Hayatımızı hem psikolojik hem ruhsal yönden oldukça etkileyen renklerin olumlu ya da olumsuz etkileri iştahtan sağlığa kadar uzanıyor. Her biri kendilerine özgü birer anlam taşıyan ve doğru eşleştirmelerle bütünlük oluşturan renkler doğru alanda uygulandıkları takdirde dekorasyonun da önemli parçalarından birini oluşturuyor. Bu yüzden, sizin de kendinize ait yaşam alanlarınızda daha samimi, motive edici ve huzurlu dekore edilmiş mekânlara sahip olmanız için renklerin uyumunu yakalamanız gerekir.

Kırmızı Mutfak Dekorasyonu

Her zaman çekici ve ilham veren bir renk olan kırmızı, evinizin özellikle mutfak köşesinde doğru şekilde dekore edildiğinde göze hitap eden bir bütünlüğe yol açar. Oldukça zıt renklerle de birleştirseniz mutfağınıza çok farklı bir hava katabilecek kırmızıyı neden ve nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız ipuçlarına bir göz atın.

Kırmızı iştahınızı düzenler. Canlılık vererek ortamın enerjisini artıran renklerden biri olan kırmızı iştah açma konusunda da bir numara olarak değerlendirilebilir. Birçok fast food markasının da logo rengi olan kırmızı, kişiyi yemeğe yönlendirir bu yüzden mutfak için doğru bir tercih olacaktır. Eğer yeme bozukluğu ve kilo kaybınız var ise mutfağınızda kullandığınız kırmızı renk bir yemek masası veya duvar kâğıtları yardımcı öğeler olabilir.

Kırmızıyı bütünlüğe kavuşturun. Eğer kırmızı fikri sizi korkutuyorsa, karşıtlık veya uyum oluşturacak renklere başvurarak mutfağınızı farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ferah Bir Mutfak Ortamı Yaratın

Açık yeşil ve mavi renkteki duvar kağıtları veya bej, nötr renklerle birleşen kırmızı daha temiz, aydınlık ve ferah bir mutfak ortamı yaratır.

L tarzında fırını, buzdolabı ve ankastreleri ile düzenlenmiş bir mutfağa sahipseniz duvarları beyaz ve arada kalan bölgeleri ise kırmızı beyazın hakim olduğu küçük taşlar veya seramiklerle döşeyebilirsiniz.

Düzenlemelerinizi yaparken alt bölgedeki dolapların renginin üsttekilere göre daha koyu olmasına özen gösterin ki alan daha geniş görünebilsin.

Bu önemli detayı ancak kırmızı ve siyah gibi iki baskın renkte dolap kullanmanız dahilinde göz ardı edebileceğiniz gibi yine siyah renk için alt dolapları tercih etmenizi öneriyoruz.

Aksesuarlarla son okunuşu yapın. Mutfak aksesuarları denince akla gelen başlıca öğeler dekoratif şişeler ve kavanozlar olmakla beraber tercihe göre kavanoz kapaklarında kırmızı beyaz renkleri kullanabilirsiniz. Dekorasyonu tamamlamak için seçtiğiniz duvar kağıdının renklerini tamamlayıcı mumlar ve süslemeler tercih edebilirsiniz. Son adım için ise perdenizin ışığı kesmemesi için beyaz krem tonlarında olmasını öneriyoruz.