Ders çalışırken problemler mı yaşıyorsunuz? Ders çalışmaya başladığınız andan itibaren dikkatiniz hemen dağılıyor mu? Ders çalışmak için uygun şartları sağlamak ve ders çalışmayı verimli şekilde geçirmek düşündüğünüzden ve gözünüzde büyüttüğünüzden çok daha kolay! Ders çalışmak için ders çalışma masanızda yapacağınız bir kaç değişiklik, biraz plan biraz da organizasyon ders çalışamama probleminizi tamamen ortadan kaldıracaktır. Peki ders çalışma masası nasıl olmalı, verimli ders çalışabilmek için çalışma odası nasıl düzenlenmeli işte sizin için altın öneriler,

Ders Çalışma Odası Hazırlamanın Kuralları

  1. Çalışma odası için iyi birer masa ve sandalye edinin. Ders çalışırken stres altında olduğunuzdan rahat bir ortam istersiniz ancak son derece konforlu bir sandalyede ya da koltukta ders çalışmayı da sürdüremeyeceğiniz bir gerçek! Yatarak ya da yatakta oturarak ders çalışamadığınızı hatırlayın hatta aklınızdan çıkarmayın.

Çalışma masanızı seçerken vücudunuza uygun şekilde eğilmeyeceğiniz ya da not almak için uzanmayacağımız şekilde seçmelisiniz. Beden boyunuza oranla bel hizanızın bir karış yukarısı sizin için uygun çalışma masası yüksekliğidir. Çalışma masanız kollarınızı masanın üzerinde açtığınız sınırlar boyutunda olmalıdır, daha fazlası değil. Çalışma masanızın üzerinde duracak kalem, kitap, hesap makinesi vs. Her ayrıntıya kolaylıkla ulaşabilmeli ekstra efor sareftmemelisiniz. Ek olarak büyük çalışma masaları sizde psikolojik olarak masanın üstüne uzanma hissi uyandıracaktır. Çalışma masası büyüklüğünde aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Çalışma sandalyesini ya da koltuğunu üzerinde uzun saatler oturacağınızı düşünerek ortopedik, sırt ve bel sağlığınıza uygun şekilde seçmelisiniz. Çok çeşitli çalışma sandalyelerinden dönebilen, aşağı yukarı çalışma masanıza göre ayarlanabilen, bel ayarı yapılabilin çeşitli opsiyonlarda seçebilirsiniz.

Çalışma masanız üzerinde bilgisayar bulunuyorsa ya da bulunacak ise bilgisayarın ebatlarına göre bir alan yaratmalısınız. Bilgisayarın önünde yanında sıkışarak ya da dikkat dağıtarak ders çalışmaya çalışmayın. Çalışma masasını satın alırken bilgisayar koyacağınız bağımsız bölgeyi hesap edin.

  1. Ders çalışırken yeterli aydınlatmaya sahip olun. Hafif karanlık ya da loş ışıkta ders çalışırken uyuklamamak neredeyse imkansızdır. Gözleriniz yorulur, vücudunuz kendini uyku moduna hazırlar. Ders çalışırken yeterli ve sizi dinç tutacak aydınlatmaya ihtiyacınız var. Floradan gibi sert ve beyaz ışıklar ders çalışırken gözlerinizi yorar. Ders çalışma masalarını aydınlatan masa lambaları için sarı ışık seçimi idealdir. Ders çalışma masası aydınlatıcıları için gereken en önemli ayrıntı bölgesel bir ışıklandırma dahi olsa kısıtlı bir alanı aydınlatmamalıdırlar. Kitabınızın ya da defterinizin sadece yarısını aydınlatan bir masaüstü lamba verimli dersi çalışmanıza olanak vermez.

