Saç kaybı, doğal ya da bir hastalıktan dolayı olabilir. En yaygın saç dökülmesi androjen (erkek hormonları) etkisiyle saçların incelmesi ile birlikte meydana gelen saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin iki tür vardır: Erkek tipi ve kadın tipi. Bu makale erkek tipi saç dökülmesi hakkındadır.

Adım Adım Saç Dökülmesini Önlemek

1. Erkeklerin saç dökülmesiyle başa çıkmasının en hızlı ve en ucuz yolu onların saç dökülmesi göz ardı etmeleridir. Dökülen saçlar umurumda değil, dünya umurumda değil ve hayat her şekliyle devam edecek. Biraz böyle bir bakış açısıyla bakabilmek lazım. Kendiniz olmalı önceden nasıl yaşamaya devam ediyorsanız kafanıza bunu takmadan aynı şekilde devam etmeli, hayata küsmemelisiniz. Siz kendinize saygı duyarsanız herkes size saygı duyacaktır. Kel ünlülere bakın mesela, hemen hemen her gün kameranın önünde olan kişilerdir. Hiç bir zamanda kameranın karşına çıkmaktan çekinmemektedirler. Onlar bu durumun tuhaf birşey olmadığını kabul edip bununla gurur duyabilmektedirler. Kesinlikle siz de bunu yapabilirsiniz. Size ilham verecek bazı rol modeller edinebilirsiniz. Jason Statham vb. gibi…

2. Şık bir kel olun. Eğer saçlarınız aşırı derecede ince olmaya başladıysa o şekilde durmaktansa saçlarınızı kel yapıp kendinizi buna adapte edebilirsiniz. Bu gün saçlarını tamamen kestiren ünlülerin bir kısmının bu sayede karizmatik olduğunu göreceksiniz. Tek ihtiyacınız olan şey biraz cesaret. Belki kirli bir sakal bırakmanızla birlikte daha da iyi bir karizmaya sahip olabilirsiniz.

3. Saç dökülmesi sizi gerçekten ciddi derecede rahatsız ediyorsa, onun olduğu hali korumaya yönelik çalışmalısınız. Pozitif olun, harekete geçin. Erkek tipi saç dökülmesi için işe yaradığı kanıtlanmış tek ilaç tedavileridir. Minoxidil’i kafa derisine günde bir kez uygulayabilirsiniz ve Finasterid’i de günde bir kez ağızdan alarak kullanabilirsiniz. Yine de kullanım konusunda doktora danışmanızda yarar var! Bugün internet üzerinden ya da eczanelerden Minoxidil’i 30TL karşılığında alabilirsiniz.

4. Araştırma yapın. Bir doktora gidin, tedavi seçenekleri hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek, soru sormaktan çekinmeyin. Finasterid yemeklerden önce günde bir kez alınmalıdır. En iyi sonucun her iki ilacı (Minoxidil ve Finasteride) kullanarak elde edildiğine inanılmaktadır. Eğer tek bir ilaç kullanmak istiyorsanız, Minoxidil’i tercih edebilirsiniz. Bu hem ucuz, hem de kendini ispatlamış bir ilaçtır. Bu tür saç dökülmesi için pazarlanan, yılan yağı içeren şampuan ve vitaminlerden kaçının.

5. Yediğiniz yiyecekleri dikkat edin. Doymuş yağ oranı yüksek gıdaların çok fazla alımı peynir, et vb. erkek tipi kellik, saç kaybı ile ilişkilendirilmiştir. Evet, bu gıdalar lezzetlidir, ama saçınızı korumaya yardımcı olmak için doymuş yağ oranı yüksek olan bu gıdaların tüketimini azaltmalısınız.

6. Sabırlı olun. Şimdiye kadar bir kerede tüm saçlarınızı kaybetmek gibi bir şey söz konusu olmadığı gibi tüm saçlarınıza hemen geri kavuşmanız da söz konusu olmayacaktır. Kafanızı olumsuz düşüncelerden uzaklaştırın. Eğer genç iseniz bir an evvel başlayıp, disiplinli, rejime sadık kalarak ilaçlarınızı kullanırsanız mükemmel sonuçlar almanız olası durmaktadır.Örneğin, Minoksidil (sonuçlar hastalar arasında farklılık göstermesine rağmen) sonuçları görmek için 2-4 ay gibi bir süre beklemeniz gerekebilir.

7. Hayatınızı düzenli bir şekilde sürdürün. Bilim saç dökülmesinin engellenmesi için bu ilaçları kullanmanızı önerse bile bu ilaçları sürekli kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Diş fırçalamak gibi düşünün. Dişlerinizi fırçalamadığınız bir gün dişlerinizin temizliğinden söz edemezsiniz. Bir süre sonra dişleriniz çürüyebilir. Burada da aynı şey geçerli olur. Hem yediklerinize sürekli olarak dikkat etmeli hem de alacağınız ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

İpuçları:

Bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız, yan etkilerini ve kullanım şeklini doktorunuzdan dikkatlice öğrenmelisiniz.

Finasterid karaciğer bozukluğu olanlarda dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Uyarılar:

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir uzmana danışın.

Makale, öncelikle Erkek tipi saç dökülmesi ile ilgilidir.