Kadınlar genellikle tırnak bakımı ve şekillendirmesini kuaförlerdeki manikürcülerin gerçekleştirdiğine inanıyor olmalı ki tırnakları törpülemeyi hep ikinci plana atarak kuaföre gitmeyi bekliyor. Tırnak törpülemek meşagatli bir iş gibi gözükse de son derece kolaydır, bunun için kuaför salonlarına gitmenize gerek yok! İhtiyacınız olan tek şey doğru tırnak törpüleme tekniğini bilmek ve törpüye sahip olmak! Peki kolaylıkla nasıl tırnak törpülersiniz?Tırnak törpülemek için iki methodu atlamamanız gerekir. İlki tırnaklarınızı törpülemeye uygun hale getirmek ikincisi ise tırnak törpüleme tekniklerini bilmek!

Tırnak Törpülemeden Önce Yapılması Gerekenler

[dropcap]1[/dropcap]Tırnak Törpüsü Seçimi: Tırnak törpüsünü seçmek tırnak törpülemek kadar önemli bir ayrıntıdır. Bugün süpermarketler de bile kolaylıkla satın alabileceğiniz en basit tırnak törpüleri, zımpara şeklinde olan ön ve arka yüzleri arasında pürüz farkı olan tırnak törpüleridir. Bu tırnak törpüleri hem ucuz hem de iş görücüdür. Bilinen bu tırnak törpüsü dışında yüzey özellikleri birbirinden farklı daha profesyonel tırnak törpüleri de bulunur. Tırnaklarınızın sert mi kırılgan mı yumuşak mı olduğunu göz önünde bulundurarak bu farklı fonksiyonlardaki tırnak törpülerini de edinebilirsiniz.

Sağlıklı ve ideal dayanıklılığa sahip tırnaklara sahip kişiler tırnak törpüsü seçimlerini, tırnak törpüsü üzerindeki grit denilen yani zımpara aralıklarının 220-300 aralığında olanlarını tercih ederek son derece iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir başka açıdan cam tırnak törpüleri son derece etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir ancak son derece pahalıdır.

Kristal tırnak törpüleri cam tırnak törpüleri kadar başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlarlar ve camlara göre daha ucuz fiyatlara sahiptirler.

Metal tırnak törpüleri de tırnaklar için son derece olumlu sonuçlar verirler ancak törpüleme esnasında tırnak kenarlarındaki etleri soyduklarından dolayı, bu konuda hassas bir cildiniz varsa kristal tırnak törpülerini tercih etmelisiniz.

Tüm bunların yanında son yıllarda daha rövanşta olan dikdörtgen prizma şeklinde köpük üzerine grit koyularak yapılan tırnak törpüleri de son derece ucuz ve kullanışlıdır.

[dropcap]2[/dropcap]Tırnak Şeklinize Karar Verin: Tırnak törpünüzü seçtikten sonra tırnaklarınızın yapısına uygun şekillendirmek istediğiniz tırnak şeklini seçmeniz gerekecektir. Temelde tırnak törpüleyerek verilebilecek beş şekil vardır; oval, kare, oval ile kare arası, yuvarlak yahut badem işareti görünümü, bunlar dışında tırnaklarınıza sıra dışı şekiller vermek de elinizdedir elbette ancak atlanmaması gereken tek şey tırnak şekillendirirken tırnağınızın anatomik yapısına uygunluğudur. Zihninizdeki tırnak şeklini ellerinize uygulayabilmek çin gerçeğe yakın olmak da fayda var! Beş temel tırnak şeklini birbirinden ayıran özellikler;

Oval tırnak şekli: Çoğu kişinin tırnağında gördüğümüz hatta olağan tırnak uzamalarında gördüğümüz şekildir. Oval tırnak şekli son derece doğal bir görünüm yakalamanızı sağlar. Oval tırnak şeklini yaparken çok fazla uğraşmazsınız, tırnakların sağ ve sol kenarlarını hafif törpülemeniz yeterli olacaktır.

Kare tırnak şekli: Kare tırnak şekli için tırnağın kenarlarını tırnak dipleri ile hizalamalı ve son derece keskin hatlar vermelisiniz. Kavisli köşeler elde etmemeye özen göstermeli, tırnağın orta kısmında da aynı ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Düz, sert ve belirgin hatlar.

Ovalle kare arası tırnak şekli: Adından da anlaşılabileceği gibi bu tırnak şekli oval gibi yuvarlak hatlara sahip değil, kare tırnak şekli kadar da sert çizgilere sahip değildir. Geniş ve yataklı tırnak şekline sahip kişiler için ideal bir tırnak törpüleme şekillerinden biridir.

Yuvarlak tırnak şekli: Yuvarlak tırnak şeklini elde edebilmeniz için tırnakların yeterince uzun olması gerekir ve gerçekten elinizden geldiği müddetçe tırnağı yuvarlamanız gerekir.

