İleriki bir dönemde evinizi satmaya veya kiralamaya karar verdiğinizde piyasa değerinin üstünde ya da makul bir fiyata satabilmeyi elbette isterseniz. Bunun için evinizin bazı ayırt edici özelliklerini ön plana çıkararak alışverişten karlı taraf olarak ayrılmak istiyorsanızbazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu makalede evinizin değerini arttırmak için yapabilecekleriniz anlatılacaktır.

Evin Piyasa Değerini Arttırmanın Yolları

1. Evinizin avantajlı noktalarını ön plana çıkarın. Alışveriş söz konusunda evinizin toplu taşıma hatlarına, civar alışveriş merkezlerine, ana trafik arterlerine yakınlığı; peyzaj düzeni, çevre semtleri ve sosyal aktivite yapılabilecek alanları listelemeli ve ona göre bir değerlendirme yapmalısınız. Bunun yanında evinizin olumsuz şartlarını da bir kefeye koymalı ve fiyat belirlemede bunları avantaja çevirebilecek yaratıcı çözümler üreterek yola devam etmelisiniz.

2. Evde yapılan değişiklikleri belgeleyin. Evi satın aldığınızdan itibaren içinde veya dışında yapılan yenilik ve tadilat, demirbaş değişikliği gibi yeniliklerin belgelerini saklayın ve bunları satış aşamasında alıcıya sunun. Müşterinin evin en önemli ihtiyaçlarının karşılandığını görmesi hem kendisinin hem de sizin yararınıza olacak ve evin piyasa değerini artıracaktır. Örneğin, ısınmanın demirbaşı olan kombinin kısa süre önce yenilenmiş olması ve belgeyle kendisine sunulması müşteriyi memnun edecektir.

3. Semtinizin gücünü kullanın. Nezih, temiz ve çoğunlukla tercih edilen bir semtte ikamet ediyor olmak her zaman bir artı olacaktır. Eğer normal bir semtte oturuyor iseniz o halde semtinizde son yıllarda yapılan değişiklikleri ve sosyal aktivite alanlarının çeşitliliğini alıcı ile paylaşmak doğru bir hareket olacaktır. Unutmayın semtinizin gücü her zaman evinizin gücünü de etkiler.

4. Dekorasyonun iyi yapılmış olmasına dikkat edin. Semtinizin uygunluğu ve tercih edilebilirliği kadar evinizin de bakımlı ve güzel bir dekorasyona sahip olması alıcıya cazip gelecektir. Bir eve bakıldığında en çok önem verilen tuvalet, banyo ve mutfak dekorasyonunun bakımlı olmasına özen gösterin. Boya ve tadilat işlerinin eksiksiz olması evin piyasa değerini artıran özellikler olacaktır.

5. Evinizin mevsimsel değişikliklere dayanıklı olduğunu ispatlayın. Özellikle kış aylarında ısınmaya yönelik sorunların çözülmüş olması, bir evi en cazip yapan nokta olabilir. Bu yüzden yaşadığınız binada kış ayları için ısı yalıtımı yapılmış olması büyük bir artı olacaktır. Dış cephe yalıtımının yapılmış olması ve evin ısınmasında herhangi bir problem olmadığı takdirde evin piyasa değeri oldukça artacaktır. Eğer bu özelliklere sahip bir evde yaşıyorsanız satışta mutlaka belgelemeye dikkat gösterin.

6. Evinizin değerini belirlemede bu alanda uzman olan birkaç insandan fikir alın. Fikir aldığınız kişilerin belirledikleri fiyatların bir ortalamasını alarak nasıl bir fiyata evinizin satılabileceğini ve hatta daha iyi fiyatlara satabilmek için yapabilecekleriniz varsa onları da bu kişilerden öğrenebilirsiniz.