Özel günlerde kuaföre yaptırdığınız krepeli ve kabarık topuzunu açmakta zorlanıyor musunuz? Ya da kıvırcık saçlarınız var ve lüleler arasında sürekli bir anlaşmazlık mı çıkıyor? Saçlarınızın birbirine dolanması ve dolaşması aslında saçınızı yaptığınız modelle ilgili olabildiği gibi saçlarınızın yıpranması ile ve kırıklarının olması ile de birebir ilgilidir. Saçlarınızı dolaşık halinden kurtarmak ve saçınızı dolanmış halinden kurtarırken saçlarınızın kırılmasını ve kopmasını nasıl engellersiniz? En kısa sürede saçlarınızdaki dolanıklıktan nasıl kurtulursunuz işte öneriler,

Adım Adım Saç Dolanıklığını Çözmenin Yolları

1. Dolaşmış saça saç kremi uygulamak, bilindik en etkili yöntemlerin ilkiyle başlayalım. Kuzeninizin düğününden döndünüz ve harika şekilde kabarık topuzunuzu nasıl açacağınızı düşüyorsunuz. Öncelikle saçınızdaki tüm tokaları çıkarın. Saçlarınız tokaları çıkardığınız halde kabarık ve sabit bir şekilde duruyor olacaktır, saç spreyleri bunun için var. Bu şekildeyken saçınızda saç spreyi de varken saçlarınızı tarakla açmaya çalışmak ve dolaşıkları çözmeye çalışmak saç sağlığınız için son dere hatalı bir davranış. Yapmanız gereken ılık bir duşa girerek saçlarınızı ıslatmanız ve saç kremi sürerek saçlarınızın arasında parmaklarınızla dolanarak eski nizami şekline kazandırmaya çalışmaktır. Daha sonra saçlarınız hafif nemliyken geniş dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayabilir dolaşık saçınızdan kurtulabilirsiniz.

2. Saçlarınızı ördünüz, değişik örgü modelleri denediniz ve saçınız dolaşıp kaldı! Bunun için de stres yapmamalı ve er ya da geç saçınızın açılacağını bilmelisiniz. Bu tip durumlarda saçlarınızda dolaşık sebebi ile oluşmuş düğümlere tarakla saçlarınızı kopara kopara baskı uygulayacağınıza, düğümü nasıl açacağınıza konsantre olun. Kozmetikçilerde saç açıcı spreyler bulunur, bunlar kuaförlerde de bulunur hatta genelde saçlarınızı taramadan evvel saçınıza sıkarlar. Evde acil durumlar ve karışıklıklar için bu saç spreylerinden bulundurmanız da fayda var. Saçlarınızı yukarı ve aşağı olmak üzere 2 parça ve sonra sağ ve sol olmak üzere de 2 parçaya ayırın. Dolanıklıkları açtığınız bölgeyle uğraşırken diğer düğümlerinize ve dolanmış saçlarınızı bırakın. Saç açıcı spreyi saçlarınıza sıkın ve saçlarınızın hem yumuşmasını hem de nemlenmesini sağlayın. Tarakla daha kolay düğümler arasını açtığınızı fark edeceksiniz. Dolanmış saçlarınızda düğümleri eliniz ile de hafif açmalı daha sonra tarak darbesiyle açılmasını sağlamalısınız.

Bol şans!