Soğuk kış günlerinde ekstra sıcak uyumak isteyenlerin tercihi olan elektrikli battaniyeler, hem işlevsel hem de son derece güvenli. Elektrikli battaniyeler sayesinde yatağınız her zaman sıcak olacağından ısınmak için efor sarfetmezsiniz. Elektrikli battaniyeler konusunda en sık rastlanan soru işaretlerinden birisi de “elektrik çarpar mı?” endişesi! Elektrikli battaniye uygun kullanıldığı takdir de güvenli ve konforlu uyumanızı sağlar peki elektrikli battaniye nasıl kullanılır?

Elektrikli Battaniye Kullanımı

Öncelikle elektrikli battaniyenizi ambalajından çıkardıktan sonra yatağa serin. Serdiğiniz elektrikli battaniye üzerine çarşafınızı da serin. Böylelikle elektrikli battaniyeyle direk temas etmemiş olursunuz.

Uyuma hazırlığı içerisine girmeden yarım saat evvel elektrikli battaniyenizin fişini prize takın.

Yatağınıza girdikten hemen sonra elektrikli battaniyenizin fişini çekin. Uyku esnasında elektrikli battaniyeniz prize takılı olmamalıdır. Yatmadan evvel yarım saat çalıştırdığınız elektrikli battaniyeniz gece boyunca sizi sıcak tutacaktır.

Elektrikli battaniyenizi üzerinde bulunan ısı kontrol panelinden arzu ettiğiniz ısı sıcaklığını ayarlayın. Elektrikli battaniyenizin bünyesinde toplanan enerji termo ısı kanalları sayesinde gece boyunca sıcak hissetmenizi sağlayacaktır.

Elektrikli Battaniye Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli battaniyenizi sıkıştıracak şekilde katlamayın. Ambalajı içerisindeki katlamaya ilave olarak elektrikli battaniyeyi katlıyor olmanız, elektrikli battaniyenin içeriğindeki termo ısıyı sağlayan elektrik devrelerinin bozulmasına sebep verebilir.

Ayrıca elektrikli battaniyenin kumanda kordonunun ve ısıtma kabloları da kesinlikle sıkıştırılmamalı. Bu sebeple elektrikli battaniyelerin çek-yatlarda, ayarlanabilir otomatik yataklarda ya da katlanabilir sandalyelerle kullanılmaması gerekir. Kablolar sıkışabilir ve hasar görebilir.

Elektrikli battaniye kesinlikle sudan uzak durmalıdır. Su yataklarının üzerinde kullanılması yasaktır. Bir başka açıdan elektrikli battaniyelerin serili olduğu yataklara idrarını kaçırma ihtimali olan küçük çocuklar ve yaşlılar yatırılmamalıdır. Rahatsız ya da hasta kişilerin kusma ihtimallerine karşı elektrikli battaniyeleri kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

Elektrikli battaniyeleri sivri, delici özelliği olan ürünlerle temas ettirmeyin. Bu şekilde içeriğindeki sistem bozulabilir. Evcil hayvanlarınızdan da uzak tutmanız gerekmektedir. Olası bir durumda dişlenmesi ya da tırmalanması elektrikli battaniyenizin işlevini yitirmesine sebep olabilir.

Elektrikli battaniyenizin temizlenmesinde kuru temizleme kimyasalları kullanmayın, havalandırmanız kafi olacaktır. Kuru temizleme kimyasalları ısı mekanizmasının zarar görmesie sebep olabilir. Elektrikli battaniyenizi asla ütülemeyin, bu kadar evhamlı olmayın! Elektirkli battanyenin ısınma mekanizmasına zaranr vermeniz muhtemeldir.

Kısaca bir battaniyeyle yapabileceğiniz bir çok şeyi elektrikli battaniyede kesinlikle yapamıyorsunuz, ancak çok da güzel ısınıyorsunuz. Kazalara sebebiyet verecek davranışlardan sakınmalı, elektrikli battaniyeyi kullanım talimatlarına uyarak kullanmaya özen göstermelisiniz.