Google, bir ilke daha imza attı. Google Translate aynı dili konuşmayan milyonlarca insanı biraraya getirerek birbirlerini anlamaya yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bugün piyasaya sürdüğü mobil sürümlerde çeviri eklentisi oldukça ilgi göreceğe benziyor. Google’ ın sunduğu yeni eklenti de yazı görselini otomatik olarak algılayan bir yazılım bulunmakta.

Google Çeviri Eklentisi Hakkında

Google’ın bu yeni sürümü ile Google Çeviri sekmesini açarak bilmediğiniz bir dilde olan yazıyı yazmanıza gerek yok. Word Lens (kelime algılayıcı lens) adını verdikleri yazılım ile telefonunuzu yazının üzerine getirerek ne yazdığını öğrenmek istediğiniz dile ayarlamanız yeterli, fotoğrafını çekmenize bile gerek yok. Google bu sürümü için İtalyanca, Almanca, İngilizce, Fransızca, Portekizce, Rusça ve İspanyolca dilleri üzerinde çalıştı. Diğer diller üzerinde de çalışmalarını sürdüren Google, diğer diller için de bu eklentinin kullanılabilmesi için fotoğraf çekilmesi gerektiğini belirtiyor. Örneğin; Rusça bir yazıyı Türkçe görmek istiyorsanız şimdilik fotoğrafını çekmelisiniz ve Google’ın tüm dünya dilleri üzerinde çalışmasını beklemelisiniz.

Google’ın üzerinde çalışmış olduğu diller için bu eklentiyi kullanırken internet bağlantısına da ihtiyacınız olmayacak. Bu alanda güçlü bir veritabanı oluşturmayı amaçlayan Google, yalnızca telefon ekranında görseli göstererek istenilen dile çevrilmesinde seyahat halindeki insanlara oldukça yardımcı olacak. Google’ın IOS ve Android sürümleri de yakın gelecekte gelmiş olacak.

Google Translate’in Microsoft ile Skpye uzerinden çeviri arasındaki mesafede böylelikle kaybolacağa benziyor. Son derece hızlı bir teknoloji olan bu yeni sürüm iletişiminize iletişim katacak. Tüm dünyanın sorunlarını çözmeyi amaçlamayan Google, seyahat halindeki bir çok insanın harita yol güzergahlarında işlerinin epeyce kolaylaşacağının altını çiziyor.