Emekli maaşını çekmek isteyen kişilerin yaşadığı problemlerden biri de bankamatiklerden ya da banka şubelerinden emekli maaşını nasıl çekeceklerini bilememeleridir. Emeklilik dönemi belli bir süre sigortalı çalışanın hak ettiği bir dönemdir. Çalışan birçok kişi de bunun hayalini kurarak yaşantısına devam eder. Çalışan kişilerin emeklilik süreci yaklaştıkça yaşadıkları heyecan kat be kat artmaktadır. Emekli olunduğu anda da devlet tarafından her ay düzenli olarak emekli maaşları kişilerin banka hesaplarına aktarılmaktadır. Siz de Halk bankasından emekli maaşı çeken biriyseniz ve maaşınızı nasıl çekebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okumanız yeterlidir.

Halk Bankasından Emekli Maaşı Çekmek

Emekli maaşı kişinin isteği üzerine farklı bankalara yatırılabilmektedir. Hatta bankalar emekli maaşı alan müşterilerini kendi bankalarına çekebilmek adına çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Emekli maaşını taşıyana ve sözleşme yapana çeyrek altın vb. gibi ödüller verilebilmektedir. Her bankanın ATM’si farklılık gösterdiğinden dolayı emekli maaşının çekim aşaması da ister istemez farklılık gösterecektir.

  1. Bankamatiğe emekli maaşınızı yatacağı bankamatik kartını takın. Kartı takarken yönünün doğru şekilde takıldığından emin olun.

  2. Bankamatikte şifrenizi diğer insanların göremeyeceği şekilde bir elinizle kapatarak girin. Şifrenizi gizleyerek hem bankamatikten kart kopyalama eylemlerinin önüne geçmeyi hem de çevrenizdekilerin kart şifresini öğrenerek sizin yerinize işlem gerçekleştirmesini engellemiş olursunuz. Kart şifresi girildikten sonra karşınızdaki ekranda hesabınızdaki bakiye görüntülenecektir.

  3. Para çek kısmına dokunun ve emekli maaşınızdan çekmek istediğiniz tutarı yazın. Emekli maaşınız küsuratlıysa tüm bankamatiklerin bu küsüratı vermeyeceğini unutmayın. Örneğin bankamatiklerden 500 tlyi rahatlıkla çekebilirken. 536 tlyi çekemeyebilirsiniz.

  4. Karşınıza açılan makbuz isteyip istemediğiniz sorusuna yanıt verin. İstenecek her makbuzun doğaya zarar vermesini göz önüne alarak bu kararı verin. Sorulan soruya ya Evet ya da Hayır diyerek işleme devam edin.

  5. Son olarak sizi sorulan başka işlem yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt verin ve paranızı alarak ihtiyaçlarınızı gidermeye başlayın.

Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde uygulayarak sizler de Halk Bankası üzerinden emekli maaşınızın tümünü veya bir kısmını çekebilirsiniz. Bu işlemleri yapmanız için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. 7 gün 24 saat boyunca Halk Bankası bankamatiklerinde emekli maaşınızı çekebilirsiniz. Bunun yanında bankamatikten çekmeyi istemiyorsanız banka şubesinin açık olduğu saatlerde gişe işlemlerinden sıra alıp banka şubesinden de para çekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.