Foursquare uygulaması arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde kalmanızı sağlarken aynı zamanda anlık bulunduğunuz yerlerle ilgili düşüncelerinizi belirten küçük notlar ve tavsiyeler bırakmanıza, sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönleri rahatlıkla belirtmenize yardımcı oluyor. Arkadaşlarınız sizin yönlendirmeleriniz ve uyarılarınıza dikkat ederek gidecekleri mekanlar hakkında önceden bilgi sahibi oluyorlar.

Foursquare Kullanımı Püf Noktaları

1. Akıllı telefondan Foursquare uygulamasını indirin. Uygulamanın işlev gösterebilmesi için bir noktada internet bağlantınız olması gerekir. Aynı zamanda uygulamayı kullanmaya başlamak için bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

  • Android işletim sistemli akıllı telefonlar için Google play store üzerinden ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlar için ise App Store üzerinden indirme işlemini rahatlıkla ve ücretsiz yapabilirsiniz.

2. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamanın kurulumunu tamamlayın. Uygulamayı indirdikten hemen sonra, adres defteriniz, kişi listeniz, Twitter veya Facebook hesaplarınızla kolaylıkla eşleyebilirsiniz. Bu sayede yakın arkadaşlarınızdan uygulamada hesabı olanları eklemeniz ve takip etmeniz kolaylaşacaktır. Yakında olan arkadaşlarınızla iletişime geçebilirsiniz.

3. Nerede olduğunuzu arkadaşlarınıza bildirmeye başlayın. Listelenen tonlarca mekandan birinde olduğunuza dair yer bildirimi yaptığınızda GPS, otomatik olarak konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşacaktır. Amacınız sadece mekanı ziyaret etmek olmasın, gittiğiniz yerlerle ilgili fikirlerinizi, sevdiğiniz yönlerini ve aktiviteleri de paylaşın ki arkadaşlarınıza yardımcı olabilesiniz. Örneğin, arkadaşlarınızla en güzel keklerin yapıldığı, en güzel kıyafetlerin satıldığı veya en güzel kitapların en uygun fiyata satıldığı yerleri paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda nefret ettiğiniz ve asla önermeyeceğiniz yerler hakkında da yorum bırakmanız mümkün.

4. Uygulamaya önceden eklenmemiş fakat sizin deneyimleyip memnun kaldığınız yerleri de ekleyebilirsiniz. Foursquare uygulamasını gittiğiniz her yere sizinle beraber götürebilir ve istediğiniz yerde bildirim yapabilirsiniz. Bildirim yapacağınız yer bir otobüs, bir sanat galerisi veya bir alışveriş merkezi olabilir.

5. Arkadaşlarınızın bıraktığı ipuçlarına göz atın. Bu sayede onların nereleri gezip nelerden memnun kaldıkları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Tabi ki sadece arkadaşlarınızın ipuçlarıyla yetinmeyeceksiniz- uygulama size mekanı ziyaret eden diğer insanların yorumlarına da ulaşma imkanı sunuyor. Eğer ne yapacağınızı, ne yiyeceğinizi veya ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız, tavsiyelere bir göz atın.

6. Ödülleri toplayın. Foursquare uygulaması mekanlarda yaptığınız bildirim ve bıraktığınız yorumların kaydını alıyor ve seviyeniz yükseldikçe size puan ve rozet kazandırıyor. Ödüller için yapmanız gerekenleri uygulamanın internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Eğer bir mekanda diğer kullanıcılardan daha fazla yer bildirimi yapar veya ipucu bırakırsanız, o mekan için ‘major’ ünvanı kazanmış oluyorsunuz ve sadakatiniz için uygulama sizi ödüllendiriyor.

İpuçları

Yurtdışındaysanız ve internet erişiminiz yoksa, yazılı kısa mesaj üzerinden yer bildirimi yapmanız mümkün.

Foursquare kullanıcıları kimi zaman özel hediyeler alabilir, ilgili kişiler sizinle iletişime geçtiği takdirde bu fırsatı kullanın. İlerleyen dönemde uygulamadaki etkinliğiniz arttıkça hediyeler de büyüyecektir.