Basur diğer adıyla hemoroid zaman zaman herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bu hastalığın çok kişide görülmesiyle birlikte hem doğal, bitkisel tedavi yöntemleri geliştirilmiş hem de tıbbi tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Siz de evinizde basur tedavisi için bitkisel yöntemleri uygulayabilirsiniz. Öncelikle bu aşamada gerçekten basur olup olmadığınız belirlemeli ve sonrasında da gerekli malzemeleri bir araya getirerek aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Adım Adım Bitkisel Yollarla Basur Tedavisi

1. Basurun tam olarak ne demek olduğunu anlayın. Bağırsağın arka kısmında, rektum bölgesinde var olan damarların genişlemesiyle birlikte “Basur” denen şişlik ortaya çıkmış olur. Basur kelimesi yerine kimi zaman Hemoroid kelimesi de kullanılabilmektedir. Bu iki kelime de aynı anlama gelmektedir.

2. Basurun neden kaynaklandığını anlayın. Çay, kafein içeren kahve vb. içeceklerin, kola gibi asitli içeceklerin, hazır gıdaların aşırı tüketilmesi sonucunda basur oluşabilmektedir. Ancak basurun oluşmasında sadece bu besinlerin yenmesi etkili değildir. Nesilden nesile geçen kalıtımsal özellikler de basurun oluşmasına sebep olabilmektedir. Basurun oluşmasıyla birlikte kişiler oturmada, tuvalete gitmekte, yürümekte zorluk çekebilir.

3. Basurun belirtilerinin neler olduğunu kavrayın. Hemoroidin birden çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler ilgili bölgede görülen belirtilerdir:

 • Basurun çıktığı yerde kanama olması
 • İlgili bölgede aşırı kaşıntı ve batma hissi
 • Rektal bölgede mukoza sıvısının çıkmaya başlaması
 • Yine rektal bölgede çıkan mukoza sıvısına bağlı olarak ortaya çıkan kötü koku
 • Basurun olduğu bölgede yani rektal bölgede ağrı
 • Uzun süre oturulduğunda, oturulan bölgeye kan hücum eder. Açık havada yürüyüş veya hafif sporlar ve yüzme, alt karın bölgesinin kan dolaşımını uyarır. Böylelikle basur olduğunuz durumlarda hareket ile hem kabızlığın önüne geçersiniz hem de basurun iyileşmesine fayda sağlarsınız.

4. Havuç ile basur tedavisi için bitkisel kürü hazırlayın. Bunun için gerekli olan malzemeleri hazırlamalısınız.

 • İlk olarak 1 litre suyu kaynatmalısınız. İkinci olarak ise 1 havucu ince bir şekilde doğramalısınız.
 • Kaynamış olan 1 litre suyun içerisine ince şekilde doğranmış havuçlardan 1 yemek kaşığı ilave edin.
 • Bu karışımın kapağını kapatarak 1 saat boyunca hava almayacak şekilde bekletin.
 • Sürenin sonunda elde edilen çayı süzün ve için.
 • Hazırlamış olduğunuz havuçlu çayı maksimum günde 3 defa olacak şekilde tüketebilirsiniz. 4-5 ay boyunca bu çayı düzenli bir biçimde tüketirseniz vücudunuzdaki toksinlerin, organizmaların atılmasını sağlayacak ve basur sorununu çözmüş olacaksınız.

Ayrıca buğday kepeği, keten tohumu unu, siyah ekmek, bal, bol miktarda sebze ve pirinç harikalar yaratabilir. Anüs kaslarını çalıştırınız. Böylece damarlarda birikmiş olan kanı dağıtabilirsiniz: Günde pek çok kere, anüs kaslarını birkaç saniye boyunca sıkınız ve bu hareketi en azından 20 kere yineleyiniz.