Bilindiği üzere balzamik sirke normal sirkeden pek çok açıdan farklıdır. Balzamik sirke üzüm şırasının en az 6 ay kadar bekletilmesi ile yapıldığından elma ve üzüm sirkesinden daha çok fermante olur ve vücudunuz için ekstra faydalara sebep olur. Balzamik sirke, daha uzun süreli bir yapıma sahip olduğu için diğer sirkelere göre asetik asit oranı da fazladır. İtalya ile ünlenen ve dünya ile tanışan balzamik sirke, sadece trebbiano ve lambrusco üzümlerinden üretiliyor ve uzun bir süre dinlendirilmesinden mütevellit vücudunuz için sayısız faydası var. Balzamik sirkenin faydaları nedir, balzamik sirkeyi fayda sağlaması için nasıl tüketmeli, orjinal balzamik sirke nasıl temin edilir ve nasıl kullanılması vücudunuza fayda sağlar işte bilmeniz gerekenler,

Balzamik Sirkenin Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Vücudunuzu canlandırın. Balzamik sirke içeriğideki asetik asit sayesinde vücudunuza alındığında hormonlarınızın canlanmasına ve daha verimli çalışmasına katkı sağlıyor. Bir nevi hormonlarınızı tetikleyen balzamik sirkeyi tüketmeye ve evinizde bulundurmaya özen göstermeniz iç sağlığınız için son derece önemli! Balzamik sirke normal sirkelere göre iki çeşit üzüm cinsiyle yapıldığından ve uzun bir süreçte emekli şekilde hazırlandığından pahalı bir sirkedir. Son yıllarda fabrikasyon şekilde hızla üretilmeye çalışılsa da diğer sirkelere oranla balzamik sirkenin fiyatı hala pahalıdır. Gelişen pazarlar ve ulaşımın kolaylaşmasıyla Türkiye’de balzamik sirkeleri süper marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Orijinal olmasını elbette fiyatındaki pahalılık ölçmez, balzamik sirkenin içinde bulunanlar kısmında asetik asit miktarını herhangi bir üzüm sirkesiyle karşılaştırarak doğru ürünü satın almaya gayret gösterin. Ek olarak orijinal balzamik sirkenin 100 gramının içindekiler aşağıda belirtilmiştir,

  • 17.03 gram karbonhidrat
  • 0.49 gram protein
  • 23.00 miligram sodyum
  • 112.00 miligram potasyum
  • 27.00 miligram kalsiyum
  • 0.72 miligram demir

Balzamik sirke için yağ ve kolestrol miktarı sıfırdır!

2. Balzamik sirke kalp sağlığına ve dolaşım sisteminin düzenli şekilde devam etmesine yardımcı olur. Siz balzamik sirke tükettiğinizde kalp damar hastalıklarından bir nevi uzak durmuş olursunuz ve vücudunuzu bu tür rahatsızlıklara karşı korursunuz. Tıkanmış damar rahatsızlığı olanlara balzamik sirke tüketilmesinin önerilmesinin sebebi, balzamik sirkenin kan damarlarınızı canlandırması ve dolaşımınızı hızlandırmasından kaynaklıdır. Vücudunuzu arındıran ve temizleyen detoks etkisi yaratan balzamik sirke, sağlıklı ve kusursuz kan dolaşımındab dolayı akne ve sivilce oluşma ortamını da engeller. Vücudunuzun yağlanmasını ve kirlenmesini engelleyen balzamik sirkenin vücudunuzdaki arınmaya katkısıyla birlikte getirdiği faydalar sonsuzdur.

3. Balzamik sirke sayesinde sindirim sisteminizi hızlandırın. Balzamik sirkenin sindirimi hızlandırdığı ve zayıflatan ürünlerin başında geldiği bir gerçektir. Özellikle aç karna ılık su içerisine bir çay kaşığı balzamik sirke koyarak sabahları tükettiğiniz de tüm bedeniniz adeta detox etkisi ile arınmakta ve temizlenmektedir. Balzamik sirke sindirimini hızlandırmanın ve zayıflamanıza yardımcı olmanın yanı sıra mide ve gastrit problemlerinin geçmesine ve tamamen ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Gastrit rahatsızlığı olan kişilerin ekşi tat elde etmek çin limon yerine balzamik sirkeye yönlendirilmelerinin sebebi budur. Limon asidik özelliği ile her ne kadar mideniz için tehlike oluşturuyorsa da balzamik sirkenin asetik asidi midenizdeki mukoza tabakasının yenilenmesine ve kendini korumasına yardımcı olmaktadır.

4. Balzamik sirke vajinal enfeksiyonları yok eder. Vajinal enfeskiyonlar 7den 70e tüm kadınların belli sebepler çerçevesinde sık sık çektiği rahatsızlıklardandır. Balzamik sirkeyi günlük beslenmenize koymanız ve düzenli olarak tüketmeniz sonrasında vajinal akıntıların ve sorunların ortadan kalktığı gözlenmiştir. Bu tür sıkıntılar yaşayan kadınların balzamik sirke tüketmeye başlaması ve bu tür sorunları doğal yöntemler ile çözme gayretinde olması önerilir. Özellikle 20li yaşlardaki kadınların kimyasallar yerine balzamik sirke ile vajinal rahatsızlıklardan kurtulması gerekir.

5. Balzamik sirke kedi ve köpeklerinizde bit ve pireyi de engellemektedir. Sadece size değil evcil hayvanlarınızın sağlığına da etkili olan balzamik sirke, ev dışına çıkan ve pire ya da bit kapabilecek ortamlarda bulunan kedi ve köpeklerini sizin için idealdir. Haftada yalnızca bir kere bir kaç damla balzamik sirkeyi kedi ya da köpeğinizin tüylerine sürün bir süre kokabilir ancak sağlıkları için gereklidir. Veterinerlerin yaptığı dış parazit ilaçları ile hemen hemen aynı etkiye sahip balzamik sirke bit ve pirenin gelmemesini sağladığı gibi kısa süre içinde tamamen yok olmalarını sağlar.