Kanser tanısı almak yıkıcı olabilir. Kanser ile başa çıkmaya çalışıyorsanız, fiziksel ve ruhsal bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Kanser ile başa çıkmak yorucu, acı verici ve korkutucu olabilir. Önemli olan bir destek kaynağı bulmaktır. Vücudunuzu korumak için de bir şeyler yapabilirsiniz. Kanser zordur ancak başa çıkabileceğiniz yollar var.

Duygularınız İle Başa Çıkma

  1. ** Bir destek grubu bulun.** Birçok insan, aynı durumdaki diğer insanlarla konuşmanın yardımcı olacağını düşünmektedir. Kanser destek grupları mükemmel bir kaynak olabilir. Yakınlarınızda bir tane bulmayı ve katılmayı deneyin. Doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz, birçok hastanede ve tedavi merkezinde bu tür gruplardan vardır. Sizinle aynı tür kanser hastası olan insanların olduğu gruplara katılmaya çalışın. Örneğin, meme kanseri ile başa çıkmaya çalışıyorsanız, sizin gibi kadınların etrafınızda bulunması sizi rahatlatabilir. İnternet üzerinde de destek grupları vardır. Doktor ya da hemşireniz sizin için iyi bir seçim yapabilir.
  2. ** Ailenize ve arkadaşlarınıza güvenin.** Eğer bir gruba katılmak istemiyorsanız bırakın size yakın olan insanlar size yardımcı olsun.Yakınları kanser olan insanlar için de destek grupları vardır. Bu gibi gruplar aile bireyleriniz için faydalı olabilir.
  3. Günlük tutun. Kanserle başa çıkmak çok duygusal bir süreçtir. Tecrübe edindiğiniz duyguların çeşitliliğine göre bunalmış hissedebilirsiniz. Düşüncelerinizi günlük tutarak takip etmeyi deneyin. Duyguları yazmak tedavi edici olabilir. Ne yazdığınız hakkında endişelenmeyin, sadece dürüstçe onları ifade etmeye çalışın. Günlük tutmak, bazı kalıpları takip etme konusunda da size yardımcı olacaktır. Örneğin, belki geceleri kemoterapiden hemen önce daha sinirli olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu kalıpları bulmak, sizi en çok neyin rahatsız ettiğini bulmanıza yardımcı olacaktır. Ardından çözümler arayabilirsiniz.
  4. Gerginliğinizi azaltın. Kanser ile ilgilenirken endişeli hissetmek çok normal bir durumdur. Yeni hayatınızda bilinmeyen pek çok şey ve değişiklik vardır. Gerginliğinizi azaltacak şeyler bulmayı deneyin. Meditasyon yardımcı olabilir. Telefonunuza, rehberlik eşliğinde meditasyon yapabileceğiniz bir uygulama indirin. Fiziksel engeliniz yoksa hafif yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Hafif yoga da gerginliği azaltmada yardımcı olacaktır.
  5. Duygularınız hakkında konuşun. Eğer gerginliğiniz uykusuzluk gibi problemlere yol açıyorsa bir uzmana görünmeyi düşünebilirsiniz.
  6. Pozitif bir tutum sergileyin. Pozitif düşünmenin, kanseri yenmede ne kadar etkili olduğunu gösteren pek çok araştırma vardır. Bu durum, daima gülümseyen bir surat taşıyacağınız anlamına gelmiyor. Neşelenmeniz demek, kanserin sizi ruhsal olarak yenmesine izin vermemeniz demektir. Kendinize “Bu zor evet ama başa çıkacağım.” demeyi öğrenin. Gerçekçi olurken iyimser olabilirsiniz. Örneğin, “Bu durum hayatımda bir barikat ancak ben harika bir destek grubuna sahibim ve bunun üstesinden geleceğim.” diye düşünebilirsiniz.
  7. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden mümkün olduğunca pozitif kalmalarını isteyin. Size sahte klişe sözler sunmalarına ihtiyacınız yok. Fakat sizi cesaretlendirebilirler ve size destek olabilirler.