Sizin hesabınızın bulunduğu bankada hesabı olan herhangi birine para gönderme işlemi havale olarak adlandırılır. Havale işlemi sayesinde istediğiniz banka hesabına en hızlı şekilde para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemi aynı banka içerisindeki para transferi olduğundan dolayı gün ve saat ile sınırlı değildir. Yani EFT işlemi sadece bankaların mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilirken, havale işlemi 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir. Bu açıdan havale, EFT’den elbette avantajlıdır. Önceki süreçlerde sadece bankaların şubeleri aracılığıyla yapılabilen havale işlemleri artık internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için elbette internet bankacılığınızın aktif olması gerekmektedir.

İnternetten havale yapmak

1. İnternet bankacılığı hesabına sahip olun. Herhangi bir bankada hesabınız bulunuyor ve internetten havale yapmak istiyorsanız öncelikle banka şubelerinden birine giderek ya da bankanın telefon bankacılığı hizmetini arayarak internet bankacılığını aktif ettirmelisiniz. İnternet bankacılığını aktif ettirdikten sonra internet şubesine giriş yapabilmek için bir şifre oluşturmuş olacaksınız.

2. İnternet bankacılığı için oluşturmuş olduğunuz şifre ve müşteri numarası(veya TC kimlik numarası) ile internet bankacılığına giriş yapmanız gerekir. Bu girişin ardından güvenlik maksatlı cep telefonunuza bir şifre gelecek ve bunu da doğru girmeniz durumunda internet bankacılığını açmış olacaksınız.

3. Para transferi bölümünden havale  işlemini seçmelisiniz. Kimi bankalarda bu bölümler farklılık gösterse de genel olarak Para transferi, para gönderimi gibi isimlere sahiptir. Bu kısıma para göndereceğiniz kişinin hesap numarası, şube numarasını ve göndermek istediğiniz miktarı girmelisiniz. Bu bilgileri doğru şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra para gönderme işlemi için onay verebilirsiniz.

  • Cep telefonlarınızdan, bilgisayarlarınızdan vb. internete erişebildiğiniz her yerden havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kolaylık sayesinde banka şubelerine ya da bankamatiklere giderek sıra beklemenize gerek yoktur. Havale işlemini kişinin hesap numarası ve şube numarasını girerek yapabileceğini gibi IBAN numarası girerek da yapabilirsiniz.
  • IBAN numarası ya da hesap numarası ve şube numarasının girilmesiyle karşıdaki kişinin ad ve soyadının ilk harfleri gösterilir. Siz de bu ilk harflere bakarak paranın doğru kişiye gidip gitmeyeceğini son bir kez kontrol edebilirsiniz. Havale işleminin sonucunda çok ekstrem durumlar haricinde para karşıdaki kişinin hesabına maksimum 5 dakika içerisinde geçecektir.

İnternetten Havale ve Eft İle Gönderim Yaparsam Kaç Lira Öderim?

Havale ve Eft işlemlerinizi İnternet üzerinden yaparsanız çok cuzi bir miktar (Bazı bankalar hiç almazken, bazıları ise ortalama 2-3 TL arası masraf alır) ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Diyelim 10.000 TL’yi internet üzerinden Eft veya Havale ile gönderirseniz 5 TL masraf öderken, bankaya gidip bu işlemi yapmak isterseniz size 30-40 TL hesap çıkarırlar.