Hayatınızın her döneminde klasik tarzın savunucularından biri olduysanız bunu mutlaka evinizin dekorasyonunda da kullanmışsınızdır. Klasiğin getirdiği görkem ve şıklık her zaman büyüleyici olmakla beraber doğru parçalarla birleştirildiği takdirde ise tadından yenmez. İş evin en çok kullanılan ve dekorasyonun kilit noktası olan salona geldiğinde de yine tarzınızı yansıtmak isteyeceğiniz kaçınılmaz bir gerçek. Salonunuzda göz alıcı bir şıklık yaratmak için seçeceğiniz parçalar da tabi kadife ya da deri gibi ağır fakat gösterişli olacaktır. Peki, klasik tarzda bir salonu tam anlamıyla nasıl dekore edebilirsiniz? Sorunuzun cevabını bulabilmek için hazırladığımız bazı ipuçlarına bir göz atın.

Klasik Salon Dekorasyonu

  1. Koltuk takımınız zevkinizi yansıtsın. Bir salon dekorasyonunun en vazgeçilmezi ve en çok kullanılan parçası şüphesiz ki koltuklarınız olacaktır. Klasik tarzda bir salon döşemeye karar verdiyseniz o halde kadife veya deri kumaşlardan yapılmış koltuk modellerine ya da antika, varaklı, daha geçmişten izler taşıyan modellere yönelebilirsiniz. Ahşaptan iskeleti ve kahverengi minderleri ile bir antika köşesi veya yine kahverengi-siyah tonlarında bir deri koltuk takımı oldukça şık bir hava katacaktır.
  2. Klasik salon takımı aksesuarları seçmek oldukça önemlidir. Salonunuzda bütünlük yakalayarak klasik tarzda bir alan oluşturmak için en büyük ihtiyacınız aksesuarlar olacak. Koltuk takımınızın yapısı ve renkleriyle uyan krem-bej tonlarında perdeler, varaklı çerçeveler, aydınlatmalar veya saksılar yardımcı parçalarınız olabilir. Örneğin, zemini ve duvarları açık renge boyanmış ve antika mobilyalarla döşenmiş salonunuz için takımı krem-bej-hardal tonlarında tamamlayan bir halı, kıvrık ve oymalı ayakları olan bir ahşap sehpa ile ferforjeli duvar aplikleri kullanarak klasik tarza kavuşturabilirsiniz. Aynı şekilde kadifenin ağır olduğu bir salonunuz varsa, aynı kumaştan açık renkte dikilmiş perdeler, oymalı sehpalar ve cam detaylı büfeler ile aplik aydınlatmalar bütünlüğü yakalamanıza yardımcı olacaktır.
  3. Berjer – koltuk uyumu yakalayın. Her ne kadar ilk bakışta göze fazlasıyla yorucu gelse de klasik tarzın bütünlüğünü sağlamak için berjer ve koltuk takımlarını birlikte kullanabilirsiniz. Kısa ayaklı klasik bir berjer ile zıt tonlarda bir koltuk takımını yine takımın renginde ve kumaşında dikilmiş perdeler ve orta sehpayla birleştirdiğiniz takdirde dekorasyon hoş bir görünüme kavuşacaktır. Burada koltuk üzerinde berjerin renklerinde birkaç yastık eklemeniz ve aynı kumaştan yapılmış bir pufu salonun kullanışlı bir bölümüne yerleştirmeniz son dokunuşlar olacak ve dekorasyonunuzu tarzınızı yansıtacak şekilde düzenleyecektir.