Dişlerinizde herhangi bir sorundan dolayı; diş eti çekilmesi, dişlerin aşırı çürümesi ve erimeye başlaması ya da dişlerinizin yaşa bağlı dökülmelerle birlikte kaybettiğiniz dişleriniz yerine kaplam dişler yaptırmanız oldukça doğaldır. Dişler hem görüntü itibariyle hem de beslenmeniz açısından büyük önem taşır. Diş yaptırırken, porselen kaplama her ne kadar yanında bulunan doğal dişle aynı renkte yapılmış olsa da ışığı doğal dişle aynı şekilde yansıtamaması sorunlarını beraberinde getirir. Oysa son 10-15 yıldır kaplama diş uygulamaları alanında kullanılan zirkonyum kaplama ile varolan dişlerinize tutturulduğundan ve içinde metal bir içerik olmadığı için ışığı aynı doğal dişlerde olduğu gibi yarı saydam bir biçimde yansıtmaktadır. Zirkonyum kaplamanın bu olumlu ve doğal görünümünden dolayı sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Peki zirkonyum kaplama nasıl yapılır, zirkonyum kaplama yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir işte bilmeniz gereken her şey;

Adım Adım Zirkonyum Kaplamanın Yapılışı

1. Orijinal dişlerinizle aynı görüntüye sahip olmak için zirkonyum kaplama tercih edin. Zirkonyum kaplama, yarı saydamlık özelliği sayesinde doğal diş görünümüne en yakın diş kaplama malzemesi olarak diş hekimlerinin hastalarına sıklıkla önerdiği ve uyguladığı bir kaplama yöntemidir. Kaplama diş uygulamaları alanında artan bir grafikle kullanılmaya başlanan zirkonyum diş kaplamaları, dişlere sağladığı uyum ve günlük kullanıma dayanıklılığı ile birçok diş hekiminin hastalarına uyguladığı bir yöntemdir. Porselen diş kaplamalarına göre zirkonyum diş fiyatları daha pahalı olmakla birlikte yarı şeffaf özelliği sayesinde zirkonyumdan üretilen diş kaplamaları porselen ve titanyum kaplamalara oranla gerçek dişe daha çok benzemektedir.

2. Zirkonyum kaplamada öncelikle ağız ve diş röntgeniniz çekilir ve zirkonyum kalıbınız oluşturulur. Gelişen teknoloji ile bilgisayar ortamında kusursuz şekilde diş ve ağız yapısına en uygun zirkonyum kaplamanız size özel olarak hazırlanır. Porselen diş kaplamaları, takılan dişin sağlamlığını artırmak amacıyla metal bir gövdenin üzerine oturtulan porselenden oluşmaktadır. Porselen gelen ışığı geçirse de metal gövde ışığı bloke ederek doğal dişlerin hafif saydam yapısından farklı bir görüntü sergilemektedir. Ancak zirkonyum dişlerde implantın gövdesinde metal kullanmaya gerek kalmadığı ve köprü uygulamasıyla ağza yerleştirildiği için doğal dişlere çok yakın, saydam ve ışık geçirgenliği özelliği olan bir görünüm kazanmaktadır.

3. Zirkonyum kaplamanın avantajları, son yıllarda zirkonyum kaplama dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan metal gövdeli porselen kaplamaların yerini hızla almaya başlamıştır. Dişlerin estetik ve doğal görünmesi, zirkonyum kaplama fiyatlarının porselen ve titanyum gibi malzemelere oranla daha yüksek olmasına rağmen dişlerine kaplama ya da yeni bir diş yaptıracak hastaların tercih ettiği malzemeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Zirkonyum malzemesi titanyum ve porselene oranla daha ucuz bir maden de olsa, uygulamadaki pratiklik ve estetikten dolayı zirkonyum kaplama fiyatları diğer kaplamalara göre daha pahalıdır.

4. Zirkonyum kaplama sayesinde diş etlerinizdeki kararma ve kötü görüntü ortadan kalkar. Zirkonyum kaplama içerisinde porselen kaplama gibi metal kullanılmadığı için ve zirkonyum kaplama köprü ile diğer dişlere tutturulduğu için porselen kaplama uygulamalarında kaplama çevresinde görülen kararan diş etleri görülmemektedir. Ayrıca zirkonyum kaplama diğer materyallere oranla aşırıcı sıcak veya soğuk ile temas ettiğinde hassasiyet yaratmamakta, sağlıklı diş görevi görmektedir.

5. Zirkonyum kaplama, insan vücudunun biyolojik yapısıyla hızlı şekilde uyum sağlar. Porselen kaplama yapıldıktan sonra iyileşmeyen ağız içi yaraları ve sancılı bir süreçten şikayet eden diş rahatsızlığına sahip kişiler, zirkonyum kaplama ile bu tarz sıkıntılar yaşamazlar. Şu anda piyasada bulunan doğal dişlerin yapısına en yakın kaplama malzemesi olan zirkonyum, vücudun biyolojik yapısıyla tamamen uyum içinde çalışmakta ve dişlerin kaplanmasından sonra oluşan alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar nadiren görülmektedir.

İpuçları:

Zirkonyum Diş Fiyatları: Diş kaplaması yaptıracaksanız bütçeniz yeterliyse, kaplamaların estetik görünmesini ve gerçek dişe benzemesini istiyorsanız zirkonyum diş fiyatları alternatiflerine göre daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle seçiminiz olmalıdır. Özellikle ön dişlerde yani gülümsediğinizde ortaya çıkan gülümsemeniz yansıması dişler için kesinlikle zirkonyum kaplama önerilir. Dişe benzerliğinden dolayı kırıklarda tercih edilen zirkonyum kaplama fiyatları;

Zirkonyum diş fiyatları bu alanda kullanılan geleneksel malzemelere (titanyum, porselen,dolgu malzemesi)oranla yaklaşık yüzde 40 oranında adaha pahalıdır. Örneğin ağzınızda porselen kaplama kullanılırsa ödeyeceğiniz 500tl iseyerine zirkonyum kullanılırsa fiyat 700tl’ye yükselmektedir. Tabii bu zirkonyum kaplama yapılacak dişin ağzın hangi bölgesinde bulunduğundan ve dişin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Diş sayısına bağlı olarak da değişen zirkonyum kaplama için güvendiğiniz diş hekimleri ile iş birliği içinde bulunmak yararlı olacaktır.

Köprü uygulamasıyla yerleştirilen zirkonyum diş kaplamaları natürel diş yapısına benzerliği sebebiyle uzun yıllar kullanılabilir. Ağızla uyum içinde olması, orijinal dişlerinizle aynı görünüme sahip olması her ne kadar pahalı da olsa bir kere yaptırıyorum o da tam olsun diyenler için lüks olmayan bir harcamadır.