Her ne kadar B vitamini, lif ve mineral kaynağı olsa da, yalnızca bira mayası kullanarak onlarca kilodan kurtulmak pek de mümkün değil. Bununla beraber sağlıklı ve düzenli bir diyet programı uygulayarak kilo vermeniz oldukça kolaylaşacaktır. Bunun için bir sağlık danışmanına başvurun ve günlük beslenme rutininizde değişiklik yapmadan önce besinler ve kilo verme yöntemleri hakkında bilgi alın.

Bira Mayası Gerçekleri

Tek hücreli bir mantardan oluşan bira mayası, sadece bir besin değil aynı zamanda biranın da ana maddesidir. 3 çay kaşığı karşılığı 95 kalori, 1 gram yağ, 10 gram karbonhidrat, 5 gram lif ve 11 gram protein içerir. Aynı zamanda diyetinizin yüzde yirmi beşlik kısmından fazlası için B6 vitamini, fosfor minerali, tiamin, riboflavin değerini karşılar. Aynı zamanda çinko, krom ve manganez gibi oldukça zor bulunan minerallerin kaynağı görevi görür.

Lif Avantajı

Diyetinize lifli gıdalar eklemek, araştırmalara göre kilo kaybınızı artırmak için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Yapılan araştırmalar metabolik sendromlar yaşayan hastalar arasında oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. 5 gramlık lif servisiyle, bira mayası oldukça zengin bir lif kaynağıdır. Yetişkinler için alınması gereken lif miktarı günde 25 ila 30 gram arasında değişmektedir.

Kalori Takibi

Her ne kadar kilo kaybına yardımcı olarak görev yapsa da, bira mayası da kendi kalorisini bulundurmaktadır. Bu nedenle eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, bu besin kaynağından aldığınız kaloriyi de hesaba katmalı ve vücudunuzun yakacağından fazlasını tüketmemek için diyetinizde yeni düzenlemeler yapın. Diyetinize ek olarak gündelik tükettiğiniz 95 kalori, her altı haftada bir kilo kadar almanıza sebep olur ve yıl bazında bu kaloriler yaklaşık on kiloya denk düşer. Bu noktada bir diyet günlüğü size yediklerinizin kalori sayımını yapmanız için oldukça yardımcı olacaktır.

Diyet Düzenlemesi

Bira mayası iştahınızı kapatarak vücuda besin alımını azaltır, lif içerir ve bu sayede kilo vermenizi kolaylaştırır. Fakat bununla beraber sağlıklı kilo verebilmek için hayatınızda başka değişiklikler de yapmanız gerekir. Her gün üç ana öğünle beraber bir atıştırmalık enerjinizi yüksek tutacak ve iştahınızı düzenleyecektir. Kaloriden tasarruf edebilmek için meyve ve sebzeleri diyetinizin ana ürünleri haline getirin. Bu sayede bolca lif de tüketmiş olacaksınız. Tam tahıllı ürünleri tüketin. Az yağlı ürünler, protein ve bolca süt tüketerek beslenmenizi dengeleyin.