Canlı bir ten sizi her zaman daha taze hissettirecektir. Ancak makyaj yaptığınız zamanlarda kendinizi iyi hissediyorsanız yeni bir şeyler denemeye başlayıp doğal görünümlü makyaj yapma konusunda bilgi edinebilirsiniz. Tabi ki doğal görünümlü makyaj yapmanın bile meşakkatli bir iş olduğunun altını çizmek gerekmektedir. Biraz zaman harcayarak ve pratik yaparak bu konuda hız kazanabilirsiniz. Aşağıda anlatılan adımları takip edin ve makyajınızı oluşturmaya başlayın! Doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır, makyaj ile doğal görünmek ve makyajsız bir duruş sergilemek için nelere dikkat edilmelidir, işte bilmeniz gerekenler;

Bölüm 1: Kendi Kendinize Makyaj Yapmak

1. Ne olursa olsun makyaj yapmadan önce cildinizin temiz olduğundan emin olun. Cildiniz ertesi günden kalma bir makyajın kalıntılarını taşıyorsa ya da uzun süredir duş almayarak yeterli hijyene sahip eğilse gerekli temizleme işlemlerini gerçekleştirin. Makyaj temizleyici su ile veya saf su ile pamuğunuzu ıslatarak yüzünüzde bulunan mevcut makyajı ve kirleri ortadan kaldırın. Bu sırada cilt tipiniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini de unutmayın. Temizleme işleminden sonra cilt tipinize uygun kremler ile nemlendirme yapın. Cildinizde siyah nokta veya renk eşitsizlikleri gibi problemler varsa peeling yaprak ölü derilerden arındırma işlemini de gerçekleştirin.

2. Cildinizi nemlendirin. Kokusuz ve yağ dengeleyici nemlendiricilerden bir fındık tanesi büyüklüğünde cildinize uygulayın. Kokulu nemlendiricilerin cildinizin yapısını bozabileceğinin ve siyah nokta gibi cilt problemlerine neden olabileceğinin de farkına varın. Bunun yanı sıra yağ dengesini kontrol altına almayan nemlendirici losyonların sizin cilt tipinizi değiştirebileceğini ve cildinizi akneye meyilli bir hale getireceğini unutmayın.

Doğal bir görünüm elde etmek isteyen kişilerin fondöten yerine cilt eşitsizliklerini ortadan kaldıracak renkli bir nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Bu nemlendiriciler cildinizde kolay bir biçimde dağılır. İçerisinde güneşten koruma özelliğine sahip yapıyı da barındırdıkları için cildinizin hasar almasını engellerler. Cildi sorunsuz olan kişilerde bu aşamanın çok daha başarılı bir sonuç vereceğini de belirtmek gerekir.

3. Kapatıcıyı sivilcelerin üstüne ve göz altlarınıza uygulayın. Fondöten uygulamadan önce cildinize kapatıcı uygularsanız fondöten kullanım miktarınızı da en aza çekmiş olursunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey kapatıcınızın cilt renginiz ile tam bir uyumluluk arz etmesidir. Kapatıcınızı sivilcelerinin yalnızca üzerine uygulayın. Etrafına uygulamak daha ağır bir makyaj yapmanıza neden olacaktır. Bu uygulamadan sonra kapatıcınızı pudra yardımı ile sabitlemelisiniz.

Çok fazla oranda kapatıcı kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Göz altlarınıza ve sivilcelerinizin üzerine belirli bir miktarda uygulamak yeterli olacaktır.

4. Yüzünüzün yağlı olan bölgelerine pudralı yapıya sahip bir fondöten uygulayın. Başlamadan önce fondöteninizin ten renginize tam olarak uyumlu olup olmadığını belirlemelisiniz. Doğal bir ışığın altında fondöteninizi uygulayın ve sizin için doğru rengin ne olduğuna karar verin. Fondötenin bir kısmını yanaklarınıza bir kısmını da yüzünüzün farklı bölgelerine uygulayın bu şekilde ten renginizle uyumlu olup olmadığı daha anlaşılır olacaktır.

Fondöteninizi uygularken parmaklarınızı veya makyaj süngerinizi kullanabilirsiniz. Fondöten cildinizde tam olarak yayılıncaya kadar güzel bir uygulama gerçekleştirin. Sadece yüz kısmınıza fondöten uygularsanız ve boyun kısmınıza bir geçiş efekti vermezseniz adeta bir maske takmış gibi görünebilirsiniz.

Gözaltı torbalarınız varsa ve bunları ortadan kaldırmak istiyorsanız bu bölgeye 3 nokta haline fondöten yerleştirin ve parmaklarınız ile bu fondöteni iyi bir biçimde yedirin.

