Ergenlik dönemi zor ve kafa karıştırıcı bir dönem olabilir. Biyolojik, sosyal ve akademik baskılara maruz kalan gençlerin bazıları, bu dönemde marijuana gibi illegal ilaçlarla tanışabilirler. Eğer çocuğunuzun esrar kullandığından şüpheleniyorsanız yanlış tahminler yapmak yerine kanıt arayın. Hepsinin ötesinde çocuğunuzla konuşun ve ebeveyni olarak ona destek olun.

Esrar Kullanımının Tespit Edilmesi

  1. Çocuğunuzun gözleri kızarıyor mu? Eğer gerçekten çocuğunuzun esrar içtiğinden şüpheleniyorsanız kanıt aramaya başlamalısınız. Kırmızı gözler uyuşturucunun en bilinen yan etkilerinden biridir. marijuana, kullananların göz aklarında kırmızımsı ya da sarı-kırmızı etki bırakabilir. Bunun olmasını sebebi marijuananın gözdeki kılcal damarların genişlemesine sebep olmasıdır. marijuana kullanımı gözlerde kızarıklığa sebep olsa da tek sebep değildir. Hemen sonuca varmayın. Çocuğunuz geç saatlere kadar ders çalışmış ya da video oyunları oynamışsa bunlar da kolayca kızarıklığa sebep olabilir. Esrar kullanımı gözbebeklerinde genişlemeye de sebep olabilir ama bu kızarıklık kadar kolay farkedilebilecek bir etki değildir. Göz kızarıklığını engelleyici bir ilaç (visine vb) doğrudan olmasa da dolaylı olarak marijuana kullanımının bir işareti olabilir.
  2. Çocuğunuzda olağan dışı bir uyuşukluk hali var mı? Esrar kullanımı aktivite seviyelerini düşürebileceği için, uyuşukluk kullanımın bir işareti olabilir. Çocuğunuzdan şüpheleniyorsanız, vaktini sürekli uyuma, kanepede uzanma, tüm gün video oyunları oynama ve genel olarak hiçbir şey yapmama ruh halinde geçirip geçirmediğini gözlemleyin. Ama ön yargıya kapılmayın çünkü birçok ergen, yetişkinlerden çok daha fazla uyku eğilimine sahiptir. Uyuşukluk yaparken, marijuananın rahatlatıcı etkisi eğlenceli gelebilir ancak hafıza, tepki yeteneği ve kritik düşünme yeteneğine zarar vereceği için, araç sürme gibi dikkat isteyen eylemler sırasında fazlasıyla tehlikeli olabilir.
  3. Normal olmayan (saçma) davranışlar gözlemleyin. Genel gözleme göre, esrar kullanan insanlar normalden daha sersemce davranabilirler. Kullanıcılar özellikle komik olmayan şeylere karşı kontrolsüzce gülebilirler. Kendilerinden ciddi davranmaları beklendiği anlarda bu konuda zorluk yaşayabilirler. Eğer çocuğunuz kendi budalalığını kontrol altında tutamıyorsa bu esrar kullanımına bir kanıt olabilir ancak diğer ihtimallerde olduğu gibi bu davranışın da çok farklı bir sebebi olabilir.
  4. Çocuğunuzun film seçimlerini gözlemleyin. Eğer çocuğunuzun uyuşturucu kültürünü benimsediğinden şüphe ediyorsanız onun eğlence seçimlerinden bazı ipuçlarına ulaşma ihtimaliniz vardır. Uyuşturucu kullanımına özendiren bazı filmler çocuğunuzda ilgi uyandırabilir. Dazed and Confused, Friday, The Big Lebowski bazı bu tür film örnekleridir. Çocuğunuzun bu tarz filmlerden yapısı gereği hoşlanması da fazlasıyla mümkün ve normaldir ancak sürekli, tekrar ederek izlediğini fark ediyorsanız diğer işaretler ile bağdaştırarak bir ipucu yakalayabilirsiniz.
  5. Çocuğunuzun sosyal alışkanlıklarını gözlemleyin. Çocuğunuzun eve geliş gidiş saatlerindeki değişikliklere dikkat edin. marijuana kullanımı uyku alışkanlığına ve düzenine zarar verebileceğinden çocuğunuz gün içinde zamansız uyuyabilir ve gece zamansız uyanabilir. Çocuğunuz marijuana kullanıyorsa davranışlarında ani arkadaş değişikliği, farklı yerlere gidip görme isteği ve fazlasıyla farklı aktivitelerle uğraşmak gibi değişimler gözlemlemeniz mümkündür. Yine de bunları marijuana kullanımının bir işareti olarak görmeyin çünkü çocuğunuzun farklı bir takvime sahip olması veya sizin onaylamadığınız insanlarla arkadaşlık etmesinin de birçok farklı nedeni olabilir.
  6. Apaçık olanı arayın. Uyuşturucunun kendisini arayın. Örneğin çamaşır yıkarken çocuğunuzun kıyafetinde uyuşturucu bulursanız bu çok büyük bir kanıta sahip olduğunuzu gösterir. Kıyafetlerin küçük ceplerinde olabilir çünkü uyuşturucu ağırlığına nazaran fazlasıyla pahalıdır ve bir çocuğun eriştiği uyuşturucu miktarı da bu sebeple az ve saklaması kolay olacaktır. Marijuana genelde yeşil ve kahverengi-yeşil bitki parçacıkları şeklinde bulundurulur ve güçlü bir kokusu vardır. Esrar genelde küçük plastik poşetlerde, küçük kavanozlarda veya farklı bu şekil kaplarda muhafaza edilir. Ayrıca alet edevat kısmı da önemlidir. Eğer çocuğunuz pipo, öğütücü, bong, sarma kağıdı, çakmak ve benzeri aksesuarlar barındırıyorsa bunlar ulaştığınız en güçlü kanıtlar olacaktır.
  7. Kokuya dikkat edin. Eğer marijuana kokusu alıyorsanız bu ya yakın zamanda ya da yakın bir yerde içildiğini gösterir. marijuana güçlü ve ayırt edilebilir bir kokuya sahiptir. Taze marihuana kekremsi bir kokuya sahiptir ve kokarca kokusunun daha iyi haline benzetilir. Bazılarına göre ise marihuana mide bulandırıcı şekilde tatlı ya da çürümüş yaprak kokusuna sahiptir. Bazıları için ise, marijuana taze domates bitkisi ve yanmış çay yaprakları benzeri bir kokuya sahip olabilir. marijuana genelde tütün tüketiminden daha yumuşak olarak tanımlanır. marijuana kokusu kıyafetlere saçlara ve döşemelere sinebilir.
  8. Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını gözlemleyin. Aniden gelen yemek yeme isteği uzun zamandır esrar kullanımı ile ilişkilendirilir ve son araştırmalar da marijuananın iştahı ve yemekten alınan lezzet duygusunu arttırır. Ayrıca çocuğunuzda çikolataya yönelik doyumsuz bir iştah başlangıcı görüyorsanız bu da marijuana kullanımının bir işareti olabilir. Esrar kullanımı ağızda kuruluğa sebep olabileceği için, çocuğunuzun normal olmayan derecede su ve diğer içecekleri tüketip tüketmediğine dikkat edin. Ama farkında olun ki; çocuğunuzdaki ani iştah artışı olağan bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü ergenlik döneminde vücut hızlı bir büyüme içerisine girer ve haliyle çocuğunuzun buna yönelik ihtiyaçları da artar.