Bir gün bir kahve sipariş ettiğinizde garson elinde yeşil kahve – evet, yeşil- çekirdekleriyle gelip, bir de bunu denemenizi önerdiğinde, yalnızca dış görünüşünden dolayı ön yargılı olmamanızı öneririz. En azından bir kereliğine de olsa denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle bir kahve bağımlısıysanız, yeşil kahveyi denedikten sonra kesinlikle bu kahvenin bağımlısı olacaksınız. Şu ana kadar deneyenlerin belirttiğine göre, garip dış görünüşüne rağmen tükettikleri yeşil kahve, içtiklerinin en iyisi. Yeşil kahvenin çok daha lezzetli olmasını sağlayan, sıklıkla tüketilen kavrulmuş, paketlenmiş kahve çekirdeklerinin içilmek için hazırlandığı andan itibaren kahveyi kahve yapan aromayı kaybetmeye başlaması. Ayrıca yeşil kahvenin lezzetinden öte bir avantajı da daha sağlıklı olması.

Adım Adım Yeşil Kahve Yapımı

İşlemden geçmemesine ve raflara ulaşma süresinin kavrulmuş kahve çekirdeklerine göre daha kısa olmasına rağmen, maalesef yeşil kahve çekirdeklerine ulaşabilmek o kadar kolay değil. Eğer şanslıysanız bazı özel mağazalarda bulabilirsiniz, toptan almak istiyorsanız da bunun yolu internetten geçiyor.

Yeşil kahve çekirdeklerini satın alırken farkına varacağınız en sevindirici özellik de kolaylıkla ulaşabildiğiniz ve daha az kaliteli olan, kavrulmuş paket kahvelerden çok daha ucuz olması.

Yeşil kahve çekirdeklerini edindikten sonra onları kendiniz kavurmanız gerekiyor. Çoğu yeşil kahve tüketicisi, kahve çekirdeklerini öğütüp, içime hazır hale getirmeden önce kavurma işlemi için mısır patlatma makinesi kullanıyor. Evinizde mısır patlatma makinesi mevcut değilse basit bir tava bile kullanabilirsiniz; ancak masraftan kaçınmayıp kahve kavurma makinesi satın alırsanız, hem kahve çekirdeklerini istediğiniz miktarda, kontrollü bir şekilde kavurabileceksiniz, hem de kavurma işlemi sırasında oluşabilecek yoğun dumandan kurtulacaksınız.

Ayrıca kahve çekirdeğini evden çıkarken yanınıza alıp herhangi bir kahve dükkanından istediğiniz miktarda öğütmelerini ve kavurmalarını rica edebilirsiniz.

Yeşil Kahvenin Kavrulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kavrulma işlemi sırasında çekirdeklerin içinde bulunan su buharlaşır. Bu da kahve aromasının evin her tarafına dağılmasına ve çekirdeklerin yüzeyinde çatlaklar oluşmasına neden olur.

Bu işlem sırasında çekirdekler ağırlıklarının yaklaşık %15’ini kaybeder ve hacimleri küçülür. Tercih edebileceğiniz iki aşama vardır.

İlk aşama, çekirdekler açık kahverengini alır ve öğüttüğünüzde görüntüsü tarçını andırır.

İkinci aşamada ise kavrulma işlemi tamamlanmıştır ve kahve çekirdekleri tam koyu kahverengini almıştır.

Artık gerekli ön bilgileri edindiğinize göre, sıra yoğun aromalı, bu sağlıklı yeşiln kahveyi nasıl yapacağınızı inceleyebilirsiniz.

Yeşil Kahve Tarifi 1

Bu yöntem kahve çekirdeklerini öğütmeden kahvenizi hazırlayabilmenizi sağlar. Ayrıca, bu yöntem biraz zaman aldığından, birden fazla servis hazırlamanız önerilir.

Malzemeler (1 fincan kahve için):

  • 10 g yeşil kahve çekirdeği
  • 150 ml sıcak su (Arıtılmış ya da damıtılmış su kullanırsanız, kahveniz daha lezzetli olacaktır.)
  • Şeker, bal ve ya kakule (arzuya göre)

Hazırlanışı:

Yeşil kahve çekirdeklerini bir gece önceden bir miktar suyun içinde bekletin.

Ertesi gün, çekirdekleri bir tencereye koyun ve 150 ml sıcak suyu da ekleyip, kaynatın. Kaynadıktan sonra hafif ateşte arada bir karıştırarak, 15 dakika hafif hafif kaynamaya bırakın.

Ocaktan alın, 1 saatliğine soğumaya bırakın. Daha sonra da kahve çekirdeklerini süzgeç yardımıyla alın.

Hazırladığınız kahve çok sert olabilir. Direk içmeden önce, deneyin ve gerekiyorsa su ekleyerek seyreltin.

Dilerseniz tercihe göre şeker, bal ve ya kakuleyle kahvenizi tatlandırabilirsiniz.

Eğer, hepsini tüketemezseniz kalanı cam bir kavanozda, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 2-3 gün içinde tüketebilirsiniz.

Yeşil Kahve Tarifi 2

Bu yöntemle öğütülmüş yeşil kahve çekirdekleriyle kahvenizi hazırlamanız gerekmektedir. Yeşil kahve tarifi 1’deki malzemeler ve miktarları bu yöntem için de geçerlidir.

Hazırlanışı:

İçeceğinizin olmasını istediğiniz yoğunluğa göre kahve çekirdeklerini ince ince ya da irikıyım bir şekilde ezin/öğütün. (Yeşil kahve çekirdekleri çok sert olduğundan ezmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden, öğütmeniz ya da mutfak robotundan geçirmeniz önerilir.)

Öğütülmüş çekirdekleri bir fincana koyun ve üzerine sıcak su ekleyin ( yaklaşık olarak 90 ° C)

10 dakika bekletin ve ince bir süzgeçten geçirin.

Dilerseniz tercihe göre şeker, bal ve ya kakuleyle kahvenizi tatlandırabilirsiniz.

Dikkat!

Önerilen tüketim miktarı, ana öğünlerinizden sonra 1 fincandır.

Yeşil kahve, alıştığınız geleneksel kahveler ile aynı tadı vermeyecektir. Aynı çay ile yeşil çay arasındaki lezzet farkı gibi, yeşil kahve çok daha doğal ve yoğun olduğundan ağzınızda baharatlı bir tat bırakacaktır. Bu açıdan, öncelikle kavrulmuş kahve çekirdekleriyle yeşil kahve çekirdeklerinin harmanlandığı bir karışımı deneyebilirsiniz.

Lezzetinden, aromasından hiçbir şey kaybetmeyen, hem de herhangi bir yapay işlemden geçmemiş yeşil kahvenizle, hem daha sağlıklı hem de kahve keyfini sonuna kadar yaşayacağınız günler geçirmeniz dileğiyle. Afiyet olsun.