Gerek gündelik hayatta kullanılmak üzere gerekse evlilik sürecinde mücevherat olarak büyük rağbet gören altın artık sadece tercih edilen bir süs eşyası olmaktan ziyade ciddi bir yatırım aracı olarak da ön plana çıkıyor. Altının sürekli değişen ve dalgalanan ekonomide uzun süreli stabil bir düzeye sahip olması alıcıyı cezp etmekle beraber bu değerli madeni alırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar sizler için yol gösterici olacaktır.

Adım Adım Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1. Altının saflık ayarını mutlaka kontrol edin. Saf altın genelde takılarda gümüş, nikel ve çinko gibi metallerle karıştırılır ve bu karışım oranına göre de bir saflık yüzdesine sahip olur. Altının iç kısmında yazan saflık ayarını dikkatlice okuyarak satın almaya dikkat edin. En bilindik saflık ayarları 18,22 ve 24tür. Altın alışverişlerinizi bildiğiniz kuyumculardan yapmak güveni artıracaktır.

2. TSE damgasını mutlaka kontrol edin. Altının güvenilir ve saf olduğunu ispatlamak adına tüm dünyada geçerli bir takım sistemler olmakla beraber Türkiye’de de TSE damgası bir altının satışa uygun olduğunu temsil eder. Bu nedenle altın alırken mutlaka saflık ayarının yanı sıra TSE damgası olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde alım yapmayın.

3. Yatırım amaçlı altın alımında cumhuriyet altınını tercih edin. Süs eşyası veya mücevherat aksine yatırım amaçlı alınan altınlarda bozdurulduğunda değer kaybını minimuma indirmek adına 22 ayar bilezikleri veya cumhuriyet altınlarını tercih etmeye özen gösterin. Cumhuriyet altını alırken gramajlarına ve baskısına çok dikkat edin. Bunun dışında bazı finans firmalarının tavsiye ettiği 24 ayar altın veya külçe altın alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

4. Farklı altın seçeneklerini değerlendirin. Piyasada sıkça alışverişi yapılan beyaz ve sarı altın dışında adını belki çok duymadığımız pembe altın da yerini alıyor. Bu renkler metallerin birleşmesiyle elde ediliyor: gümüşle karışım beyaz altını verirken bakır ile karışım ise pembe altını doğuruyor. Farklı seçenek ve renkteki altınlar alıcıların beğenisine sunuluyor.

Altın Nedir?

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.