Whatsapp şu anda piyasada bulunan en iyi anında mesajlaşma uygulamalarından biridir. Whatsapp ile arkadaşlarınızla görüşebilmeniz için gereken şey ise sadece Wi-Fİ, 2G, 3G gibi bir internet bağlantısı. Peki whatsapp tüm özellikleriyle nasıl kullanılır, whatsappta yapmak isteyip yapamadığınız her şey için yazıyı okumaya devam edin;

Whatsapp’ta Sohbet Etmek

1. Whatsapp’ı çalıştırın. Telefonunuzun ana ekranına yeşil Whatsapp simgesini yerleştirin ve Whatsapp’ı çalıştırmak için bu simgeye dokunun.

Eğer telefonunuzda Whatsapp yoksa, Google Play, Amazon ya da Mobogenie’den indirebilirsiniz.

2. Numaranızı doğrulayın. Whatsapp uygulamasını ilk defa açtığınızda, numaranızı doğrulamanız gerekir. Eğer doğrulama işlemini önceden gerçekleştirdiyseniz, sonraki adıma ilerleyin.

Uygulamayı ilk defa açtığınızda, size numaranızla beraber ülke kodu sorulacak. Gerekenleri doldurduktan sonra, Whatsapp Android cihazınıza 6 rakamlı bir kod gönderecek. SMS ile gelen kodu girmenize gerek kalmadan, mesajı aldığınız zaman Whatsapp otomatik olarak numaranızı doğrulayacak.

3. Whatsapp kişilerini açın. Sohbetlerin bulunduğu sekmedeyken ekranı sola kaydırın. Telefonunuzda kayıtlı Whatsapp kullanan arkadaşlarınızın listesinin olduğu yeni bir sekme karşınıza çıkacak.

4. Konuşmak için bir arkadaşınızı seçin. Kişi listenizde gezinin ve konuşmak istediğiniz arkadaşınızın ismine dokunun. Yeni bir sohbet sayfayı açılacak.

Aradığınız kişiyi kolayca bulmak için arama özelliğini kullanın. Sağ üst tarafta bulunan büyütece tıklayın ve konuşmak istediğiniz kişinin ismini yazın. Aradığınız isim altta sonuçlarda çıkacaktır.

5. Bir mesaj gönderin. Yazı alanı ekranın alt kısmında bulunur. Klavyenin çıkması için bu alana tıklayın ve mesajınızı yazmaya başlayın. İşiniz bittiğinde mesajı göndermek için sağ tarafta çıkan ok işaretine tıklayın.

Gönderdiğiniz ileti, mesaj alanının üstündeki bölümde belirecek. Mesajınızın alt tarafındaki gri oku fark ettiniz mi? Bu ok mesajınızın gönderildiği anlamına gelir. İki gri ok ise mesajınız arkadaşınıza iletildi demektir. (Mesajı alabilmek için arkadaşınızın Whatsapp’ı olmalı). İki mavi ok ise arkadaşınızın mesajınızı okuduğu anlamına gelir.

6. Whatsapta mesajı açın. Arkadaşınız mesajınızı cevapladığında, bir bildirim sesi duyacaksınız ve arkadaşınızın gönderdiği mesaj sizin mesajınızın altında belirecek.

Whatsapp’ta Dosya Göndermek

1. Bir arkadaşınızla konuşma başlatın. Bir sohbet sayfası açmak için kişi listenizden bir arkadaşınızı seçin.

2. Bir fotoğraf gönderin. Gönderebileceğiniz dosyaları görebilmek için konuşma sekmesinin sağ üst tarafında bulunan ataç butonuna tıklayın. Burada “Galeri” ve “Kamera” sekmelerini göreceksiniz. Galeri sekmesine dokunduğunuzda, telefonunuzda önceden çektiğiniz fotoğrafların bulunduğu galeri uygulaması açılacak. Kamera sekmesi ise yeni bir fotoğraf çekip göndermeniz için kamera uygulamasını açacak. Kamera sekmesine tıkladığınızda karşınıza “Resim çek” ve “Video kaydet” sekmeleri çıkacak. Fotoğraf çekmek için “Resim çek” sekmesine dokunun.

Fotoğrafı seçtiğiniz ya da çektiğiniz zaman, fotoğraf ekranınızda belirecek. Eğer isterseniz üstteki kırpma simgesine tıklayarak fotoğrafınızı kırpabilirsiniz, (+)’ya tıklayarak daha çok fotoğraf ekleyebilirsiniz ya da isterseniz fotoğrafın altındaki yazı boşluğuna istediğiniz mesajı yazabilirsiniz.

Işiniz bittiğinde, fotoğrafınızı arkadaşınıza göndermek için “Gönder” butonuna dokunun.

