Muhtemelen normal hayatlar yaşayan insanların Youtube sayesinde bolca para kazandığını görüp kendi kendinize ben de bu işi yapabilirim demişsinizdir. Binlerce lira kazanmak çok gerçekçi olmasa da hızlıca para kazanmaya başlayabilirsiniz, özellikle de abone sayınız fazlaysa. Siz de videolarınızı paraya çevirmek istiyorsanız; youtube’dan para nasıl kazanılır yazımızdaki adımlara bir göz atın.

Youtube'dan para nasıl kazanılır? Youtube'dan para kazanma yolları ve youtube'dan nasıl para kazanılacağına dair öneriler.

Adım Adım Youtube’dan Para Kazanmak

1. İşe koyulun ve bir YouTube kanalı oluşturun. “Youtube’dan para nasıl kazanılır?” sorusunun ilk cevabı ilk adımı atmaktan geçiyor. Bu kanal sayesinde sosyal ağda var olmuş olacaksınız. Bir YouTube hesabına sahip olmak Google hesabına sahip olmakla aynı olup sizi aynı zamanda diğer Google ürünlerine de sahip yapar. Yeni bir hesap oluşturabilir ya da olan bir hesabınızı kullanabilirsiniz. İnsanların sizin kanalınızı kolaylıkla bulabilmeleri için birkaç kilit sözcük belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz sözcüklerin kanalınız ile alakalı olmasına dikkat ediniz. Kullanıcı adınız lehinize veya aleyhinize olabilir. Eğer kısa ve kolaylıkla hatırlanabilecek ve yaratıcı bir kullanıcı adı seçerseniz, daha akılda kalıcı olmayı başarabilirsiniz. Bununla beraber eğer önceden var olan bir hesabı kullanıyorsanız, düzenleme seçeneğinden kullanıcı adınızı kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

2. İçerik ekleyin. Çok uzun olmamakla beraber yoğun içerikli videolar yüklemeye gayret edin. Aynı zamanda düzenli aralıkla videolar yayınlamaya ve konularda bütünlük sağlamaya dikkat edin. En başlarda içeriğiniz yeterince güçlü olmasa da, devam edin. Her yeni gelen videonun bir öncekinden iyi olmasını sağlayın. Devam ettikçe daha da öğreneceksiniz. Daha iyi bir kamera ve düzenleme programları kullanarak da içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca tripod veya ışık kullanımı ile de videoda gösterilenlerin kalitesini artırmak mümkün. Videonun kalitesi ve içeriğini geliştirmek daha fazla seyirci çekmenize de yardımcı olacak. Düzenli aralıklarla yükleme yaparsanız, takipçi sayınız da artacaktır. İnsanlar düzenli yükleme yapan kullanıcılara abone olmayı tercih ederler. Bu yüzden programınıza uymaya çalışın. Videolarınızı yayınlarken anahtar sözcükler kullanmayı unutmayın. Bu sayede arama kısımlarında videonuz herkese görünecektir.

3. İzleyici kazanın. Para kazanma yolunda anahtar nokta izleyici toplamak olacaktır. Para kazanabilmek için insanların videolarınızda yayınladığınız reklamları izlemesi gerekir. Abone sayınızı artırmanız için belirli bir sır olmamakla beraber, içeriğinizi zenginleştirin ve insanlar size gelsin. İçerik yüklemeye ve ilgi çekmeye devam edin. Videolarınızı aynı zamanda Twitter ve Facebook üzerinden de diğer insanlarla paylaşın. Yapılan yorumlara cevap vererek ve özellikle abonelerinize yönelik soru cevap videoları çekerek abonelerinizle iletişime geçin.

Youtube Videolarınızı Paraya Çevirin

4. Videolarınızı paraya çevirin. Videolarınızdan para kazanmaya başlamak için Youtube’un videolarınıza reklam erişimine izin vermeniz gerekir. Bu durumda videolarınızın telif hakkının size ait olduğunu kabul etmiş olursunuz. Videonuzu yüklerken paraya çevir butonundan reklam ile paraya çevirmeyi seçin. Yüklemenin ardından beliren dolar işaretine tıklayın ve videonuzu paraya çevirin. Hala”Youtube’dan para nasıl kazanılır?” sorusunu duyar gibiyim. İşte başlıyoruz…

5. Google AdSense kurulumu yapın. AdSense web sitesi üzerinden Google AdSense kurulumunu ücretsiz yapabilirsiniz. Hesap oluştur butonuna tıklayın ve adımları takip edin. Kendi hesabınıza sahip olmak için 18 yaş ve üzerinde olmanız gerekir. Eğer küçükseniz, bir yetişkinden yardım alabilirsiniz. Bu aşamada PayPal veya bir banka hesabına, bir de mail adresine ihtiyacınız olacak. AdSense bu bilgiler üzerinden kim olduğunuzu bilecek ve size para aktarımı sağlayacak. Her reklam tıklaması başına ufak bir miktar para kazanırsınız ve zamanla birikir. Bu noktada seyirci faktörü oldukça önemlidir.

6. Analizlerinizi takip edin. Çevrimiçi videolarınızı yükledikten sonra, performans hakkında bilgilenmek için analizleri kontrol edin. Kanal menüsünden analiz kısmını seçerek reklam performansları, kazanılan ve tahmini kazanılacak para, video görüntülenme sayıları ve birçoğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu eklentileri kullanarak içeriğinizin abonelerinizle ne kadar uyuştuğunu da görme fırsatı bulacaksınız. Konularınızın izleyicinin yeteri kadar ilgisini çekmediğini düşündüğünüz durumlarda içerik veya pazarlama yöntemlerinde değişikliğe gidebilirsiniz.

Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır? Sorusunun Cevabını Arıyorsanız: Digital Marketing (Dijital pazarlama) Tarafınızı da Geliştirin

7. Videolarınızı başka yerlerde de pazarlayın. Videolarınızı sadece Youtube’a yüklemekle kalmayın. Bir blog oluşturabilir, web sitesi tasarlayabilir ve videolarınızı diğer sosyal ağlarda da paylaşabilirsiniz. Videolarınız ne kadar görüntülenirse, o kadar iyi. Video linki paylaşarak veya internete yükleyerek, fark edilme şansınızı artırmış olacaksınız.

8. Youtube partneri olun. Youtube partnerleri birçok abonesi olan ve videolarından para kazanan Youtube üyeleridir. Partnerler sosyal ağ tarafından sağlanan içerik yaratıcı eklentilere ulaşabilir ve sahip oldukları abone sayısıyla ödüllere layık görülebilirler. Aynı zamanda partnerler topluluk tarafından oldukça desteklenir. Youtube partner sayfası aracılığıyla siz de bu grubun bir üyesi olabilirsiniz. En güçlü ve yüksek noktadaki partner programlarına erişebilmek için ise son 90 gün içerisinde toplamda 15.000 saat izlenmeye ulaşmanız gerekir.