Yılların eskitemediği moda trendlerinin başında gelen yırtık kot pantolonlar, daha uzun yıllar vitrinlerin vazgeçilmezleri arasında duracağa benziyor. Hem klasik hem de spor kombinlerde kullanılmaya başlanan yırtık kot modası, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de popüler hale gelmeye başladı. Mağazalarda satılan ve herkesin üzerinde olan yırtık kotları giymektense kendi yırtık kot pantolonumu kendim nasıl yaparımın cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz! Giymekten sıkıldığınız ya da evdeki kot pantolonum gibi aynı kesimde ve aynı renkte yırtık kot pantolon bulamıyorum diyorsanız, kot pantolonunuza yırtıklar yapmak için işte bilmeniz gerekenler,

Gerekli Malzemeler

  • Rende ya da zımpara
  • Makas
  • Eskiyen kot pantolonunuz ya da herhangi bir kot pantolonunuz
  • Sökücü (bir terzi terimidir, endişe etmeyin tuhafiyeye söylediğiniz an kolaylıkla temin edebilirsiniz.)

Adım Adım Yırtık Kot Pantolon Yapımı

1. Kot pantolonunuzu elinize düz bir zemine koyun ve hangi bölgelerde yırtık açmanız gerektiğine karar verin. Bu basit gibi gözükse de üzerinde düşünülmesi gereken en önemli ayrıntıdır. Kot pantolonunuz üzerinde ne büyüklükte yırtıklar açacağınızı ve diz kapağından yırtıklı mı yoksa diz ütünde yırtıklı mı bir kot pantolon giymek istediğinize kesin olarak karar vermeli ve kot pantolonunuzu yırtmaya başladığınızda durumu abartmamaya özen göstermelisiniz.

2. Kot pantolon üzerinde belirlediğiniz bölgelerde yırtık açmak için rahat bir çalışma alanı hazırlayın. Kot pantolonunuz yırtık açmadan önce sert ve hacimli bir dokusu olan kotu yıpratmanız gerekecektir. Yırtıklar açmadan önce kotu iki farklı şekilde aşındırabilirsiniz,

Rende ile kot aşındırma, evinizde bulunan rendenin küçük delikli kısmı ile kotta yırtık açmak istediğiniz bölge üzerinde yatayda gelgitler yapın. Bahsedilen uygulama havuç rendelemek kadar kolay olmayacaktır. İlk denemenizde kotun üzerinde sürtünmeden dolayı hareket bile edemeyebilirsiniz, endişe etmeyin. Sabırlı olun ve rendeyi bir ileri bir geri düzenli olarak kot aşınana ve yıpranmaya başlayana kadar bu işlemi uygulayın.

Zımpara ile kot aşındırma, zımpara ile kotu eskitme yöntemi rende ile eskitmeden çok da farklı sonuçlar elde etmenize sebep olmaz. Kotu aşındırmak ve yırtık açmak tamamen hangi yöntemi tercih etmek istediğinize kalmış durumda. Ahşap zımparalamak için kullanılan kalın zımparalar ile kotun üzerinde yırtık açmak istediğiniz bölgede bir ileri bir geri kotu zımparalayarak eskimesini sağlayın. Kotun üzerinde zımpara ile yaptığınız bu hareketler sonucunda kotunuz kazınacak ve yırtık oluşturmanıza zemin hazırlayacaktır.

3. Kotun aşınan bölgelerine makas ile kesikler atın. Makası bu noktada kullanmanız, tüm işiniz bittikten sonraki yırtık kotunuzun görünümü ile bire bir ilişkilidir. Eğer yırtıklar kotun diz bölümünde olacaksa makasla geniş ve uzun yırtıklar atmamaya özen gösterin zira siz yırtık pantolonunuz ile oturup kalktıkça zamanla diz kapağınız yırtığın daha da büyümesine yol açacaktır.

4. Sökücü ile yırtık kot numarasını gerçekleştirin. Son silahınız olan sökücü ile iyice aşınmış ve makas sayesinde de iplik iplik olmuş detayları ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin, yırtıklarınız arasında mesafe olmasını istiyorsanız sökücü ile iplikleri iyice kenarlardan çıkararak o iplikleri koparabilirsiniz bir diğer alternatifse sökücü sayesinde belirginleşen iplikleri uzatma ve bollaştırmadır. Siz yırtık kot pantolonunuzu giydiğinizde üzerinizden dökülen ve aşağı doğru sallanan iplikler gerçekten on derece cool duruyor!