Badem tırnak şekli: Yuvarlak tırnak şeklinin hafif kavisli hali ola badem tırnak şekli için tırnağın sağ ve sol kenarlarından hafif kavisler vermeniz gerekir. Badem tırnak şekli ile son derece dramatik görünümlü tırnaklara sahip olurken, uzun müddet kullanabilmek için bakımına da son derece dikkat etmeni gerekmektedir. En ufak darbede tırnağınızın kırılmasını istemezsiniz!

[dropcap]3[/dropcap]Ellerinizi Yıkayın. Tırnak törpülemeden önce ellerinizi su ve sabun ile yıkamalı ve dezenfakte etmelisiniz. Tırnaklarınız evvelden kırılmış olabilir ve farkında olmadığınız kirleri tırnağınızda barındırıyor olabilirsiniz. Tırnak törpüsü ile çalışmadan önce tırnaklarınızın temizliğinden emin olun. Ayrıca su ile yumuşayan tırnak ve tırnak etlerinizi tırnak törpüsü ile daha fonksiyonel şekilde kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızda oje olması tırnak törpülemeniz için engel değildir, aksine tırnak katmanlarınızı daha kalın yaptığından tırnaklarınızın zedelenmesinin önüne geçilmiş olur. Elbette tüm tırnak törpüleme işleminden sonra illa ki ojelerinizi çıkarmanız gerekecektir.

[dropcap]4[/dropcap]Ellerinizi İyice Kurulayın. Tırnaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulamalısınız, aksi halde ıslak elle tuttuğunuz tırnak törpünüzle istemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Elinizin tüm nemini alın. Ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirme gereği duyuyorsanız yağ oranı düşük nemlendiriciler kullanmalısınız yahut ellerinizin kremi emdiğinden tamamen emin olduktan sonra tırnak törpüleme işlemine başlamalısınız. Ayrıca Sıcak bir banyo sonrasında tırnaklarınızın törpülenmemesi önerilir. Son derece hassaslaşan tırnaklarınızı kırma ihtimaliniz son derece yüksektir.

Tırnak Törpüleme Uygulaması

[dropcap]1[/dropcap]Tırnaklarınızı Kesin. Tırnaklarınızı keserken yukarıda anlatılan törpüleme sonunda elde etmek istediğiniz tırnak şekline uygun bir şekilde tırnaklarınızı kesmelisiniz. Oval tırnak şekline sahip olmak istiyorken fazlaca köşeli olarak kestiğiniz tırnaklarınız ile tırnak törpüleme yönteminize pek de katkıda bulunmazsınız.

[dropcap]2[/dropcap]Tırnak Törpüleme. Tırnaklarınızı törpülemeden evvel olası tüm uygulamaları gerçekleştirdiyseniz, tırnak törpülerken işiniz son derece kolay!

Tırnak törpülerken, tırnak törpüsünü tırnağınızın alt kısmına gelecek şekilde tutmalı ve törpüleme işleminizi hep bu pozisyonda sürdürmelisiniz. Tırnaklara dik ya da yatay şekilde tırnak törpüsü kullanılması önerilmemektedir.

Tırnaklarınızı törpülerken oval ve benzeri tırnak şekilleri için köşelerde daha az zaman harcayarak ilerlemeniz gerekirken, kare ve benzeri tırnak şekilleri için tırnak törpünüzde tırnak köşelerinde daha uzun törpülemeler yapmalısınız.

Tırnaklarınızı törpülerken, tırnağınıza baskı uygulamamalısınız. Tamamen tırnak törpüsünü hareket ettirme şeklinizden dolayı tırnağınız törpülenir, tırnaklarınıza bastırmak daha iyi bir törpüleme sonucu vermeyecektir, bu hareket yalnızca tırnak duvarınıza zarar verir.

Tırnak törpülemeye her zaman tırnakların kenarlarından başlamalı ve başladığınız kenardan bir diğer kenara kadar yumuşak ve nazik hareketlerle tırnak törpüleme işlemini sürdürmelisiniz.

Tırnaklarınızı törpülerken kontrolü kaybetmemenizde fayda var, şekli veremediğinizi düşündüğünüz her an tırnaklarınız git gide kısalacaktır. Bu yüzden tırnaklarınızı törpüleme aşamasına gelmeden evvel ki tüm aşamaları dikkalice uyguladığınızdan emin olmalısınız.

[dropcap]3[/dropcap]Tırnaklarınızı Cilalayın. Tırnak törpünüzün zımpara gibi olmayan bir diğer yüzü ile tırnaklarınızı cilalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle polisaj malzemesinden yapılan bu yüzey ile tırnaklarınızın üst kısımlarını ve törpülediğiniz kenarlarının üzerinden geçerek, tırnak törpülerken kalmışsa girintili çıkıntılı yerleri pürüssüzleştirebilirsiniz.