Her ne kadar artık çok kullanılmasa ve yerini stor perdelere bıraksa da; dantel perdeler anneanne ve babaanne evlerinin vazgeçilmezidir. Gün geçtikçe daha az kullanıldığından; dantel perdelerin maddi değeri de giderek artıyor. Tam bir dantel perde temizliği için yıkamaktan öte haftalık temizlikleri de yapılmalı ve sararmaları engellenmelidir. Danteller çoğunlukla tül perdelerin sonuna işlenir ve hoş bir görüntü sağlar ama bu perdenin temizliğini zorlaştırabilir. Çok fazla çamaşır makinesinde yıkamayın, yıpranmalarını engelleyin. Eğer perdelerinizin dantel kısımları fazla kirlenmemişse ve makineye atıp yıpratmak istemiyorsanız:

Gerekli malzemeler

 • 1/2 çorba kaşığı çivit
 • 1 litre su
 • Havlu
 • İsteğe göre limon suyu
 • Ütü

Dantel Perde Nasıl Yıkanır?

Adımlar

 1. Perdelerinizin kirli dantel kısımlarını içinde yarım çorba kaşığı çivit ile çözdürdüğünüz 1 litre suda bekletin.

 2. Daha sonra soğuk suyla durulayın ve bir havlu üzerinde kurutun.

 3. Kullandığınız çivit- su karışımının içerisine bir çorba kaşığı kadar limon suyu ilave ederseniz çok kirli dantel lekelerini çıkartabilirsiniz.

 4. Kuruma işleminden sonra ütüleyin.

Dantel perdelerin tül kısımları varsa eğer bu kısımlar yılda yalnızca 4 defa yıkanabilirler, buna dikkat edin. Elde yıkayacaksanız eğer çamaşır makinesine koyduğunuzdan biraz daha fazla deterjanla beraber 30 derece suda bu yıkamayı yapmalısınız.

Fazla kırışmaması için asılarak kurutulmalıdır. Eğer tüller fazla kirlenmiş ve sararmışsa deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak döküp 2 saat bekletilmeli ve iyice durulandıktan sonra güneşte kurutulmalıdır.

 1. Çamaşır makinesinden oluşan yıpranmaları en aza indirgeyin. Piyasadaki deterjanların çoğu ağartıcı madde içermektedir bu yüzden deterjan seçiminde dikkatli davranın; colormatic deterjanlar ya da yün şampuanları kullanabilirsiniz. 30 derece sıcaklıkta yıkayın, daha düşük sıcaklıkta iyi bir temizlik sağlanmazken daha yüksek sıcaklıkta ise yıpranma artabilir. Çamaşır makinenizin perde veya hassas kumaş programını kullanabilirsiniz.

 2. Uzun süre kapalı bir ortamda kalmış ve hava alamamış dantel perdeler sararır. Sararmış dantelleri temizlemek için farklı yöntemler vardır.

Bunlardan biri dantel perdeleri 3 saat tuzlu ılık suyun içinde beklettikten sonra iyice durulayıp kurutmaktır.

Bir diğeri ise 1 litre kaynatılıp ılıtılmış süte 2 kesme şeker karıştırıp bu karışımla danteli ovmaktır. Bu işlemin ardından danteli tekrardan tuzlu suyun içinde bekletmek gerekir. Fazla sararmış dantellerde kullanılır. Eğer danteli kurumadan önce bir tülbentin içinde ütülerseniz doğal yöntemlerle kolalamış olursunuz.