3. Bir video gönderin. Fotoğrafta olduğu gibi, gönderebileceğiniz dosyaların seçeneklerini açmak için üstteki ataç simgesine tıklayın. Telefonunuzun video moduna geçmesi için “Kamera” seçeneğine dokunduktan sonra, bu sefer “Video kaydet” sekmesini seçin. Bir video kaydedin, kaydınız bittiğinde, videoda çıkan onay işaretine tıklayın. Videonuza yazı eklemek için, yazı alanını kullanın ve “Gönder”e basarak videonuzu gönderin.

4. Bir ses dosyası gönderin. Gönderebileceğiniz dosyaların seçeneklerini açmak için üstteki ataç simgesine tıklayın. “Ses” sekmesine dokunun. Dokunduğunuz zaman sizden telefonunuzdaki ses dosyalarından birini seçmeniz ya da Whatsapp ile yeni bir ses kaydı oluşturmanız istenecek.

Ses kaydı göndermek – “Whatsapp ile kaydet” seçeneğini seçtiğinizde bir ses kaydedici açılacak. Mesajınızı kaydedin ve işiniz bittiğinde kaydı durdurun. Dosyanızı “Gönder”e basarak yollayın.

Müzik dosyası göndermek; Seçeneklerden “Müzik” sekmesine dokunun. Açılan listede bütün müzik dosyalarınız görünecek. Göndermek istediğinizi seçin ve “Gönder”e basarak mesajınızı gönderin.

5. Konumunuzu gönderin. Whatsapp’tan konum gönderirken, dosya türlerini görmek için üstteki ataç simgesine tıklayın. Haritayı açmak için “Konum”u seçin.

Bulunduğunuz konumu göndermek; Ekranın ortasındaki “Şu anki konumu gönder” butonuna tıklayın.

Farklı bir konum göndermek; Yukarıda bulunan büyüteç simgesine tıklayın ve göndermek istediğiniz konumu burada arayın. Çıkan sonuçlardan göndermek istediğinizi seçin, seçtiğiniz zaman konum arkadaşınıza yollanacak.

6. Bir kişi gönderin. Gönderebileceğiniz dosyaların seçeneklerini görmek için üstteki ataç simgesine tıklayın. Açılan seçeneklerden “Kişi” sekmesine tıklayın. Tıkladığınızda telefonunuzun rehberi açılacak. Göndermek istediğiniz kişiyi seçin ve “Gönder”e tıklayın.

Whatsapp’ta Grup Açmak

1. Uygulamanın ana ekranının sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklayın. Tıkladığınızda uygulamanın menüsü açılacak.

2. Açılan menüden ilk seçenek olan “Yeni grup” sekmesine dokunun. Yeni bir grup oluşturma sekmesi açılacak. Gruplar aynı anda birden çok insanla konuşmanıza izin verir.

3. Grubunuzu isimlendirin. “Grup konusunu yazın…” yazan bölüme grubunuzun ismini girin. 25 karaktere kadar yazı yazabilirsiniz.

4. Grup simgesi ekleyin. Aynı yeni grup sekmesinde bulunan boş profil fotoğrafı kutusuna tıklayın. Tıkladığınızda “Galeri”den bir fotoğraf seçmeniz ya da “Kamera” ile yeni bir fotoğraf çekmeniz istenecek.

“Galeri”yi seçtiğinizde telefonunuzun galerisi açılacak. Koymak istediğiniz fotoğrafı tıklayarak açın. Eğer isterseniz fotoğrafı kırpabilirsiniz. İşiniz bittiğinizde fotoğrafı grup simgesi olarak ayarlamak için “Tamam”a tıklayın.

“Kamera”yı seçtiğinizde telefonunuzun kamera uygulaması açılacak. Grup simgeniz yapmak istediğiniz fotoğrafı çekin ve kaydedin. İsterseniz fotoğrafı kırpın ve işiniz bittiğinde “Tamam”a dokunun.

5. Üstteki “İleri” butonuna dokunun. Grubunuza yeni kişiler ekleyebileceğiniz sayfaya geçmiş olacaksınız.

6. Grup üyelerini ekleyin. Kişi listenizi açmak için “Kişi ismi girin…” yazan yerin yanında bulunan (+) simgesine dokunun. Grubunuza eklemek istediğiniz kişilerin yanındaki kutucuklara dokunun. İstediğiniz kadar kişi ekleyebilirsiniz.

Eklemeniz bittiğinde “Bitti” yazısına dokunun. Tekrar Yeni grup sayfasına döneceksiniz. Seçtiğiniz kişilerin hepsi burada listelenecek.

Eğer birini gruptan çıkarmak isterseniz, isminin yanındaki “X” işaretine dokunun.

7. Grubunuzu oluşturun. Grup üyelerini tamamladığınız zaman, grubu kaydetmek için “Oluştur”a dokunun.

Whatsapp’ta Grup Konuşması Oluşturma

1. Grup oluşturun. Nasıl grup oluşturabileceğinizi öğrenmek için bir önceki bölümü okuyun. Eğer konuşmak istediğiniz bir grubunuz varsa, bu adımı atlayın.

