Banyonuzu yeniden dekore etmek veya basitçe banyo görümünüzü değiştirmek istiyorsanız, banyo aynası tüm tasarım üzerinde çarpıcı bir değişime yol açabilir. Aynalar doğal ve suni ışıkların yansımasını sağlayarak banyonuzu daha da gösterişli bir mekân haline dönüştürebilir. Satın alacağınız banyo aynası süslü ve dekoratif bir ayna olabilmenin yanı sıra çok basit bir ayna da olabilir. bu tercihi evinizin ve banyonuzun mevcut stiline göre belirleyebilirsiniz. Öyle bir ayna satın almalısınız ki hem evinizin dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olsun hem de banyonuzun aydınlanmasına ve güzelleşmesine katkıda bulunsun. Bu yazımız sayesinde belirli ipuçlarını elde edebilir ve banyo aynası satın alırken daha bilinçli bir hale gelebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Mezura
  • Montaj tutkalı
  • Sıvı yapıştırıcılar
  • Montaj teçhizatı
  • Kağıt havlu

Adım Adım Banyo Aynasının Satın Alınması

1. Aynanızı yerleştireceğiniz alanın ölçüsünü alın, alanın uzunluğunu ve genişliğini düzgün bir şekilde belirleyin. Bir mezura kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bir dekorasyon marketinde ayna satın alırken tüm aynalar sizin ayna asmak için sahip olduğunuz alandan daha küçük görünür. Bu görünüm sizin için aldatıcı olabilir.

Aynanızı tavandan 10 veya 15 cm aşağıda tutun. Aynanızın şifonyerinizden çok yüksekte olması dekorasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Aşağıdan yukarıdan ve her iki yandan 2,5 veya 5 cm duvar boşluğu bırakmayı unutmamalısınız.

2. Bütçenizi belirleyin. Aynanızın gösterişliliği ve büyüklüğüne göre ödeyeceğiniz miktarda değişim gösterecektir. Ayna fiyatları 130 TL den 2500 TL ye kadar yükselebilir.

Alışverişe çıkmadan önce banyo aynanıza ne kadar para harcayabileceğinizi belirleyin. Eğer alacağınız ayna dekorasyonunuzun çok önemli bir parçası olmayacaksa boyunu genişliğini ve o aynaya kaç lira ödeyeceğinizi belirlemek alışverişten önce yapmanızı gereken hazırlıklar için yeterli olacaktır.

Eğer tüm dekorasyonunuzu alacağınız o aynanın üzerine kuracaksanız , diğer masraflarınızdan kısarak dilediğiniz büyüklükte ve istediğiniz özelliklere sahip aynanızı satın alabilirsiniz. Örneğin aydınlatma ve boya gibi masrafları azaltıp buradan artırdığınız paralar ile aynanızın masraflarını karşılayabilirsiniz.

3. Aynanızı nasıl bir çerçeve ile tamamlayacağınızı kafanızda tasarlayın.

Aynanızın çerçevesini kendiniz tasarlayabilirsiniz , yada bir çerçeveciden istediğiniz bir çerçeveyi satın alabilirsiniz. Buna ek olarak , ayrı bir cam parça ile çerçevenizi oluşturup dilediğiniz detayları bu çerçeveye ekleyebilirsiniz.

Aynanızı çerçevesiz kullanma seçeneğiniz olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Çerçeveli bir ayna satın alarak , çevreye ayrıca para ödemekten kurtulabilirsiniz. Bu çerçeveler ahşaptan metalden camdan veya diğer dekoratif malzemelerden yapılmış olabilir.

Eğer makyaj aynası veya tıraş sırasında kullanacağınız çerçeveli bir ayna arıyorsanız , genişleyebilir kollara sahip aynaları tercih etmelisiniz. Bu sayede ihtiyacınız olduğunda aynanızın pozisyonunu değiştirebilirsiniz. İstediğinizde duvardan uzaklaştırabilir istediğinizde de eski yerine götürebilirsiniz.

