Monitörünüzü düzenli temizlemek ekranın kolay görünmesine yardımcı olacaktır. Satın alabileceğiniz birçok çözüm var ancak kolaylıkla evde de temizleme solüsyonu yapabilirsiniz. Düzgün şekilde bilgisayar monitörünü temizlemek için bu kılavuzu izleyin.

Monitörü Temizlemek

Monitörü kapatın. Bu sadece elektrik çarpma riskini azaltmaz ayrıca ekranda biriken tozun ve kirin daha rahat fark edilmesine yardımcı olur.

Kuru bir bezle tozunu alın. Yavaş ve dairesel hareketlerle silmeye özen gösterin. Ekrana çok fazla baskı uygulamayın. Ekranı silmek için tiftiksiz ve çizmeyecek yumuşak bir bez tercih edin. Büyük bir bez basıncı azaltacağından ekranı silerken daha kolaylık sağlayacaktır.

Aşındırıcı olmayan bez önerileri:

  • Mikrofiber
  • Pamuk T-shirt
  • Pamuk mendil
  • Pamuk çay havlu

Dikkat edilmesi gereken sert yüzeyli bezler:

  • Kağıt havlu
  • Bulaşık havlusu
  • Tuvalet kağıdı

Temizleme solüsyonunu beze dökün monitöre doğrudan sıkmayın. Damlalar kalıcı hasarlara yol açabilir. Bunun yerine temizleme solüsyonunu beze püskürtün. Ekrana aşırı nem uzun vadede zarar verebilir o yüzden temizleme solüsyonunu az miktarlarda uygulayın.

Bezle kiri temizleyin. Monitörü silerken büyük bez kullanın yani büyük alanlarda çalışın. Böylece ekrana aşırı baskı yapmamış olursunuz. Bezle silemediğiniz lekeleri kazımayın. Temizleme solüsyonunun lekeyi yumuşatmasına izin verin.

Zor lekeleri çıkarmak için temizleme işlemini birkaç kere uygulamanız gerekebilir.

Temizlik bittiği zaman ekranda aşırı nem varsa kurulayınız.

Monitörün kurumasını bekleyin. Monitör açılmadan önce ekranın tamamen kuruduğundan emin olun. Böylece nem riski en aza inecektir.

Kurutma işlemini hızlandırmak için kurutucular veya başka herhangi bir ısıtma sistemini kullanmayın. ( saç kurutma makinesi vs.)

Temizleme Solüsyonu Yapma

Doğru suyu kullanın. Bir temizleme solüsyonu yaparken musluk suyu kullanmaktan kaçının. Musluk suyu genellikle monitöre zarar veren mineraller içerir. Bunun yerine, distile su kulanın. Damıtılmış suyu bakkallardan satın alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.

Temizleyici ekleyin. Ev yapımı çözümler için 2 popüler temizlik maddesi olan izopropil alkol ve beyaz sirkeyi önerebiliriz. Her ikisi de zorlu kirleri çıkarmada etkili olduğu için seçim tamamen size kalmış. Yalnız ikisini karıştırmayı denemeyin.

Pencere temizleyicileri için kullanılan amonyak vb. ürünleri monitörünüzü silmek için kullanmayın. Monitörünüzün rengini bozabilir.

İzopropil alkol kullanırken, distile su ile yarı yarıya ölçüsünü geçmeyin (%50 su, %50 alkol). Eğer bu karışımı sirke kullanarak yapıyorsanız, ilk önce %50 su %50 sirke karışımı ile başlayın. Karışım yeterince güçlü değilse daha fazla sirke ekleyin.

Votka izopropil alkol için bir yedek çözüm olabilir.