2010 yılında, göğüs büyütme için yapılan estetik operasyonlar Amerika’da yapılan en popüler operasyonlardı. Eğer bir göğüs operasyonu için adaysanız, vermeniz gereken bir çok karar var. En önemlisi ise silikon ya da tuzlu su dolgulu göğüs implantı arasında seçim yapmaktır. İki implant türünün de hem negatif hem pozitif yanları olduğu için, son kararı vermeden bütün seçenekleri iyice değerlendirmek önemlidir. Silikon ya da tuzlu sulu göğüs implantlarından birini nasıl seçebileceğinizi öğrenmek için doğru yerdesiniz; silikon göğüs implantı nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir işte bilmeniz gerekenler;

Silikon Göğüs ve Göğüs İmplantı Seçimi

[dropcap]1[/dropcap] Silikon ve tuzlu su dolu göğüs implantlarının arasındaki farkı araştırın.

Tuzlu sulu göğüs implantlarının içi tamamen tuzlu su ile doludur. Tuzlu su karışımı ameliyat sırasında silikon bir yapının içine doldurulur. Tuzlu su implantlarında, önce silikon göğüs bölgesine yerleştirildikten sonra tuzlu su implantın içine doldurulduğu için daha küçük kesikler atılır.

Silikon göğüs implantları sentetik polimerlerden yapılır. Bu polimerler yapışkan ve kalındır. Polimer, bir silikon yapının içerisine yerleştirilir ve vücut yağına benzer bir his verir. Silikon implantlar için tuzlu su implantlarında yapılandan daha büyük kesikler atılması gerekir, çünkü silikon implantlar ameliyattan önce doldurulur.

[dropcap]2[/dropcap] İmplantın parçalanması ve yırtılması durumunda ortaya çıkabilecek potansiyel sağlık risklerini değerlendirin. Tuzlu su sağlık riski yaratmadan vücut tarafından emilir. Silikon da vücut tarafından emilebilir ancak göğüs kanseri ya da bağ dokusu hastalıkları gibi uzun süreli sağlık problemlerine yol açmasa da, göğüs bölgesinde kısa süreli acı verebilir. Her iki ihtimalde de eğer implantta bir sızıntı varsa, implantın ameliyat sırasında çıkarılması ve yeni bir implantla değiştirilmesi gerekir.

[dropcap]3[/dropcap] Göğüslerinizin nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Silikon implantlar gerçek göğüse yakın bir görünüm ve his verirler ve deride kırışıklık, dalgalanma oluşturma olasılıkları daha düşüktür. Tuzlu su implantları ise daha katı ve silikon implantlara göre daha az doğal dururlar. Aynı zaman tuzlu su implantlarının deride kırışıklık ve dalgalanma oluşturma olasılığı yüksektir.

[dropcap]4[/dropcap] Yaşınızı dikkate alın. Tuzlu su implantları 18 yaşının üstündeki kadınlar için uygunken silikon implantlar 22 yaşın üstündeki kadınlara takılır. Bu yaş farkının nedeni ise göğüs büyütme operasyonu için hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır olmak gerektiğidir. 18 yaşında, kendinizden yaşça büyük biri karar bilgili olsanız bile kurallara göre 18 yaşından 22 yaşına kadar sadece tuzlu sulu implantları seçebilirsiniz. Mastektominin ardından estetik ameliyat yaptırmayı düşünen kadınlar için ise yaşları ne olursa olsun tuzlu su ve silikon implantlar uygundur.

[dropcap]5[/dropcap] Ne kadar para harcamak istediğinizi düşünün. Silikon implantlar tuzlu su implantlarından yaklaşık 3.000 TL daha fazlaya mal olurlar.

İpuçları ve Uyarılar

Bir çok estetik cerrah göğüs implantı taktırmayı düşünenler için ücretsiz danışmanlık yaparlar. Estetik cerrahla endişelendiğiniz konuları tartışın ve potansiyel sağlık problemlerini göz önünde bulundurarak, göğüs implantlarıyla ne elde etmek istediğinizi konuşun.

Seçtiğiniz implant türünden bağımsız olarak, ameliyattan sonra 3-4 ay boyunca şiş olacağınızı unutmayın.