Ders çalışma odasının aydınlanması için en iyi seçenek doğal güneş ışığına yakın sarı led aydınlatmalar olacaktır. Hava karardığında ders çalışmanız için olması gereken aydınlatıcı sarı ışıkta güçlü bir aydınlatıcı olmalıdır. Doğal gün ışığını ya da aydınlığını çalışma odasında yakaladığınızda beyniniz dinç, gün ortasındaki gibi aktif ve kreatif olacaktır. Ders çalışmanız için aydınlığı es geçmeyin.

  1. Ders çalışırken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri bir araya getirin. Ders çalışma masanızın üzerinde çalışacağınız ders ile ilgili tüm materyaller bulunmalıdır. Örneğin coğrafya dersi çalışırken bir atlasa ihtiyaç durabilirsiniz ya da kimya dersi çalışırken tüm elementlerin bulunduğu periyodik cetvelin elinizin altında olmasında fayda var. Ders çalışırken ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri evvelinden düşünmeli ve çalışma masasında hazır etmelisiniz. Böylelikle ders çalışırken ihtiyacınız olan herhangi bir şeyi arayarak vakit kaybetmesiniz ve dikkatiniz dağılmaz.

Ders çalışma masasında olması gereken temel gereksinimleriniz; kalem, silgi, dosya kağıdı, kitaplarınız varsa testleriniz, renkli not kağıtlarınız, önemle altını çizmek isteyeceğiniz ya da hatırlamanız gereken yerleri işaretleyecek renkli kalemleriniz çalışma masanızda daima bulunmalıdır.

Ders çalışırken özel olarak ihtiyacınız olabilecek diğer materyaller hesap makinası, cetvel, pergel, sözlük, atlas, görsel destekler ya da çevirme yardımı alabileceğiniz web sitelerini görebileceğiniz tablet ya da bilgisayar. Ders çalışırken elektronik cihazların ve özellikle internetin sizlere sunduğu sonsuz yardımdan yalnızca işinize yarar olanları seçtiğinizde ders çalısmanızı kolaylıkla sürdürebilirsiniz. Örneğin fransızca öğreniyorsunuz ve fransızca çalışırken bilmediğiniz kelimelerin Türkçe anlamlarını öğrenmek için sözlükte arama vaktiniz oldukça kısıtlı, hal böyle olunca türkçe fransızca çevirilerin olduğu bir uygulama ile zaman kazanabilirsiniz.

  1. Çalışma masanızı ilgili ders materyallerini bir araya getirerek düzenleyin. Ders çalışırken bir çok malzemeye ihtiyaç durabilirsiniz, tüm bu gerekliliklerin içinde ders çalışmanızı sürdürebilmeniz için bu materyalleri de düzenlemeniz de fayda var. Örneğin masanızın üzerinde düzensiz ve dağınık duracak kalemleriniz yerine bir kalemlik alarak boş alan yaratabilirsiniz. Ders çalıştığınız kağıtları bir araya tutacak dosyalar ya da kartondan kutular hem ders çalıştıktan sonra kolayca bulabileceğiniz bir yerde olur hem de masanızın üzerinde karışık bir şekilde durarak kafanızı karıştırmazlar. Blok note ve sticker notlarınız için bir mantar pano masanızın üzerindeki bir çok şeyi ortadan kaldıracak ve ders çalışmanız için uygun ortamı oluşturacaktır.

  2. Ders çalışma notlarınızı bilgisayarda da düzenleyin. Bir çok okul akıllı internet çağının gereklilikten faydalanarak eğitimlerini ve derslerini internet üzerinden öğrencileri ile paylaşmakta, hal böyle olunca öğrenci olarak her dersinize alakalı onlarca döküman ve maile sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınızda ders çalışmanız için gerekli notları, quizleri ya da sınavları masaüstünde dosyalandırın ve elinizin altında hazır olarak bulunsun. Bir araştırma ödeviniz ya da sunumunuz için internet kullanırken de aynı metodu kullanmalısınız. İnternetten indirdiğiniz ders ile ilgili tüm bilgileri dosyaları, fotoğrafları, föyleri vs. İlgili ders ile ilgili bir dosya açarak bir düzen oluşturun. Ders çalışma esnasında bilgisayarı açtığınızda yalnızca ilgili dosyanızı açmalı ve internet üzerinde dolaşarak vakit harcamamalısınız.