4. Aynanın fonksiyonunu ve amacını hatırlayın. Eğer aynanızı sadece yansımanızı görmek için kullanacaksanız çok basit bir aynayı tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız amaca göre , eşyaları saklamak için bir hazneye sahip olan aynaları , ekstra bir ışıklandırmaya sahip olan aynaları veya teknoloji ile iç içe geçmiş televizyon açıldığı zaman yansımasının aynada görüleceği tasarımları tercih edebilirsiniz.

5. Aynanızın şeklini ve stilini banyonuzun diğer parçaları ile uyum içinde olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm banyonuzda uyumlu ve bir bütünlü arz eden bir görünüme sahip olmaya çalışmalısınız.

Dairesel çerçevesiz eğimli aynaları seçerseniz , bu aynalar banyonuza modern bir görünüm kazandıracaktır. Bu dekorasyonu göze batmayan renkteki aksesuarlar ve parlatılmış pirinç veya göz alıcı metal aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz.

Aynanızın metal veya ahşap bir ayrıntısı varsa bu ayrıntıyı banyonuzun diğer aksesuarları ile birleştirmeye çalışın bu sayede banyonuzdaki uyumu kolayca yakalamış olacaksınız. Örneğin banyonuzun genelinde vişne rengi hakimse çerçevenizin bir köşesinde bu rengi kullanarak dekorasyonunuzu bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. Eğer duvar kağıdı kullanıyorsanız, aynanızın çerçevesinde de bu ayrıntıları kullanmaya özen göstermelisiniz.

6. Montaj şeklinize karar verin. Eğer aynanızı uzun süre duvarda tutmak istiyorsanız , kalıcı yolları tercih etmelisiniz. Tutkallar , sıvı yapıştırıcılar bu amaç için uygun materyallerdir. Eğer aynanızın yerini yakın gelecekte değiştirmeyi planlıyorsanız , aynanızı asarak yerleştirmelisiniz. Bu teçhizatların hem fiyatı pahalı değildir hem de çıkarıp yeniden kurması kolaydır.

7. Satın amadan önce seçeneklerinizi değerlendirmek için dolaşın. Hırdavatçıları , banyo aksesuarı satan marketleri araştırın , dekorasyon dergilerini karıştırın , internet üzerinden bu ürünleri satın alabileceğiniz siteleri dolaşıp seçeneklerinizi artırın. Seçenekleriniz artırırken bir yandan da fiyat analizi yapın.

Ürünler hakkındaki yorumları ve uzmanların yaptığı değerlendirmeleri okuyun.

Teminatları ve iade politikaları hakkında bilgi edinin. Eğer banyonuz için satın aldığınız aynayı evinize getirip yerleştirdiğinizde ondan hiç hoşlanmazsanız , yada siz aynanızı yerleştirmeden önce kırılırsa bu bilgiler sizin için hayati bir önem taşıyacaktır. Bu durumlarda aynanızı değiştirmek isteyeceksiniz ve eğer iade veya değiştirme işlemleri hakkında bilgi sahibi değilseniz bu süreç sizin için işkenceye dönüşebilir.

İpuçları:

Sudan etkilemeyen ve buharlanmayan ürünleri arayın ve bulmaya çalışın. Banyo yaptığınız sırada odanın sıcaklığından dolayı aynanızın buharlanmamasını istiyorsanız bu ürünler sizin için en uygun seçenekler olacaktır. Eğer bu ürünleri tercih etmediyseniz aynanız buharlanınca bu buharı temiz bir kıyafet parçasıyla veya kâğıt havlu ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Aldığınız ayna hangi koşulda olursa olsun kirlenecektir ve sizde temizlemek zorunda kalacaksınız. Bu noktada aynanızı ne kadar temiz tutabileceğinizi düşünün ve buna göre temizlenmesi kolay bir ürün seçin.

Banyonuzun aydınlatmasını aynanızın karşısına küçük ışıklandırmalar ekleyerek daha iyi bir hale getirebilirsiniz.