Beyaz kanvas ayakkabılar oldukça sade, şık ve rahattır. Bütün bu güzel özelliklerin yanında en kötü tarafı ise çok kolay bir şekilde kirleniyor olmasıdır. Pamuktan yapıldıkları için çok emicidirler ve lekeler üzerlerine çok kolay yapışırlar. Beyaz kanvasların biraz kirlenmesi onları hemen bir köşeye atmanızı gerektirmez. Bunun yerine ihtiyacınız olan şey biraz temizleyip kalıcı lekelerden arındırmaktır.

Yöntem 1: Elde Yıkama

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/beyaz-kanvas-ayakkabi-nasil-temizlenir.jpeg)
**1. Ayakkabınızı temizlemeden önce kirin ve çamurun kurumasını bekleyin.** Kuruduktan sonra kalıntıları temizlemek için tabanları birbirine vurun. Ayakkabının kıvrımlarını ve üzerindeki büyük parçalı kirleri kazımak için eski bir diş fırçası kullanın.

2. Ayakkabı bağcıklarını sökün. İçi su dolu bir kaba bir kaç damla deterjan damlatın ve bağcıkları ıslanmaları için kabın içerisine yerleştirin.

Bağcıkları temizlemekle uğraşmak istemiyorsanız bu adımı uygulamak yerine yeni bir çift bağcık alabilirsiniz. Eski bağcıklarınızı da el sanatları gibi farklı projelerde kullanmak üzere bir köşeye koyabilir ya da çöpe atabilirsiniz.

3. Tabanları temizleyin. Küçük bir kasede eşit miktarda su ve karbonattan oluşan bir çözelti hazırlayın. Diş fırçasını batırın ve macunu tabanlara hafifçe masaj yapar gibi sürün. Daha sonra tabanları temizleyin.

4. Bir deterjan çözeltisi hazırlayın. Bir leğen soğuk suyun içerisine bir kaç damla normal sıvı çamaşır deterjanı damlatın ve çözeltiyi karıştırın.

5. Diş fırçasını çözeltiye daldırın. Ayakkabılarınızı temizlemeye lekenin dışından içerisine doğru dairesel hareketlerle başlayın.

Size daha az çaba sarf ettireceği için eski bir elektrikli diş fırçası, normal bir diş fırçası yerine çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Durulayın ve kanvas temizlenene kadar işlemi tekrarlayın. Ayakkabının temizliğinden memnun olduğunuzda soğuk bir su ile üzerinde sabun kalmayana kadar durulayın. Bu işlemi dikkatlice yapmak isteyeceksinizdir çünkü kurumuş sabun ayakkabınızın üzerinde leke bırakabilir. Bu işlem bittikten sonra diğer ayakkabı için de aynı işlemleri tekrarlayın.

Durularken ayakkabının içine su kaçırmamaya özen gösterin.

6. Ayakkabılarınızı kurumaya bırakın. İyi havalandırılan bir odaya ya da balkon gibi açık bir alana koyarak kurumasını bekleyin. Elbette güneşli sıcak bir günde ayakkabıyı açık havada kurutmak iyi bir fikirdir.

İçerisine kağıt havluyu top şekline getirip koyarsanız ayakkabının şeklini korumasını sağlamış olursunuz.

Giymeden önce tamamen kurumuş olduğundan emin olun.

7. Bağcıklarınızı fırçalayıp durulayın. Bağcıklarınızı kuruması için asın. Ayakkabılarınız ve bağcıklarınız yıkandıktan sonra kurumalarını bekleyin. Daha sonra neredeyse yeni gibi görünen ayakkabılarınızın keyfini çıkarın.

Yöntem 2: Çamaşır Makinesi Kullanma

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/beyaz-kanvas-ayakkabi-nasil-temizlenir-1.jpeg)
**1. Ayakkabınızı temizlemeden önce kirin ve çamurun kurumasını bekleyin.** Kuruduktan sonra kalıntıları temizlemek için tabanları birbirine vurun. Ayakkabının üzerindeki büyük parçalı kirleri ve kalıntıları kazımak için eski bir diş fırçası kullanın.

Bu hazırlık işlemi lekelerden arındırmayı ve yıkamayı daha basit bir hale getirir.

2. Tabanları temizleyin. Küçük bir kasede eşit miktarda su ve karbonattan oluşan bir çözelti hazırlayın. Diş fırçasını batırın ve macunu tabanlara hafifçe masaj yapar gibi sürün. Daha sonra tabanları temizleyin.

3. Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinin yanına getirin. Soğuk suda yıkayan hassas bir programa ayarlayarak makinenizi çalıştırın.

4. Hassas bir deterjan ekleyin. Normal bir yıkamada kullandığınız miktarın yarısını kullanın. Makinenin yarısı su ile dolduğu sırada deterjanı ekleyin.

5. Makinenizin 4’te 3’ü su ile dolduğu sırada ayakkabılarınızı makineye atın. Makinenizi çalışmaya bırakın ve bittiğinde ayakkabılarınızı makineden çıkartın.

6. Ayakkabılarınızı açık havada kurutun. Ayakkabılarınızı bir vantilatör önüne ya da bir kurutucu içerisine yerleştirmeyin. Aksi takdirde ayakkabılar çekip, şekil olarak bozulacaktır. Ayakkabılarınızı havadar bir yerde kurumaya bırakın.

7. Ayakkabılarınızın keyfini çıkarın. Yeni olanlar kadar beyaz olmalılar.