  3. Ders çalışma odanızda saat bulundurun. Ders çalışırken zaman yönetiminizi iyi yapmanız hem planlı olmanızı hem de ders çalışmanızı sağlıklı bir şekilde tamamlamanızı sağlar. Çalışma masanıza ya da çalışma odanızın duvarına bir saat koyun. Bu sayede ders çalışmanızı planlayabilir kendinizi motive edebilirsiniz. Örneğin, bir saat sonunda elimizdeki tüm problemleri çözmeyi hedeflediniz. Çalar saatinizi kurun ve hedefinizi gerçekleştirmek için adapte olun. Çalar saatiniz çalmadan önce problemleri bitirdiğinizde kendinizi her zamankinden iyi hissedeceksiniz. Zamanlama icin cep telefonunuzu ya da tabletimizi de ayarlayabilirsiniz ancak unutmamalısınız ki telefonunuz ne kadar uzağınızda olursa o kadar iyi! Akıllı telefonunuzu sadece çalar saat özelliği için kullanıyor olduğunuzu unutmayın.

Ders Çalışma Odasında Dikkat Dağıtacak Unsurlardan Kurtulun

  1. Ders çalışma masanızın üzerindeki dağınıklığı en aza indirin. Çalışma masanızın her zaman düzenli ve toplu hatta boş olması sizde ders çalışmak için başına oturma isteği uyandıracaktır. Dağınık ve kitaplarda dolu bir çalışma masası ders çalışma isteğinizi kaçıracaktır. Tüm sorumluluklarınız ve üzerine çalışma masanızın dağınıklığı sizi ders çalışmamaya itecektir.

Ders çalışırken kendinize verdiğiniz aranın bir iki dakikasını çalışma masanızı toplamak ile değerlendirin. Çözdüğünüz testler gruplandırın ve kaldırın. Artık ihtiyacınız olmayan kaynakları ve kitapları çalışma alanınızdan kaldırın. Ders çalışırken bitirdiğiniz ve gerçekleştirdiğiniz hedefler sizin başarma duygunuzu tetikleyecek ve iyi hissettirecektir. Çalışma masanızın üzerindeki silgi tozlarını bile temizlemeniz sizi yeni baştan, tertemiz ve motivasyonda ders çalışmaya yönlendirecektir.

  1. Ders çalışırken cep telefonunuz ile ilişkinizi kesin. Günümüzün akıllı telefonlarından uzak durmak ve onlarla ilgilenmemek oldukça zor özellikle de dere çalışırken! Son bir kaç yıldır ders çalışamamanızın ve derse konsantre olamamanızın sebebi cep telefonları ve tabletler olabilir. Ders çalışma alanınızın içerisine cep telefonunuzu sokmayın. Telefonunuzun şarjının bittiğini ya da kapalı olduğunu düşünün.

Ders çalışırken cep telefonunuzdan sözlük, saat gibi özelliklere bakmanız gerekiyorsa cep telefonunuzdan gelebilecek iletilerin dikkatinizi dağıtmaması için telefonunuzu sessize alın ya da internetinizi kapatın. Ders çalışma masanızda cep telefonunuz göz hizasında bulunmasın. Işığının yanıp sönmesiyle tüm dikkatinizi ona vererek ders çalışmaya devam edemezsiniz.

Ders çalışırken akıllı telefonunuzu “uçuş modu”na almak da son derece faydalı olacaktır. Telefon hattınızı tamamen iletişime kapayan bu yöntem ile cep telefonunuz çalmayacaktır bile. Ders çalışırken dış seslerden özellikle de cep telefonundan uzak durmak yüzde yüz verimliliğinizi arttıracaktır.