özen gösterin.

3. Pamuklu giysiler kullanmaya özen gösterin. Hamilelikte kesinlikle %100 pamuk içeren kıyafetler tercih edin. Çünkü polyester ve sentetik içerikli kıyafetler cilt sağlığına zarar vermesinin yanında bakteri üretimini de hızla artırdığından sağlık açısından tercih edilmemesi gerekmektedir. Oysa pamuktan yapılmış kıyafetler vücut terini emebilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda tenin hava alış verişini daha çok kolaylaştırdığından son derece sağlıklıdır. Mutlaka bütün kıyafetlerinizin %100 pamuk olmasına özen gösterin. Polyester ve sentetik ürünlerin temizlik ve ütü kolaylığını sağlığınız için göz ardı edin.

4. Hamilelikte tek parça giysileri asla tercih etmeyin. Özellikle hamileliğin ilk altı ayında tek parçadan oluşan kıyafetler yerine birkaç parçalık kıyafetleri tercih edin. Sıcaklıkları farklı ortamlara daha hızlı uyum sağlayabilmek adına birkaç parçalık kıyafet seçmek önemli bir husustur.

5. Kolay giyilebilen ve çıkarılabilen giysileri tercih etmeye özen gösterin. Dış giyiminizde ve ayakkabılarınızda kolay giyip çıkarılabilir olanları tercih edin. Çünkü sıcaklıkları farklı ortamlara girdiğinizde bebeğinizin ve sizin sağlığınızın korunması açısında bu çok önemlidir. Soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama girdiğinizde düğmeli dış giysiler yerine fermuarlı dış giysileri tercih edin. Gebeliğin bütün dönemlerinde eğilmek bebeğe zarar verebilir. O yüzden kolay giyilebilen, bağcıksız ve kolayca çıkarılabilen ayakkabıları tercih edin.

İpuçları:

Karlı ve buzlu havalarda dışarı çıktığınız zaman çok daha dikkatli olun. Vücut dengesini korumak hamilelikte zorlaştığından mutlaka önlemler almanız gerekmektedir. Özellikle kaymayan ve fermuarlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Kışın mutlaka fermuarlı bir botunuz olsun. Hamilelikte sizi etkileyen olumlu ya da olumsuz her şeyin bebeğinizi de etkileyeceğini unutmayın.