“Fimo polimer kili” olarak da bilinen fimo hamurları, çocuk oyun hamurları gibi kolaylıkla şekil alabilen ve hobi sanatları ile uğraşan kadınların popüler malzemeleri arasındadır. Hayal gücünüzün bile sınırlandıramayacağı fimo hamur ile birbirinden farklı şekil ve boyutta üç boyutlu şekiller yaratabilir, birbirinden farklı aksesuarlar dizayn edebilirsiniz. Fimo hamurunu satın almakla işiniz bitmiyor elbette, polimer killer bir pişirme evresinden geçerek kalıcı ve seramik gibi gözüken sabit birer hobi malzemesi olarak kalıyor. Peki fimo hamuru nasıl pişirilir, fimo hamuru nasıl fırınlanır, fimo hamurunu pişirirken nerele dikkat etmek gerekir, işte bilmeniz gerekenler:

Adım Adım Fimo Hamuru Pişirme Teknikleri

1. Evde fimo hamurunu kolaylıkla pişirebilirsiniz. Fimo hamurunu fırınlama işlemi tüm uğraşlarınızın yanında en basitidir! Tamamen kimyasal bir madde olan fimo hamurunu pişirmek için evdeki fırınınız yeterli olacaktır. Evde yemek pişirmek için kullandığınız fırınınızda fimo hamurunu pişirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fimo hamuru pişme esnasında ekstra zararlı gazlar yayarak mutfağınızda tehlike oluşturmazlar. Gönül rahatlığı ile evde kullandığınız fırınları ya da davlumbaz fırınlarınızı kullanabilirsiniz. Ekstra büyük fırınlar ya da çalışma atölyeleri aramanıza gerek yoktur.

2. Evde bulunan fırınınızı 130 dereceye ayarlayın. 130 derece fimo hamurunu pişirmek için yeterli bir derecedir. Daha yükek ısılarda fimo hamuru çatlayarak ve kırılarak sizi hüsrana uğratacaktır. Daha hızlı pişmesi için yüksek ısılarda pişilmesi önerilmez. Yaptığınız tüm emeğin karşılığını alabilmek için fimo hamuru pişirirken son derece hassas olmanızda fayda vardır.

3. Fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıt yerleştirin. Isı altındaki fimo hamurunuz kurumaya ve sertleşmeye başlayarak şekli bozulmadan kalacaktır. Isı altında erimesi ve fırın tepsinizin üzerine akması gibi bir durum söz konusu değildir. Fimo hamurunuzu fırın içerisindeki ızgara tellere yerleştirmemeye özen gösterin. Fimo hamuru pişme esnasında devrilir ve ızgaranın şekline bürünürse bu işlemin geri dönüşü mümkün olmayacaktır.

  • 430 dakika boyunca fimo hamuru pişirin. Yarım saat sonunda fimo hamuru, yarattığınız şaheser ile kırılmaz ve sertlemiş bir kıvama gelir. Fimo hamur pişerken farklı renklerde kullandığınız hamurları renkleri birbirine kesinlikle karışmaz.