Çok sevilen ve giderek yaygınlaşan espressoyu içebilmek için artık cafelere gitmek zorunda değilsiniz. Kullanışlı bir makineyle istediğiniz an kahvenizi yapabilir, keyfini çıkarabilirsiniz. Makineyi kullanmaksa bir kaç küçük açıklama yardımıyla oldukça kolay, üstelik sadece espresso değil sevdiğiniz diğer kahve çeşitlerini de bu makineyle yapabilirsiniz.

Espresso Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak çeşitli derecelerde kavrulmuş kahve çekirdeklerini deneyin ve en sevdiğinizi seçin. Kavrulma seçenek ve tercihleri bölgelere göre değişir, örneğin Kuzey İtalya’da orta kavrulmuş çekirdekler tercih edilirken Güney İtalya’da çok kavrulmuş olması tercih sebebidir. Siz de küçük bir araştırmayla en sevdiğinizi seçebilirsiniz.
 2. Taze çekirdekler her zaman daha güzel sonuç verir. Kavrulmanın üzerinde üç haftadan fazla geçmemiş olmasına özen gösterin.
 3. Satın almaktansa çekirdekleri kendinizin öğütmesi daha iyidir. Fakat klasik elektrikli bir kahve öğütücüsüyle öğütmek kahvenizi yakabilir bunun yerine özel espresso öğütücüsü kullanabilirsiniz. Eğer satın alıyorsanız yeni öğütülmüş ve kavrulmuş çekirdekleri tercih edin. Öğütülmüş çekirdeklerin kıvamı şeker tanecikleri gibi olmalıdır, çok küçük ya da büyük tanecikler kahvenizin tadının bozulmasına neden olur.
 4. 90 derecede ısıtılmış ve arıtılmış su kullanın. Az ısıtmak veya suyu kaynatmak kahvenin tadını ve kıvamını etkiler.
 5. Doğru miktarda kahve koyun, bir espresso fincanı için en uygun ölçü 7 gramdır.
 6. İstediğiniz kahve kıvamına göre sıkıştırıcıyı ayarlayın, daha sert ve yoğun bir kahve için daha çok sıkıştırmak gerekliyken daha hafif bir kahve için daha az sıkıştırmak yeterlidir.
 7. Kahvenizi filtreye koyarak, sıkıştırıcı yardımıyla makinenin içine yerleştirin.
 8. Fincanınızı kahvenin döküleceği yerin tam altına koyun ve makineyi çalıştırın. 20-25 saniye içinde kahveniz üzerinde köpüğüyle hazır olacaktır.

Espresso Makinesiyle Farklı Kahveler Nasıl Yapılır?

LATTE YAPIMI

 1. Espresso çekirdeklerini filtreye yerleştirerek iki kez sıkıştırın.
 2. Filtreyi yerine yerleştirin ve iyice sıkışana kadar çevirin.
 3. Su ısıtma düğmesini biraz çevirerek açık, böylece su biraz ısınsın.
 4. Bir sürahinin yarısına kadar süt koyun ve sürahiyi buhar çubuğunun altına sütün yüzeyi ve çubuk arasında 45 derecelik bir açı olacak şekilde yerleştirin.
 5. Sütün sürahi içinde iyice karışabilmesi için yeterli düzeyde buhar verin, iyice karıştıktan sonra su ısıtma düğmesini çevirerek iyice açın.
 6. Kahve dolana kadar 30-35 saniye kadar bekleyin ardından suyu kapatın.
 7. Süt koyu bir kıvama gelince buharı kapatın ve sürahiye hafifçe vurun böylece süt yerleşsin ardından espressonun içine sütü dökün ve latteniz hazır.

CAPPUCINO YAPIMI

 1. Latte yapımındaki ilk beş maddeyi tekrarlayın.
 2. Süte buhar vermeyi süt çok koyu ve köpüklü bir hale gelene kadar sürdürün.
 3. Sürahiyi küçük darbelerle çalkalayın böylece dibindeki hava yüzeye çıksın.
 4. Sürahinin altına vurduğunuzda derin bir ses gelmeye başladığında çalkalama işlemine son verin.
 5. Koyu haldeki sütü espressonun üzerine dökerek cappucino yapımını bitirin.
 6. Americano, Sıcak çikolata ve Chai Latte Yapımı
 7. Americano yapmak için ilk bölümdeki espresso nasıl yapılır adımlarını izleyerek espresso yapın ardından kahveyi bir bardak sıcak suyun içine dökün. Americanonuz hazır!
 8. Sıcak çikolata, chai latte, veya benzeri içecekleri yapabilmek için latte yapımındaki 2. ve 5. maddeleri izleyin, ardından içeceğiniz istediğiniz kıvama gelinceye dek devam edin.

Espresso Makinesi Nasıl Temizlenir?

 1. İlk olarak dış yüzeyi güzel bir temizleyiciyle temizleyin fakat temizleyicinin makinenin iç kısımlarına geçmediğinden emin olun.
 2. Ardından iç hazneye geçin. İçteki parçalar için özel espresso makinesi temizleyicileri veya sirke ve su kullanabilirsiniz. 20 damla suya 3 damla sirke ekleyerek hazneye dökün ardından duru suyla 3-4 kez temizleyin.
 3. Öndeki çubuğu sökebiliyorsanız çıkarıp temizleyin ardından yerine yerleştirin.
 4. İçinde su olmadığından emin olup suyun geldiği başlık kısmını çıkarın, bu parçayı temizlemek diş fırçası, el bezi vs. kullanabilirsiniz. Olabildiğince her köşeye ulaşıp, tüm kirleri temizlemeye çalışın.
 5. Makinenin iç ve dış yüzeyi tamamen temizlendikten sonra, duru suyla bir kez daha çalıştırın su tamamıyla boşalmadan çalışmasını durdurun.