Yüksek bel etek vücudu olduğundan daha güzel gösterir, kalça bölgesini toparlayarak ört bas eden yüksek bel etek beden boyunuzu olduğundan daha uzun gösterir. Yüksek bel etek , doğru kombinlendiğinde son derece zarif ve profesyonel bir görünüm kazanmanızı sağlarlar. Yüksek bel etekler giyilirken bel bölgesinin ortaya çıkmasını sağlamalı, şıklığınızı tamamlamalısınız. Peki yüksek bel etekler nasıl giyilir, nasıl kombinlenmelidir sizin için altın öneriler:

Yüksek bel etek giymenin sıradışı püf noktalarını keşfetme zamanı!

Yüksek Bel Etek Giymenin Püf Noktaları

1. Vücudunuzu saran üstler giyin. Yüksek belli eteklerler ile vücudunuzu saran yumuşak tunikler ya da thistler giymelisiniz. Bu tarz üst giyimler ile yüksek bel etekler kombinlendiklerinde bel bölgeniz ortaya çıkar ve kusursuz bir görünüm yakalarsınız. Yüksek belli etekler ile yapmak isteyeceğiniz son şey bel hatlarınızın ikinci plana atılmasıdır, bu hataya düşmeyin. Yüksek belli etek giyiyorsanız, vücudunuzun en ön plana çıkarılması gereken bölgesi belinizdir.

2. Zarif ve yüksek topuklu ayakkabılar seçin. Yüksek bel eteğiniz ile zarif ve son derece kadınsı gözükeceğiniz yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz.

 • Burnu yuvarlak gelen topuklu ayakkabılar ve rahat ve küt topuklu botlar yüksek bel etek ile kombinlenmemesi gereken ayakkabılardır.
 • Yüksek bel etek giymeyi göze aldıysanız kesinlikle zarif ve kadınsı bir görünüm ile hayal ettiğiniz tarzı yakalayabilirsiniz.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar, poponuzun daha havada görünmesini sağlayacak ve kalçalarınızı olduğundan daha sıkı gösterecektir.
 • Kısa topuklu ayakkabılar ya da düz formda ayakkabılar ile yüksek bel etek giyildiğinde boyunuzu basarsınız ve olduğundan daha kısa görünürsünüz.

Vücut Tipinizi Tanıyın

3. Vücut tipinizi tanıyın ve yüksek bel etek giymeye karar verin. Her vücut tipi yüksek bel etek giymeye uygun değildir. Proporsyonunuz yüksek bel etek giymeye müsait olduğunda kusursuz bir görünümü yakalarsınız.

 • Üst beden boyunuz, alt beden boyunuza göre kısa ile yüksek bel giymekten kaçınmalısınız. Bu bedene sahip kişiler yüksek bel etek giydiklerinde göğüslerinden dirak ayak parmaklarına geçen bir görünüm elde ederler.
 • Yüksek bel  giymek için en ideal vücut tipi, üst beden ile alt bedende orantıya sahip kişilerin proporsyonlarıdır. Bu kişiler yüksek bel giydiklerinde, eteği ön plana çıkarabilir ve tarz sahibi olabilirler.
 • Üst beden boyunuz uzun, alt beden boyunuz kısa ile yüksek bel etekleri belli bir etek boyuna kadar tercih edebilirsiniz. Kalem etek formunda olan yüksek bel etekler bu beden tipine sahip kişiler için çok elverişli değildir.
 • Yüksek belli etek giyerken üst giyiminizi eteğinizin içine sokmalı ya da yüksek bel eteğin bittiği yere kadar kısa tutmalısınız. Aksi hallerde bel hattınızı ön plana çıkaramaz, yüksek bel giymenin hakkını veremezsiniz.

4. Yüksek bel etek ile göğüs ölçülerine göre üst seçin. Yüksek bel etek ile her göğüs kulbuna göre giyilmesi gereken üst, vücudu saran tarzda üstlerdir, ancak göğüs ölçüsü bedeni ile orantılı ve büyük göğüslü kişiler yüksek bel etekler ile bol bluzlar da giyebilirler. Bol bluzlar giyen kişiler yüksek bel eteklerini ön plana çıkarabilmek için bluzleri, eteğin içine sokmalıdır.

Yüksek Bel Etek Püf Noktaları

 1. Yüksek bel giydiğiniz de kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizi kontrol edin. Ayna karşısına geçin ve yüksek bel eteğiniz ile eğilin kalkın, oturun, dolaşın.
 2. Yüksek bel ile büyük çantalar kullanmaktan kaçının, zarif ve elegan bir görünüm için küçük clutchlar seçebilirsiniz. Yine yüksek bel etekler ile saplı çantalar tercih edeceğiniz de zarif ve ince saplı çantaları tercih etmelisiniz.
 3. Yüksek bel etekler giydiğinizde zarif ve asil bir görünüm sergilersiniz ve saçınızda buna eşlik etmelidir. Uzu saçlı kişiler saçlarını toplamalı ve yüksek belli eteğinin belinizi nasıl ortaya çıkardığını göstermelidirler. Kısa saçlı kişiler zaten şanslılar ve yüksek bel etekleri ile kombinin tarzına uygun tüm saç modellerini deneyebilirler.
 4. Yüksek belli etekler giyen kişilerin kilo bakımında da uygun olmaları gerekir. Tam olarak bel kısmında olan yüksek belli etekler ile göbeğe sahip kişiler, yüksek ancak bol olarak dökülen etekleri tercih etmelidir.

Giydiğiniz Yüksek Bel Eteğin Beline Dikkat Edin

 1. Yükse bel giyerken, eteğin bel bölgenizi sıkmayacak şekilde olduğundan emin olun. Oturduğunuzda eteğinizin beli sizi sıkarsa, göğsünüz ile mideniz arasında katlanmalar olabilir ve bu hoş bir görünüme sebep olmayacaktır. Beden kaygısı yaşamayın kendinizle barışık olun ve üzerinize uygun, beli oturan bir yüksek belli etek tercih edin. 36 bedenken 32 beden yüksek belli etek giymeniz, şıklıktan çok komikliğe yol açabilir.
 2. Yüksek belli etek ile giyilecek üstlerin dar ve vücudu sarar olması gerektiğinden bahsettik. Gömlekler ya da trikolarla da yüksek bel etek kombinlemek isterseniz, farklı tarzlara bürünme yolunda eteğinizin içine sokmalısınız. Önü kısa arkası uzun gömlekler de yüksek bel etekler ile kombinlenebilir.