5. Bronzer ya da high lighter uygulayın. Bazı kadınlar bronzer uygulamasına başlamak için göz makyajları da dahil olmak üzere tüm makyajlarını tamamlamak için beklerler. Bronzer kullanmak cildinize doğal bir ışıltı katmak için yapabileceğiniz en güzel seçimlerden bir tanesidir. Hafif bir biçimde bronzer fırçanızı yüzünüzün etrafında gezdirin. Doğal bir görünüm kazanmak istiyorsanız T bölgenizi ve yanaklarınızı hafifçe renklendirdikten sonra uygulamayı tamamlayın. Bronzer her ne kadar doğal bir ışıltı verme potansiyeline sahip olsa da yanlış uygulandığı zaman çok kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Evde bu uygulamanın pratiğini mutlaka yapmalısınız. Ortaya çıkan sonuçtan memnun değilseniz bu adımı atlamalısınız.

6. Allık uygulayın. Bronzer uygulamayı sevmeyen kişiler ikinci tercih olarak allık kullanabilirler. Kremsi bir yapıya sahip olan allıklar toz formda bulunan allıklardan çok daha doğal bir görünüme sahiptir ve daha kalıcıdır. Elmacık kemiklerinizin üstünden allığınızı uygulamaya başlayın ve yüzük parmağınız yardımı ile bu uygulamayı tamamlayın. Bronzer ve allığı aynı anda kullanmamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bölüm 2: Göz Makyajını Tamamlamak

1. Kirpiklerinizin üst kısmına kahverengi, gri veya siyah bir kalem ile şekil verin. Çoğu kadın göz kalemi kullanmayı tercih etmez. Bunun arkasında yatan sebep ise göz kaleminin doğal durmadığını düşünmeleri ve yalnızca maskara uygulamayı tercih etmeleridir. Güzellik uzmanlarının tavsiyelerine bakılırsa jel eyeliner kullanmak hem uygulama açısından hem de ortaya çıkacak sonuç açısından daha umut vaat edici olacaktır. Göz kalemleri jel eyelinerlara göre çok daha yapay durmaktadırlar.

2. Gözlerinizi daha büyük göstermek için eyeliner kullanın. Gözlerinizin iç kısmını eyeliner ile şekillendirin. Daha parlak bir göz yapısına sahip olmak için ise beyaz göz kalemi veya beyaz far kullanın. Bunların yanı sıra gözlerinizin iç kısmına ten rengi kalem uygulamasında bulunursanız gözlerinizin çok daha büyük bulunacağından emin olabilirsiniz. Kaş kemiğinizin üstüne beyaz parlak bir far uygulayarak daha uyanık bir görünüm elde edebilirsiniz.

3. Far uygulayın. İki katmanlı gölgeli bir far uygulaması her zaman için çok daha profesyonel bir makyaj görüntüsüne ulaşmanızı sağlayacaktır. Ten renginize göre kahverengi, gri veya alın rengi far seçerek farınızın uygulamasını gerçekleştirin. Açık renkli ve cilt tonunuza yakın bir rengi tüm göz kapağınıza uygulayın. Bu sizin için bir far bazı görevi görecektir. Ardından göz kapağınızda bulunan kemiğinizin üzerinde daha koyu bir renk ile geçmeye başlayın ve bir geçiş rengi oluşturun. Daha doğal bir görünüme sahip olmak için renkleri iyi bir şekilde karıştırdığınızdan da emin olmalısınız.

4. Kirpiklerinizi kıvırın ve bir kat maskara uygulayın. Kirpiklerinizin muntazam ve kıvrılmış olması size hem daha modern hem de daha taze bir görünüm katacaktır. Kirpiklerinizin daha dik bir yapıya sahip olması için ve daha koyu bir renge bürünmeleri için maskara uygulamayı da ihmal etmemelisiniz.

Bölüm 3: Dudakları Renklendirmek

1. Dudaklarınıza ten rengi parlak bir ruj uygulayın. Doğal tonlarda bir makyaj yapmak istiyorsanız dudaklarınızı da bu yönde renklendirmelisiniz. Bu nedenle mat rujlardan ve çok göze çarpacak simli dudak parlatıcılarından kesinlikle uzak durmalısınız. Doğal dudak renginize yakın bir tonda seçim yapmak sizin için en uygun nokta olacaktır.

2. Dudaklarınızın ortasına ışıltı katacak bir parlatıcı uygulayın. Bu makyaj adımını profesyonel bir biçimde uygulamak için evde bir iki defa pratik yapmanız sizin açınızdan çok daha verimli bir şekilde sonuçlanacaktır.

3. Taptaze ve doğal görünümünüzün tadını çıkarın.

Not: Doğal makyaj tüyolarını paylaşan youtuber’ları da izlemeyi ihmal etmeyin. Kadınlar bugün internet sayesinde birbirleriyle makyaj tüyolarını ve pratik uygulamarı kullanmak için youtube kanalları üzerinden iletişim kurmayı tercih etmekte ve faydalı paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Popüler youtube kanalı sahiplerinin makyaj videolarını izleyerek siz de cilt tipinize ve yüz şeklinize özgü doğru makyajı yapmanın kurallarını oluşturun.