Bütün dünyada insanlar uyanır uyanmaz zengin aromalı kahve içiyorlar. Bazı kahve severler kendi kahvesini kendisi yaparken bazıları sırf kahve alabilmek için dışarı çıkmak zorunda kalıyorlar. Satın almak daha avantajlı görünebilir fakat sadece bir iki haftalık bir deneme süreciyle kendi evinizde, kendi mutfağınızda kahve yapmak bütün o ekstra harcamalardan size kurtaracaktır. Eğer denemek isterseniz, işte size zengin aromalı bir fincan kahveyi ede etmeniz için gereken ipuçları..

Standart Kahve Makinesi Kullanarak Kahve Yapımı

 1. Gerekli malzemeleri toplayın: Temiz, süzgeçli ve öğütücülü standart bir kahve makinesi ve kahvenizin keyfini çıkarmak için güzel bir kahve fincanı.
 2. Öğütücü ayarınızı orta dereceye getirin. Burada kahve seçimi çok önemli, eğer yumuşak bir kahve elde etmek istiyorsanız aroması bol olan kahve çekirdeklerini, tam tersine sert ve gerçekten uyandıran bir kahve istiyorsanız espresso veya kona çekirdekleri kullanın. Ayrıca çekirdekleri karıştırmak da bazen mükemmel sonuçlar doğurabilir. Kendiniz öğütmek istemiyorsanız eğer, hazır öğütülmüş kahve de kullanabilirsiniz.
 3. Filtreyi demleme haznesine yerleştirin. Kendi kahve makinenize uygun filtre boyutlarını kullanım kılavuzuna bakarak öğrenebilirsiniz. Eğer çıkarılabilir filtre kullanıyorsanız kaynatma haznesini ve filtreyi sıcak su ile durulayın.Ayrıca eğer isterseniz marketlerde her türlü kahve makinesi için bulabileceğiniz ve tekrar tekrar kullanılabilen filtrelerden alabilirsiniz. Bu filtreler kahvenizin aromasını bozmaz ve kolaylıkla temizlenebilir.
 4. Bir çok kahve sever fincan başına iki çorba kaşığı kuru kahve koyar. Kendi damak tadınıza göre bu oranı arttırıp azaltabilirsiniz:sert kahve içmek istiyorsanız daha fazla, yumuşak kahve içmek istiyorsanız daha az kuru kahve koymanız koymanız gerekmekte. Eğer tadı çok sert olursa her zaman kaynar su ekleneceğini unutmayın.
 5. Su haznesini doldurun. Elde etmek istediğiniz fincan sayısına ve makinenizin kapasitesine göre koyduğunuz su miktarını belirleyin ve su koyarken fincanla ölçmeye dikkat edin.
 6. Kahve makinesini çalıştırın ve çalıştıktan sonra bir iki dakika bekleyin. Makine suyu ısıtacak ve kahvenizi demlemeye başlayacaktır. Bu sure makineden makineye göre değişebilen bir süredir,kahveyi bazı makineler yavaş bazıları ise hızlı demler. Yavaş olan makineler genellikle kahvenin aromasını daha fazla ortaya çıkarır ve böylelikle daha iyi sonuç verir. Hafif bir müzik açın ve bekleyin. Kaynama sesleri kesildiğinde kahveniz demlenmiş ve içime hazır demektir.
 7. Sıra en keyifli kısımda. Bir fincan kahve alın ve isteğinize göre krema ya da şeker ekleyin. Kahvenizin tadını çıkarın.

