Birçok bilimsel araştırmanın da ortaya koyduğu gibi çay içen kişiler özellikle de yeşil çay tüketen kişiler, çay tüketmeyen kişilerden çok daha hızlı bir biçimde kilo vermektedir. İşte tam da bu nedenle spor çantalarınızı hazırlayın ve su ısıtıcınızı da açık konuma getirin. Bu yazı içerisinde çay içerek fit bir vücuda sahip olmanın yollarının neler olduğunu öğreneceksiniz. Çay içerek nasıl zayıflanır, çay içerken zayıflamanın sırrı nedir işte bilmeniz gerekenler;

Çay ve Yan Ürünlerin Seçimi

1 İçerken keyif aldığınız çayı bulmak için uğraşın. Birçok araştırma yeşil çay ve faydalarına odaklanmış durumdadır. Buna rağmen asıl önemli olan nokta hem faydalı hem de damak tadınıza hitap edecek olan çayı bulabilmektir. Bazı yeşil çaylar aroma bakımından çok sert bir yapıya sahip oldukları için çay içen kişiyi iğrendirecek noktalara getirebilir. Yeşil çay hazırlamanın ve çay seçimi yapmanın yöntemlerini iyi bir biçimde kavrarsanız bu aktivite sizin için bir hayli eğlenceli bir hale gelecektir.

Yeşil ve beyaz çay; az işlem görmüş olan bu çay çeşitlerinin birçok alt dalı ve aroma değişkenleri kısa bir süre içerisinde bulunabilmektedir. Ayrıca sabahları aç karna kekik çayı zayıflama ve yağ yakımında bire bir etkilidir.

Siyah çay; bu çay türü birden fazla işlem görmüştür. Bu nedenle zaten faydalı olan yararlı yapıların çok daha kompleks bir forma dönüştüğünün de altını çizmek gerekmektedir. Bu kompleks formlar eskisinden daha etkisiz ve faydasız bir yapıya bürünmüş olurlar.

Kokulu çay; Bu çayın içerisinde bulunan maddeler metabolizmanızı hızlandırmak için işleme tabi tutulmuştur.

Kafeinsiz çaylar; yukarıda bulunan çaylardan herhangi biri bu gruba dahil olabilir. Diğerlerinden farklı olarak içerisinden kafein çıkartılmıştır. Bu çaylar içerisinde bulundurduğu maddeler ile hali hazırda kilo vermeye yardımcı bir yapıya sahiptirler.

Bitki çayları; klasik anlamdaki çay yapraklarından farklı olarak başka bitkilerin gövde çiçek veya yaprak kısmını içerir. Kilo verme konusunda çok daha az etkili bir yapıya sahiptirler fakat yüksek kalorili içecekleri tüketmektense bu içeceklere yönelmek çok daha mantıklı görünmektedir.

2 Diyet çayları konusunda çok dikkatli olun. Diyet için tasarlanmış olan çayların birçoğunun tadı yaklaşık olarak her siyah ve bitki çayı ile aynıdır. Fakat bu çaylarda ekstra olarak ishal edici maddeler de eklenmiş olarak bulunmaktadır. Bu nedenle diyet çaylarını içerken çok temkinli bir biçimde hareket etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar diyet çaylarının kullanımı hakkında uyarılar yapmakta ve çok miktarda içilen bu çayların kusma, baş dönmesi, bayılma, karın ağrısı ve ısrarcı ishal rahatsızlığına neden olabileceğini belirtmektedir.

Diyet çay kavramı başlı başına yanlış bir pazarlama tekniğidir çünkü düzenli spor eşliğinde içilen bütün şekersiz doğal bitki çayları kişilerin kilo verme sürecini hızlandırabilir. Bazı çaylar doğal yapılarından kaynaklı olarak yağ yok edici bir işlev görmektedirler. Bazı çaylar ise vücuttan fazla suyun atılmasını sağlayarak kilo vermiş gibi hissetmenizi sağlar fakat birkaç bardak su içtiğiniz zaman kiloların geri döneceğini bilmeniz gerekmektedir.

Diyet çaylarını illa kullanmak istiyorsanız her gün bir bardak içmeniz yeterli olacaktır. Emin olun ki daha fazla kullandığınız zaman pişmanlık yaşayabilirsiniz.

3 Çayların içeriğinde neler olduğunu dikkatli bir biçimde okuyun. Marketlerden birçok çay çeşidi bulunmaktadır. Bu durum kişilerin hangi çayı içerek bu yola dahil olacakları konusunda akıllarını karıştırmaktadır. İçerik kısmını dikkatlice okuyarak bu çayın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Çay tatlandırıcı veya şeker gibi maddeler içeriyorsa kesinlikle kullanmamalı ve rafa geri bırakmalısınız.

Tercihinize göre tatlandırılmış veya aroma katılmış yeşil çayları da kullanabilirsiniz. Fakat içeriğine bu tür maddeler eklenmemiş ve daha doğal seçeneklerin olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Doğal şekersiz bitki çayları içmek her zaman daha mantıklıdır. Aktarlardan zevkinize uygun bitki çaylarını kolaylıkla edinebilirsiniz.

4 Kolay bir biçimde çay demlemeyi öğrenin. Bazı insanlar için çok zor olan çay demleme biraz çaba gerektiren fakat aslında çok da zor olmayan bir işlem olarak nitelendirilebilir. Birkaç dakika içerisinde suyunuzu porselen bir bardağa koyarak ve bardağı mikrodalga fırın çerisine yerleştirerek çay demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hatta aşağıda anlatılacak olan yöntemler ile bu işi çok daha kolay bir biçimde halledebilirsiniz.

Bir elektrikli su ısıtıcısı satın alın. Birçok zücaciye dükkânında veya sıradan marketlerde elektrikli su ısıtıcıları satışa sunulmaktadır. Belirtmek gerekir ki bu su ısıtıcılarını kullanmak bir hayli kolaydır. Tek yapmanız gereken şey ısıtıcıya suyu doldurmak aleti fişe takma ve çalıştırma butonuna dokunmak. Çayınızı kupa kupa ayrı bir biçimde de hazırlayabilirsiniz. Bunu tercih etmek istemezseniz sallama çayları bir demliğin içerisine koyup suyu o şekilde de demliğin içerisine koyup çay yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir buzlu çay yapma makinesi satın alın. Sıcak aylarda çay içmek bazı kişilere hala zevk verse de diğer kişiler için katlanılması zor bir etkinliğe dönüşebilir. Siz de bu kişilerdenseniz bir buzlu çay yapım makinesi satın alarak sıcak günlerde kendinize buz gibi çaylar hazırlayabilirsiniz.

Gün içerisinde buzlu çay yapma gibi bir imkanınız olmayacağını düşünüyorsanız bu işlemin hazırlıklarını bir gün öncesinden başlatmalı ve buzlu çayınızı içime hazırlamalısınız. Çay bu şekilde emin olun ki çok daha lezzetli bir hal alacaktır. Soğuk çayınızı geniş bir termosun içerisine yerleştirerek piknik alanlarına götürebilir ve sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.