En çok sorulan sorulardan bir tanesi, elektronik sigara alırken pillerin orijinal olup olmadığını nasıl kontrol ederim? Elektronik sigara almaya gittiniz ve satıcı size iki adet 18650 pil hediye etti. Peki bu piller orijinal mi hiç kontrol ettiniz mi? Cevabınız hayır ise aşağıdaki adımları uygulayarak elektronik sigaranızın modunun içindeki pillerin orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. **Unutmayın orijinal olmayan piller zamanla deforme olur ve patlamaya meyillidir. **

18650 Pillerinin Orijinalliği Nasıl Kontrol Edilir?

Kesinlikle kendini kanıtlamış markaların pillerini tercih edin. Samsung, Sony, LG, Sanyo, Panasonic gibi markaların 18650 pillerini tercih edersiniz, üretim tarihini kontrol edebilir, orijinalliğinden emin olabilirsiniz. Böylece üzücü sonuçlar yaşamak durumunda kalmazsınız. Gelelim adım adım 18650 elektronik sigara pillerinin orijinalliğini nasıl kontrol edeceğimize.

  1. Pillerimizin orijinalliğini kontrol edeceğimiz siteye giriyoruz.

  2. “Choose brand” yazan seçim kutusundan elektronik pilimizin markasını seçiyoruz.

  • ![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/11/elektronik-sigara-pillerinin-orijinalligi-nasil-kontrol-edilir-1.png)
  1. Markamızı seçtiktens onra karşımıza, pillerimizin üzerinde yazan sayıların hangi kısmını gireceğimiz yeşil ile boyanmış bir şekilde gösteriliyor.

Not: Pillerinizin üzerinde gri bir çıkartma olabilir, o çıkartmayı hafifçe kaldırarak sayıları görebilirsiniz.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/11/elektronik-sigara-pillerinin-orijinalligi-nasil-kontrol-edilir-2.png)
Sony markasına ait bir seri numarasıdır
4. Bu 4 haneli alana, fotoğrafta yeşil ile belirtilen **pilimizin üzerindeki** 4 haneyi giriyoruz.
![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/11/elektronik-sigara-pillerinin-orijinalligi-nasil-kontrol-edilir-3.png)
5. “Calculate” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza pilimizin hangi tarihte üretildiği çıkıyor.

**Pilimizin üretildiği tarih: **Production date is Tue Feb 07 2017.

7 Şubat Salı 2017 tarihinde üretilmiş ve orijinal bir pil olduğunu görüyoruz.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/11/elektronik-sigara-pillerinin-orijinalligi-nasil-kontrol-edilir-4.png)
## Neden Orijinal Pil Kullanmalıyız?

Çünkü tüm bu markalar bu endüstrinin en büyük markalarıdır, her zaman en iyi hammaddeyi işleyerek yüksek amperli kaliteli piller üretirler. Ürünlerinin orijinalliği her zaman kontrol edebileceğiniz bir mekanizmaları mevcuttur. Yine bu markalara talep çok büyük olduğundan sahteciler bu pillerin sahtelerini üretmektedirler ve bazıları dışarıdan bakıldığında neredeyse orijinalinden ayırt edilemez bir yapıdadır. O yüzden pilinizi mutlaka güvenebileceğiniz bir tedarikçiden temin etmenizde sizin açınızdan fayda var.

Klon pil üreten firmalar, kendi elektronik sigara pillerinin ayırt edilebilmesi ve sahte olduğunun anlaşılması için batarya veya pilin bir yerine imza niteliğinde işaret bırakırlar ya da orijinal elektronik sigara pillerinden farklı bir yapıda üretirler.

Kendini kanıtlamış sağlam markaların bile ürettikleri elektronik sigara pillerinin üzerinde kendi logoları yer almaz. Sadece elektronik sigara pilinin modeli ve seri numarası yer alır.