Kahve Demleme Aparatı Kullanarak Kahve Yapımı

 1. Malzemelerinizi bir araya getirin: Bir French Press ( kahve demleme aparatı), iri taneli kuru kahve, ahşap ya da plastik kaşık, kronometre, ve fincan.
 2. Kahve çekirdeklerini öğütün. Bu aparatı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kahvenizin iri taneli olacak şekilde öğütülmüş olması. Eğer öğütme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız, bıçaklı öğütücüler kullanmak yerine dişli öğütücüler kullanmanız istenilen sonucu kolaylıkla elde etmenizi sağlayacaktır.
 3. Kuru ve iri taneli kahveyi hazneye koyun. Haznenin kuru ve temiz olmasına dikkat edin. İdeal kahve için kullanmanız gereken oran her bir fincan için bir çorba kaşığı kuru kahve koymanızdır. Yani eğer dört fincanlık bir aparat kullanıyorsanız dört çorba kaşığı kahve koymanız gerekmekte.
 4. Kaynamış suyunuzu getirin ve su haznesini bir parmak kalıncaya kadar doldurun. Buharın kahvenizi çözmesine izin verin, böylelikle köpüklü bir kahve elde edebilirsiniz. Kronometreyi dört dakikaya ayarlayın. Bir dakika geçtikten sonra buharın eşit olarak dağılabilmesi için kuru kahvenizi bir miktar karıştırın. Karıştırma işleminde metal kaşık kullanmak yerine ahşap veya plastik kaşık kullanın ki kahvenizin aroması bozulmasın. Kapağını dikkatlice kapatın.
 5. Sıkıştırma işlemine başlayın. Dört dakika dolduktan sonra nazik ama güçlü bir şekilde pistonu aşağı doğru itmeye başlayın. Presleme kahve taneciklerini süzecek ve demleme işlemini sona erdirecektir. Eğer bir dakika sonra karıştırmayı unutursanız ya da size zor gelirse pistonu hafifçe yukarı çekin ve daha sonra aşağı doğru itmeye başlayın. Eğer bunu yapmazsanız günün ilk kahvesinden mahrum kalabilirsiniz, o nedenle dikkatli olun.
 6. Kahvenizi bir fincana süzün, yudumlayın ve aromasının zevkini çıkarın.

Chemex Kullanılarak Kahve Nasıl Yapılır?

 1. Malzemeleri bir araya getirin: Chemex demleme aparatı, filtre, orta taneli öğütülmüş kuru kahve ve fincan.
 2. Dişli öğütücü kullanarak kahvenizi öğütün. Orta taneli öğütmeye ayarladığınıza emin olun. Öğütme işlemi sonrasında yaklaşık olarak altı çorba kaşığı kahve elde etmiş olmanız gerekmekte.
 3. Haznenin üstünde koni şeklinde olan kısıma, Chemex filtresini katlanmış kısımları koninin ağzına bakacak şekilde yerleştirin. Bu işlemden önce sıcak filtreyi ve hazneyi sıcak sudan geçirmeyi unutmayın.
 4. Filtreye yaklaşık olarak altı çorba kaşığı kuru kahve koyun.
 5. Yavaş yavaş sıcak su ekleyin ama çok fazla değil, çünkü filtreden sadece bir kaç damla süzülmesi gerekmekte. Filtrenin kenarlarına su gelmemesine dikkat edin. Çok fazla karıştırmamak koşuluyla su buharının kuru kahveye eşit bir şekil ile  30 saniye süreyle nüfuz etmesini sağlayın.
 6. Daha sonra su haznesi doldurun ama yukarıda bir parmak boşluk kalmasına dikkat edin. Sıcak suyun filtreden süzülmesine izin verin.
 7. Filtreyi çıkarın.
 8. Kahvenizi fincana koyup yudumlayın.

Single Cup-Cone (Külah) Yöntemi ile Kahve Yapılışı

 1. Gerekli malzemeler: single cup-cone ve uygun filtre, öğütücü, çöp atmak için bir kap, ve bir kupa.
 2. Dişli öğütücü kullanarak kahvenizi orta taneli olacak şekilde öğütün.
 3. Filtreyi bir miktar su ile ıslatın. Külahı kupaya yerleştirin ve filtreyi ağız kısımları yukarı gelecek şekilde külaha oturtun.
 4. Yaklaşık üç çorba kaşığı öğütülmüş kahvenizi filtreye ekleyin.
 5. Sadece kuru kahvenizi ıslatacak ve aromasını ortaya çıkaracak miktarda suyu kahvenin üzerine dökün. Suyun kahveyi eşit miktarda ıslatmasına dikkat edin ama çok fazla karıştırmayın. 30 saniye bekleyin.
 6. Su haznesini, kaynamış suyu yavaş yavaş kahvenin üzerinden akıtarak doldurun.
 7. Su tamamen süzüldükten sonra külahı ve filtreyi çıkarın. Bir fincan kahveniz içime hazır ve fincanınızda.

