Tırnaklarınızı hafif rötuşlarla toparlayarak bir iki saat içerisinde mükemmel görünmelerini sağlamanız mümkün. İşe tırnaklarınızı keserek başladıktan sonra törpüleme ve cilalama ile işlemi tamamlayın. Ardından, en sevdiğiniz rengi seçin ve profesyonel bir görünüme ulaşmak için tırnaklarınıza oje uygulayın. Manikür yaptırmak tırnaklarınızı anında güzelleştirebilir fakat tırnak sağlığınız için uzun vadede sağlam, parlak ve güzel görünüm için bazı alışkanlıklar da edinmeniz gerekir.

Tırnak Kesimi ve Rötuş İşlemi

1.Gereken malzemeleri edinin. Tırnaklarınızı daha sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşturmak için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu noktada biraz para harcamanız gerekebilir, fakat zamanla bu işlemi yapmanız için gereken para azalacak. İşte ihtiyacınız olanlar:

  • Tırnak makası
  • Tırnak törpüsü
  • Aseton
  • Pamuk
  • Tırnak parlatma törpüsü
  • Kütikül yumuşatıcı krem
  • El losyonu
  • Manikür kürdanı

2. Tırnağınızdaki ojeden kurtulun. Eğer tırnaklarınızda hali hazırda eskiden sürdüğünüz bir oje varsa, aseton ve pamuk yardımıyla ojeyi çıkarın. İşleme temiz ve taze bir başlangıç yapmanız gerekiyor.

3. Ellerinizi ılık su dolu bir kapta bir süre bekletin. Bu işlem tırnaklarınızı yumuşatacak ve kesip şekil verilmesini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda tırnaklarınızın başlangıç noktasında bulunan kütikül adı verilen deri kolaylıkla geri itilebilir hale gelecektir. Yaklaşık beş dakika boyunca elinizi suyun içerisinde tutun, ardından bir havlu yardımıyla kurulayın.

4. Tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin. Tercih ettiğiniz tırnak şekline göre tırnak makasınızı kullanarak ister düz ister yuvarlak kesimli tırnaklara sahip olabilirsiniz. Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin, mutlaka her tırnağınızda bir miktar beyazlık görünsün. Bıraktığınız uzunluk hem tırnaklarınızın korunmasını sağlarken hem de güzel görünmelerine yardımcı olur. Tırnaklarınızın köşelerini rötuşlamak için tırnak törpünüzü kullanın.

Tırnak törpünüzü kullanırken, işlemin yönünün tırnağınızın üst kısmına doğru olduğundan emin olun. İleri ve geri hareketler yapmayın: aksi takdirde tırnak yapınız zedelenebilir.

Tırnaklarınızı kısaltmak için törpü kullanmayın, her zaman işe tırnak makası ile başladıktan sonra şekillendirme için törpüye geçin.

Tırnaklarınızın köşelerini tırnak bitiminize doğru yuvarlayarak şekillendirmeyin, bu durum özellikle baş parmağınızda batık tırnak oluşumuna sebep olabilir.

5. Tırnak diplerinizi geriye doğru itin. Tırnaklarınızı iyice kuruttuktan sonra, kütikül kremini uygulayın. 2-3 dakika boyunca kremin emilmesini bekleyin ve kütikül kürdanı yardımı ile nazikçe deriyi geriye doğru itin. Bu işlem tırnaklarınızın daha güzel görünmesini sağlar ve tırnaklarınızı ilk kat oje için hazırlar. İşiniz bittiğinde fazla kalan kremi sıyırarak silebilirsiniz.

Kütiküllerinizi geriye doğru iterken zorlamayın, ve asla kesmeyin. Kütiküller tırnaklarınızı olası bir enfeksiyondan korur, kesme işlemi parmaklarınızda kızarıklıklara ve iltihaplara sebebiyet verebilir.

Kütikül kürdanınız yoksa, kenarları düz herhangi bir çubuğu kullanabilirsiniz. Yalnızca, çok keskin ve zedeleyici ürünler kullanmadığınızdan emin olun.

6. Tırnaklarınızı parlatın. Parlatıcı tırnak törpünüzün pürüzlü kısmıyla, tek yönlü olarak tırnak yüzeyinizi parlatın. İşlemi tamamlamak için, törpünün pürüzsüz kısmını kullanın ve parlatın. Bu işlemi gerçekleştirirken, baskı uygulayarak tırnak yüzeyinizi zedelememeye dikkat edin. Tırnaklarınızı incelterek sağlıksız hale getirmek istemezsiniz. Burada amaç, işlem sonunda düzgün ve parlak tırnaklara sahip olmak.

7. Ellerinizi yıkayıp durulayın ve losyon uygulayın. Bu işlem tırnaklarınızı temizler ve derinizin nemlenmesine yardımcı olur. Eğer tırnaklarınıza oje uygulamayacaksanız, manikürünüz tamamlanmış demektir. Eğer uygulayacaksanız, işleme başlamadan önce bir pamuk yardımı ile bir miktar oje çıkarıcısını tırnaklarınıza uygulayarak fazla losyondan kurtulun.