Yaz aylarının tatil ve bronzluk ile düşünüldüğünde güzel gelmesinin yanı sıra sıcak ve nemle bütünleşmesinden dolayı da bir sıkıntı olduğu aşikardır. Yaz boyunca işe gitmek zorunda olan kadınların yaz makyaj tüyolarına sığınmasından daha doğal bir şey de yoktur. Yaz makyajları gece ve gündüz olmak üzere ikiye ayrılır ve kesinlikle yazın yüzünüze uygulamanız gereken makyaj malzemelerini kısıtlamanız şarttır. Sıcak ve nem altında yaz aylarında yüzünüz vücudunuzun her bölgesi olduğu gibi su kaybeder ve sizin ekstradan kapatıcılar ile yüzünüzü kurutmaya pek hakkınız yoktur. Peki taze ve yumuşak yaz makyajı nasıl yapılır? Yaz aylarının müthiş canlı ve pastel tonları ile yaz makyajı nasıl kombinlenir? En doğal ve sade yaz makyajının sırlarını sizin için derledik;

Adım Adım Yaz Makyajı Yapımı

1. Göz renginiz ne olursa olsun yaz makyajında “turuncu” renk ruj kullanın. 2015 yazının da hit rengi olan turuncu renk ruj yaz makyajınızın tamamlayıcısı olacaktır. Bronzlaşmış ten renginiz ile ister esmer ister sarışın oluncu turuncu makyajı kesinlikle deneyin. Yaz makyajında turuncu ruj kullandığınız da bronz allık ya da gold allıkla görünümünüzü tamamlamalısınız. Gözleriniz için ilave olarak ışıltılı bir far ya da yalnızca koyu ve bakışlarınızı dolgunlaştıracak rimeller tercih edilebilir. (Yaz sıcağında rimel kullanmak kirpiklerinizi birbirine yapıştırmak ve gözlerinizi ağırlaştırmaktan başka ne işe yarar bir düşünün.)

2. Tamamen doğal makyajdan yana olun ve yaz makyajınızı tamamlayın. Yaz aylarında yapılacak en iyi şey doğal yaz makyaj önerilerinden vazgeçmemektir. Kapatıcı kullanmadan allık ve far ile küçük numaralar ile yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz bölgeye özel kontürler uygulayarak makyajınızı dahası görünümüzünü kusursuzlaştırın. Kontürleme işlemi sayesinde ki bunun için kimi zaman kaş kalemini kimi zaman allık fırçasını kullanırız, yüz hatlarınızdaki kemikleri ön plana çıkarmaktır. Kemik yapınız ortaya çıktığında doğal olarak iddialı ve doğal bir görünüm ile yaz makyajını tamamlayabilirsiniz.

3. Lila renk göz farları ile gözlerinizi renklendirin. Her yaz olduğu gibi bu yaz makyajının favori rengi lila göz makyajında ön plana çıkmaktadır. Lila far ile abartısız göz makyajı mı olur demeyin, lila farları ya da göz kalemlerini bronz yüzünüz üzerinde deneyin. Tamamen doğal dudaklar ile yani dudak renginize göre (hatta dudak renginiz koyu renk ise pudra ve ten rengi dudak kalemleri ile hafif açabilirsiniz) hafif allık ve lila renk far birleşince müthiş bir görünüm yakalayacağınızdan emin olun.

4. Pembe dudakları yaz makyajında kullanın. Yaz akşamlarınızı her gün birbirinden farklı yaz makyajları ile renklendirmeye devam. Kadınların yaz kış ayırt etmeksizin tercih ettiği ve kullanmaktan bıkmadığı pembe tonlarda rujlar ile kiraz dudaklar elbete en çok yaz mevsimine yakışır. Fosforlusundan softuna her renk pembe dudağı yaz aylarında görmeniz mümkündür. Yaz makyajınızda pembe ruj kullanırken dikkat etmeniz gereken, göz kalemi ile belirginleştirilmiş gözlere sahiptir. Pembe ruj biraz da göz makyajı ister ve aksi halde suratınız yalnız dudaktan ibaretmiş gibi bir görüntü elde edersiniz. Siz siz olun gözlerinize eyelinerınızı sürün ve pembe dudaklarınız ile yazı renklendirin.

5. Yaz geceleri için buğulu göz makyajını deneyin. Yaz aylarında düğün ve davetlerin sayısı günden güne artar. Kavurucu yaz sıcaklarında makyajınızı buğulu gözlerden yana kullanmanız sizi tüm davetlilerden bir tık öne çıkaracaktır. “Smootie eyes” olarak da bilinen yaz gecelerine özel makyaj uygulamasında gözlerinizde yoğun ve koyu bir makyaj uygulaması yapmanız gerekiyor. Siyah ve grinin tüm asilliği ile gözlerinizi buğularken, yaz makyajında yapmanız gereken oldukça basittir: dudaklarınıza ekstradan ruj sürmeyin! Buğulu göz makyajında dudaklara ruj sürmek tamamen hata ve abartılı bir görünümden başka bir şey değildir.

İpuçları ve Uyarılar

Yaz makyajında dikkat etmeniz gereken şeylerin başında seçeceğiniz kozmetik ürünlerin su bazlı olduğuna dikkat etmektir. Sıcak ve yoğun nem altında geçirdiğiniz yaz aylarında cildinizin nefes almasını önleyecek makyaj malzemelerinden uzak durmalısınız. Makyaj malzemelerinin kalitesini ve cildinize uygun olmasını atlamayın.

Yazın makyaj yüzünden cildinizde lekelenmemelere sebep olmamak için oldukça az kapatıcı ( fondoten, pudra) kullanmaya özen gösterin.

Doğru allık kullanımı doğal yaz makyajının en büyük numaralarından birisidir. Siz allığı kullanarak kemiklerinizi ne kadar ortaya çıkarırsanız o kadar harikulade bir görüntüye sahip olursunuz.

Yağlı bir cildiniz varsa doğal yaz makyajı yapmak için yaz boyunca bol su içerek cildinizin kurumasından çok yağ dengesinin oluşmasına ortam sağlayabilirsiniz.

Tüm sene boyunca cildin yapısına ve mevsimsel değişikliklere önem vermeden sürekli aynı şekilde gerçekleştirilen makyajın bir o kadar zararlı ve güzelliği baltalayıcı özelliğe sahip olduğu bir gerçek, bu yüzden doğal yaz makyajınızı yaparken kış boyunca gerçekleştirdiğiniz makyajdan uzaklaşmaktan çekinmeyin! Taze ve genç görünün!