Espresso Demleme

 1. Espresso yaparken kullanacağınız yöntem standart kahve yaparken kullandığınız yöntemlerden biraz daha farklı. Sadece spesifik bir kahve makinesi gerektirmekle kalamayıp aynı zamanda özel bir kavurma ve öğütme işlemi gerektirmekte. Ancak bir kaç denemeden sonra gerçekten lezzetli bi espresso elde ederseniz birdaha asla kahve dükkanlarına gitmek zorunda kalmazsınız.
 2. Malzemelerinizi hazırlayın. Filtresi ve haznesi temiz olan bir espresso makinesi, öğütücü, demleme kabı, ve isteğinize uygun bir kupa.
 3. Demleme kabınızı önceden ısıtın, çünkü soğuk bir demleme kabı istenilen sonucu vermeyecektir. Aynı zamanda dilerseniz kupanızı da ısıtabilirsiniz.
 4. Öğütme makinenizi en yüksek seviyeye getirin ve çekirdekleri direk olarak filtreye ve hazneye düşecek şekilde öğütmeye başlayın.
 5. Öğütülmüş kahvenizi parmağınızla ya da bir kaşığın tersini kullanarak sıkıştırın ve düzleştirin.
 6. Piston yardımıyla kahveyi aşağı doğru itin ve bunu yaparken pistonu düzgün tutmaya özen gösterin.
 7. Kahvenin eşit olarak presslendiğinden emin olun.
 8. Filtreyi yerleştirdikten sonra makinenizi çalıştırın. Bir gözünüzü makineden ayırmayın. Demleme işlemi bittikten yaklaşık 25 saniye sonra kahveniz hazır olacak.
 9. Not almak her seferinde mükemmel kahveye ulaşmanız için çok önemli. Eğer kahveniz fazlaca öğütülmüşse bir sonraki yapışınızda daha az öğütmeniz ya da tam tersine az öğütülmüş ve istenilen aromayı vermemişse bir sonraki denemenizde daha çok öğütmeniz gerekebilir. Bu nedenle not alarak mükemmel kahveye ulaşmanız kolaylaşacaktır.
 10. Kahveniz hazır tadını çıkarın. İsterseniz sade isterseniz içine biraz esmer şeker ekleyerek içebilirsiniz. Sizin için bazı öneriler:
 • Macchiato: hafif köpüklü sütlü tek atış espresso
 • Con panna: kremalı tek atış espresso
 • Cappucino: köpüklü ve sütlü tek atış espresso
 • Latte: iki atış espresso ve dört atış süt ve köpük
 • Cafe Americano: bir veya iki atış espresso üzeri kaynar su

Moka Demliği Kullanımı

 1. Moka demliği espresso makinesi olarak da bilinir ancak bu geleneksel anlamıyla bilinen espressoya benzemez. Bu makineyle çok az miktarda ama güçlü bir kahve elde edersiniz.
 2. Gereken malzemeler moka demliği, temiz bir filtre, öğütücü ve bir adet fincan.
 3. Demlikte suyu önceden ısıtın bu kahvenizin yanmasını engelleyecektir.
 4.  Kahve çekirdeklerinizi orta derecede öğütün.
 5. Demliğin alt kısmını doldurun.
 6. Filtreyi alt kısma yerleştirin ve kahveyi sıkıştırın.
 7. Demliğin üs kısmını yerleştirin ama çalkalamamaya ve sıçratmamaya özen gösterin ve kendiniz yakmamaya dikkat edin. Belki bir havlu kullanmanız işinize yarar.
 8. Demliği ocağa koyun. Tutma kısmının direk olarak ateşe maruz kalmamasına dikkat edin. Kapağını açık bırakın böylece demleme işlemini gözlemleyebilirsiniz.
 9. Su kaynamaya başladığında kahve üst kısmı doldurmaya başlar. Başlangıçta çok kahverengi görülür ama demleme işlemi sırasında rengi giderek açılır. Kahvenin rengi solgunlaşıp sarıya çalmaya başlayınca demliği ocaktan alın. Sıcak olduğunu unutmayın.
 10. Alt kısmını soğuk suya sokun veya suyla ıslatılmış bir havlu kullanarak sarın.
 11. Kahvenizi servis edin ve tadını çıkarın.

Lezzetli Bir Kahve için Püf Noktalar

 • Kahve çekirdeklerini tanıyın. Kahveyi yapmadan önce ne beklediğinizi ve ne elde edeceğinizi bilmeniz gerekmekte. Belki kahve hazırlama konusunda deneyimli bir arkadaşınıza sorularınızı sorarak işe başlayabilirsiniz.
 • Kahvenin aroması birçok faktöre göre değişir: çekirdeklerin nerede yetiştiği, kahve ağacının türü, geçirdiği işlemler (kavrulma süresi, öğütülmesi vb.)
 • Sorduğunuzda cevapları not edin.
 • Eğer mümkünse yerel bir kahveciden çekirdeklerinizi alın ve kendi evinizde dilediğiniz irilikte öğütün. Daha taze ve zengin aromalı bir kahve için bütün bunlara dikkat edin.