Birçoğumuz araba alırken modeline, fiyatına, rengine vb. bir takım özelliklerine bakarak karar veririz. Başlangıçta severek aldığınız aracın renginden zamanla sıkılıp değiştirmek isteyebilirsiniz. Aynı şekilde rengi değiştirmek yerine herhangi bir kaplama yaptırmak isteyebilirsiniz. Araç kaplama ya da boyama yapan herhangi bir yerde bunları yaptırabilmeniz mümkün. Birkaç saat içinde bunu yaptırmış olmak, trafiğe de bununla çıkabileceği anlamına gelmemekte.

Araba Rengi Nasıl Değiştirilir?

Türkiye yasaları gereği aracınızın rengini değiştirirseniz veya aracınıza kaplama yaptırırsanız bunu ruhsata işletmeniz gerekiyor. Bu anlamda iki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Aracın rengini tamamen başka bir renge dönüştürmek ya da çift renk seçeneğini kullanmak. Peki bunları ruhsata işletmek için ne yapmak gerekiyor?

Araca kaplama yaptırıldıktan ya da rengi değiştirildikten sonra bunu yaptırdığınız araba boyaması ya da kaplama yapan yere aracınızın plakasına ait fatura kestirmelisiniz. (Fatura üzerinde …. plakalı aracın kaplanması veya boyanmasına dair olduğu belirtilmesi ileride işlemler için daha kolaylaştırıcı olabilir)

Faturanızı aldıktan sonra muayene istasyonundan veya sigorta şirketinizden EK-1 formunu talep ediniz.

EK-1 formunu alarak aracınıza yapılan işlemlere göre doldurun. Muayene istasyonlarında bu forma doldurma işini para karşılığı yapan insanlarda var. Dilerseniz bu insanlara da para karşılığında bu formu doldurtabilirsiniz.

Formun doldurulmasının akabinde; formu muayene istasyonunda doldurduysanız aracınızı direkt muayeneye sokun. Formu bağlı olduğunuz sigorta şirketinde doldurduysanız o zaman muayene istasyonuna gidin ve aracınızı muayeneye sokun.

Muayenede aracınızın renk tespiti ve denetlenmesinin ardından aracınızla ilgili sorun yoksa işleminiz onaylanacaktır. İşlem onaylanmasını müteakip evraklarınızla birlikte en yakın trafik şubesine gidip, evraklarınızı teslim edin.

Trafik şubede işlemler için bir miktar işlem ödemesi yapıyorsunuz. Ödemenin ardından 1-2 gün sonra tekrardan muayene istasyonuna gitmeniz gerekecektir.

En son muayene istasyonuna gitmenizle birlikte yapacağınız işlemler son bulmuş oluyor.