Hamilelik anneliğin başlangıcı hem heyecan verici hem de müthiş keyifli bir dönemdir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı olarak bilinen “trimester” periyodunda baş ağrısı kalıcı bir sorun olarak beyninizi zonklatabilir. Gebelikte baş ağrısı nasıl hafifletilir, baş ağrısını geçirmek için neler yapılması gerekir işte sizin için ilginç tüyolar:

Gebelikte Baş Ağrısı ile Mücadele Etmenin Yolları

  1. Bol bol dinlenin. Gebelik önünüzdeki annelik serüveniniz düşünüldüğünde sakin geçen dönemlerinizin sonudur. Gebeliğin ilk aylarında vücudunuz hızlı bir şekilde bir takım değişikliklere uğrar. Bu hormonel değişiklikler aynı zamanda stresli hissetmenize ve agresif olmanıza sebep olur. Bu durumda da baş ağrısı kaçınılmazdır. Baş ağrınızı hafifletmek için vücudunuzu dinlendirin. Hormonlarla savaşan vücudunuzu bir de siz yormayın.
  2. **Kan şekerinizi kontrol ettirin. **Gebelikte kan şekerinizin sık sık değişkenlik göstermesi normaldir ancak düşük kan şekerinin de baş ağrısına sebep olduğunu bilmelisiniz. Baş ağrınızı azaltmak için düşen kan şekerinizi doğru beslenerek bastırmaya çalışmalısınız. Hamileliğin ilk aylarında kilo alıyor almak sizi fazla endişelenme olmasa da sonlarına doğru kontrollü kilo almak uğruna baş ağrılarıyla mücadele etmek istemezsiniz. Kan şekerinizi yükseltecek zengin besinler ile beslenin.
  3. Bol bol su için. Gebelik boyunca bebeğinizin gelişimi için beslenmenizi artırmanız gerekir bununla beraber de su tüketimini de arttırmalısınız. Her zaman içtiğinizden daha fazla su tüketmek, yüksek stres seviyenizi düşürür, kan damarlarınızın şişmesine ve baş ağrınızın azalmasına sebep olur.
  4. Yavaş yavaş kafein kullanma miktarınızı azaltın. Fazla kafein özellikle tek seferde fazla miktarlarda kahve hamile bir kadının aniden baş ağrısına musallat olmasını sağlayabilir. Kafeine bağımlıysanız kahvesiz yapamıyorum diyenlerdenseniz baş ağrılarınızı azaltmak için kafeini yavaş yavaş azaltın. Kahveyi pek aramıyorsanız gebelik boyunca tamamen kesebilirsiniz.
  5. Stresten kaçının. Ruhsal ve fiziksel olarak çeşitli iniş çıkışlar yaşayan bedeninizi gebelik boyunca stresten uzaklaştırmalısınız. Stres uzaklaşmak derken hem kendi zihninizde yarattığınız stres hem çevresel streslerden ne kadar uzak olursanız fiziksel ağrılarınız o derece dinecektir. Baş ağrınızın olduğu stresli durumlarda burnunuzdan nefes alın ve rahatlamaya çalışın.
  6. Sık duş alın. Hamile kadınlar normal zamanlarına göre yüksek bir vücut sıcaklığına sahip olurlar. Gebelikte bedeniniz bu şekilde iken sizin onu serin ve sakin tutmaya çalışmanız gerekiyor. Baş ağrısını dindirmek için ılık duşlar alarak vücudunuzun stresini azaltın. Duş alamadığınız durumlarda bir buz ile yanaklarınıza ve alnınıza soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bir toplu taşıma aracında ya da kamusal bir alanda bulunurken buz ile ya a soğuk su ile bedeninizi sakinleştirmeniz baş ağrınızı da kesecektir.
  7. Egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapan bir hamile için baş ağrısı söz konusu olmayabilir. Egzersiz mutlu kalmanızı, stresi atmanıza yardımcı sizin farkında bile olmadığınız tek yoldur. Ücretsiz olarak gerçekleştirerek baş ağrınızı yok edecek egzersizlere sarılın!
  8. Doğum öncesi masaj terapistlerini ziyaret edin. Masaj gebelikte kaslarınızı rahatlatıcı ve vücudunuzdaki tüm gerginliği azaltıcı bir rol oynar. Doğumdan önce gebeliğinizin sonlarına doğru uzun ve sızılı baş ağrıları çekiyorsanız tüm vücudunuza bir masaj yaptırabilirsiniz. Tüm stresinizi atıp yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.