Eğer kendi evinizde yaşamıyorsanız başka bir deyişle bir kiracıysanız, daha büyük bir banyoya kavuşma isteği sizin için büyük bir sorun haline dönüşebilir. Kendi evinde oturan insanlar için bu konu bir sorun teşkil etmez çünkü uygun bütçeye sahip oldukları anda banyolarını yeniden dekore edebilirler veya baştan yaratabilirler. Ama kiracılar için bu büyük bir sorundur çünkü eğer kiracıysanız elinizdekiyle yetinmek zorunda kalırsınız. Neyse ki yer döşemelerini değiştiremeseniz de , duvar kağıtlarını söküp yenilerini satın alamasanız da banyonuzu daha büyük ve ferah göstermek için başvurabileceğiniz hala birkaç yol vardır. Bir parça planlama , bir parça yaratıcı organizasyon yeteneği ve renklerin akıllıca kullanımı ile banyonuzu yeni ve daha geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu yazımızda anlatılan yollar hem ucuz hem de uygulaması kolay olan ipuçlarını içinde barındırmaktadır.

Banyonuzu Daha Geniş ve Ferah Göstermek

Renkler

 1. Eğer ev sahibiniz onay verirse, banyonuzu dilediğiniz yeni bir renge boyayın.

 2. Aynı rengin farklı tonlarını kullanmak banyonuza daha geniş ve ferah bir hava katacaktır.

 3. Pastel ve yumuşak tonlardaki renkleri kullanmalısınız.

 4. Düzgün olmayan ve kararmış banyo zemininizi kapatmak için büyük bir kilim kullanabilirsiniz.

 5. Aksesuar seçimlerinde parlak güçlü ve göz alıcı renkleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Aynalar

Aynalar banyonuzu hiçbir inşaatla genişletme işlemine tabi tutmadan büyük gösterebilecek nadir aksesuarlardandır.

 1. Banyonuzun duvarlarına yerleştirilmiş birkaç küçük ayna , banyonuzda göz alıcı değişikliklere neden olabilir.

 2. Banyonuzun bir köşesinde bulunan ecza dolabını bir duvar aynası ile değiştirin. Ecza dolabınızı daha uygun bir yere mesela mutfağınıza yerleştirebilirsiniz.

 3. Banyo kapınızın arkasına bir adet boy aynası yerleştirin.

Düzenleme

Temiz, tertipli bir banyo her zaman daha büyük görünür. Evet , bu sizin banyonuzu temiz ve düzenli tutmak için biraz daha fazla vakit harcamanız manasına gelmektedir.

 1. Havluların , kilimlerin ve dekoratif eşyaların sayısını azaltın.

 2. Birkaç adet kilim kullanmak yerine bir adet büyük bir kilim kullanmayı tercih edin.

 3. Sık kullanmadığınız eşyaları gözden uzak tutmaya ve başka bir yerde saklamaya özen gösterin. Ama bu sizin her şeyi saklamanız manasına da gelmemektedir. Unutmayın ki tahmin ettiğinizden daha çok eşya muhafaza etme yöntemi vardır. Bütün eşyalarınızı göz önünde tutmak ve üst üste yığmak bunlardan en özensizidir.

 4. Konu küçük banyolar ise uzun ve ince dolaplar her zaman daha kullanışlıdır.

 5. Dikey gösterim tarzlarını kullanmak mekana her zaman daha fazla genişlik hissi verir. Havlularınızı üçe katlayarak raflara yerleştirin. Kozmetik eşyalarınızı bir kutu içinde muhafaza edin ve bu kutuyu rafınıza yerleştirin. Diş macununuzu diş fırçanızı ayrı bir cam bardakta da muhafaza edip rafınıza koyabilirisiniz. Dağınıklık arz eden sepetlerinizi daha yüksek raflara yerleştirin ki gözden uzak olsunlar. Çöp kutusu için yer ayırmayı unutmayın. Raflarınızda günlük kullanımda en çok ihtiyaç duyduğunuz maddeler ile doldurun, aşırıya kaçmayın.

 6. Lavabonuzun etrafında sabunluk bulundurmamaya özen gösterin. Ya da büyük katı sabunluğunuzu ince ve gösterişsiz sıvı sabunluğunuzla değiştirin

 7. Duş kabininizin ve lavabonuzun yanına bir havlu askısı yerleştirin.

 8. Banyo kapınızın arkasına bir elbise askısı yerleştirin.

 9. Birden fazla askı içeren çoklu askılıkları kullanmaktan kaçınınız. Kancalı askılıklar her zaman daha düzenli bir ortam izlenimi yaratmaktadır.

 10. Bütün gereksiz elbiselerinizi banyodan uzaklaştırın.

 11. Hangi eşyalarınızın gerekli olduğuna hangilerinin gerekli olmadığına karar vermelisiniz. Gerekli olmayanları banyonuzdan başka bir yerde muhafaza etmelisiniz.

 12. Bornozlarınızı banyo kapınızın arkasında muhafaza etmektense yatak odanızda muhafaza etmeye özen gösterin.

 13. Kirlilerinizi bir yastık kılıfının içine doldurup yatak odanızdaki bir askıya asabilirisiniz. Böylece kirlilerinizi banyoda biriktirmemiş olursunuz.

 14. Evizindeki tartıyı banyonuza koyuyorsanız bunun yerine yatak odanızda yatağınızın altında saklayın.

Görsel Yöntemler

 1. Banyo perdenizi kullanmadığınız zamanlarda toplayın ve bir tarafa çekin. Duvarınızı perde engelinden kurtararak banyonuzun size daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

 2. Pencerenin önünde bulunan perde eğer tek bir parçadan oluşursa hem size özel bir alan sağlayacaktır hem de banyoda özel işleriniz olmadığı zamanlarda bu perdeyi açıp gün ışığından aktif bir şekilde kullanma şansına sahip olacaksınız.

 3. Eğer banyo lavabonuzu değiştirme şansınız olursa küçük bir köşe lavabosunu tercih etmelisiniz.