2. Ana ekranda bulunan listeden grubunuzun adına dokunun. Böylece grup konuşması için bir sayfa açılacak.

3. Mesaj gönderin. Mesaj bölümü sohbet sekmesinin altında bulunur. Klavyenin açılması için bu alana dokunun ve mesajınızı yazmaya başlayın. Mesaj bittiğinde, sağ tarafta bulunan ok simgesine tıklayın.

Grubunuzdaki herkes mesajınızı alacaktır.

Whatsappta mesaj almak; Arkadaşlarınız mesajınızı cevapladığı zaman, bir bildirim sesi duyacaksınız ve arkadaşlarınızın gönderdikleri, mesajınızın altında belirecek.

Whatsapp’ta Arkadaş Eklemek

1. Whatsapp kişilerini açın. Whatsapp uygulamasının mesajlarınızın bulunduğu ana sayfasını sola kaydırdığınızda kişiler listeniz açılacak. Burada Whatsapp kullanan kişilerinizi görebilirsiniz.

2. Listenin altında bulunan “Arkadaş davet et” linkine dokunun.

3. Arkadaşlarınızı Whatsapp’a davet edin. “… ile arkadaşını davet et” yazan bir pencere açılacak. Whatsapp’ı arkadaşlarınızla nasıl paylaşacağınızı buradan seçebilirsiniz.

Mesajlaşma – Bu seçenek Whatsapp yükleme linkinin olduğu bir mesaj oluşturacak. Göndereceğiniz kişileri seçin ve bu mesajı arkadaşlarınıza gönderin.

E-mail – Bu seçenek e-mail uygulamanızı açacak. Açılan yeni e-mailde bir Whatsapp yükleme linki olacak. Göndermek istediğiniz kişileri seçin, eğer isterseniz mailinize konu yazın ve maili gönderin.

Facebook – Facebook seçeneğine tıkladığınızda, Whatsapp indirme linkinin olduğu yeni bir durum paylaşılacak. Eğer isterseniz bu duruma bir mesaj ekleyebilirsiniz. Daha sonra davetinizi göndermek için “Paylaş”a tıklayın.

Whatsapp yükleyen arkadaşlarınız, kişilerinize otomatik olarak eklenecek.

4. Arkadaşlarınızın whatsapp bilgilerini görüntüleyin. Arkadaşınızın bilgilerini görmek istiyorsanız, sohbet sekmesinin üstünde yer alan adına tıklayın. İsmine tıkladığınızda, arkadaşınızın bilgileri görüntülenecek. Bu ekranda arkadaşınızın uygun, meşgul olduğunu gösteren durumunu, fotoğrafını ve telefon numarasını görebilirsiniz.

Whatsapp’ta Ayarlar Menüsü Kullanımı

1. Ana ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun. Dokunduğunuzda uygulamanın menüsü açılacak.

2. Seçenekler arasından “Ayarlar”ı seçin. Ayarlar menüsünde Hesap, Sohbetler, Bildirimler, Veri Kullanımı, Hakkında ve Yardım, Kişiler seçeneklerini görebilirsiniz.

3. Hakkında ve Yardım sekmesini görüntüleyin. Bu sekmeye tıkladığınızda uygulama hakkındaki bilgileri ve sıkça sorulan soruları görebilirsiniz. Eğer bir geliştiriciye ulaşmak istiyorsanız ve sorularınız varsa “Bize Ulaşın”a tıklayın.

4. Profilinizi görüntüleyin. Profil bilgileriniz menünün üstünde bulunur. Eğer profil fotoğrafınızı değiştirmek isterseniz ayarlar menüsünde bulunan profil fotoğrafı kutusuna tıklatın. Açılan sayfada resme tıklayarak bir fotoğraf seçin ve “Tamam”a tıklayın.

Whatsapp arkadaşlarınızın gördüğü isminiz de fotoğrafın altında bulunur. İsminizi değiştirmek için, ismin yanındaki kalem simgesine tıklayın. Yeni bir isim girin ve “Tamam”a dokunun.

5. Hesap ayarlarınızı görüntüleyin. “Hesap” sekmesine tıkladığınızda hesap seçenekleriniz açılır.

Gizlilik – Bu seçenek hesabınız için gizlilik ayarlarınızı düzenlemenizi sağlar.

Numarayı değiştir – Bu seçeneğe tıklayarak Whatsapp’ınızı başka bir telefona taşıyabilirsiniz.

Hesabımı sil – Eğer daha fazla Whatsapp kullanmak istemediğinize karar verirseniz, bu seçeneğe tıklayarak hesabınızı silebilirsiniz.

6. Sohbet ayarlarını görüntüleyin. Sohbet ayarlarında sohbetleriniz için yazı tipi boyutu, duvar kağıdı seçebilir, konuşmaları silebilir ve arşivleyebilirsiniz.

7. Bildirimleri düzenleyin. Bildirimlerin sesini değiştirmek isterseniz, buradan istediğiniz sesi seçebilirsiniz.