Sevdiği insanla bir ömür geçirmeye evet dediği gün kendini beyaz gelinliğinin içerisinde birer prenses gibi görmek isteyen gelin adaylarının düğün öncesi yapması gereken en önemli işlerden biri de giyeceği gelinliğin kararını verebilmesi olsa gerek. Yüzlerce kumaştan ve süslerden dikilen gelinlikler vitrinlerde göz büyülemeye devam ederken hayalleri bir kenara bırakarak vücut tipinize en uygun gelinliği kendi zevkinizle harmanlayarak tercih etmeniz gerekiyor. Peki, bu kadar çeşit içinde bunu nasıl yapacaksınız? Yardımcı olmak adına vücut tipinize uygun düzenlenen gelinlik tarzları bu konuda biraz da olsa size yön gösterecektir diye umuyoruz. İşte gelinlik seçimi için birkaç ipucu:

Gelinlik Seçiminde Püf Noktalar

1. Boya göre gelinlik seçin. Uzun boylu bayanlara her tür gelinliğin yakıştığı doğrusunu bir kenara bırakarak boyu uzun olan bayanların da dikkat etmesi gereken bazı detaylar olduğunu unutmayalım. Bacak boyu uzun olan bayanların tercih etmesi gereken tarz genelde kabarık etekli ve beden boyunuzu da uzun gösterebilecek tipte gelinlikler olmalı. Beden boyu uzun olan gelin adayları için ise genelde iki parçadan oluşan ve beden kısmı işlemeli gelinlikler doğru tercih olacaktır.

2. Kabarık gelinlik tabularını yıkın. Kısa boylu ve kilolu bayanların kabarık etekli gelinliklerden uzak durması gerektiği söylenir. Fakat bu sadece bazı durumlarda geçerlidir. 38 bedene kadar olan kısa boylu gelin adayları kabarık gelinlik tercih edebilirler. Aksi takdirde düz kesimli bir gelinlik giydiklerinde düğünün kalabalığı içerisinde fark edilmeleri oldukça güç olacaktır. Fakat kabarık eteğin ölçüsünü kaçırmamak da değinilmesi gereken önemli noktalardan biri: Eğer seçtiğiniz gelinliğin etek kısmı kabarık ise o halde üst kısmı straplez korse biçiminde sizi sarmalı.

**3. Büyük göğüsleri gizlemeye çalışın. **İri göğüslü gelin adaylarının straplez ve derin göğüs dekolteli gelinliklerden uzak durmaları önerilir. İki parçalı bir gelinlik tercih edilebilir. Ayrıca gelinliğin işlemeleri göğüs bölgesinde olmazsa dikkat burada toplanmaz ve göğüsleriniz olduğundan daha da büyük görünmez. Çan etek modelli bir gelinlik büyük göğüslü gelin adayları için uygun olacaktır.

4. Dikkati kalçalardan uzaklaştırın. Kalça bölgesi geniş, bel bölgesi ince olan, kum saati, bir vücut tipine sahipseniz o halde kabarık eteklerden uzak durmanızı öneriyoruz. Dikkati bel bölgenize çekmek yapılacak en akıllıca harekettir.

5. Sportmen vücudunuza uygun modelleri seçin. Geniş omuzlara ve atletik bir vücuda sahipseniz o halde boyundan bağlı modelleri tercih etmemeye özen gösterin. Bu modeller zaten geniş olan omuzlarınızı olduğundan daha da geniş gösterecektir. Yakalı fakat kabarık olmayan gelinlik modelleri bu vücut tipine sahip bir bayanda oldukça şık duracaktır.