İnsanlar tarafından saç ve cilt bakımında sıkça kullanılan yağlardan biri de badem yağıdır. Bu yağ saçlarınızın hem güçlenmesini, hem nemlenmesini hem de daha parlak görünmesini sağlar. Saçlarınızın güçsüzlüğünden ya da aşırı kuru olmasından şikayetçiyseniz bu durumda Badem yağını saça uygulayarak bu problemlerin önüne geçebilirsiniz. Saçlar için kullanılan doğal yağlar arasında şüphesiz ki en faydalı olan yağlardan biridir. Hem bolca E vitamini hem de magnezyum bulunan Badem yağı aynı zamanda saçların saç maşası, boya ya da fönden dolayı yıpranmasını bir noktaya kadar düzelmek için kullanılabilmektedir. Bunlarla birlikte saçın uzaması için de kişiler tarafından fazlaca kullanılmaktadır. Siz de badem yağını saçınıza nasıl uygulayacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu durumda aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Gerekli Malzemeler:

  • Badem yağı (1 çay kaşığı)
  • Vanilya özü(1/4 çay kaşığı)
  • Lavanta yağı (alternatif olarak)
  • Badem Yağı ile Saça Bakım Yapmak

Saçlar için Badem Yağı Kullanımı

1Çeyrek vanilya özü ya da lavanta yağına 1 çay kaşığı badem yağını karıştırın. Vanilya özünün kullanılmasının sebebi badem yağından gelecek olası kötü kokunun önüne geçmektir. Eğer kalın telli saçlarınız varsa bu durumda bu ölçülerin 3-4 katını saçınıza uygulayabilirsiniz. Yani 4 çay kaşığı badem yağına 1 çau kaşığı vanilya özü ya da lavanta yağı karıştırabilirsiniz.

2Saçlarınızı yıkayın ve tamamen kurulamadan nemli bir halde bırakın. Saçınızı yıkadıktan sonra saçınızdaki fazla suyu havluyla alın ve akabinden bir önceki adımdaki karışımı masaj şeklinde saçınıza uygulayın.

3Saç uçlarında kırıklar bulunuyorsa bu kısımlara da karışımı uygulayın. Saç uçlarındaki kırıklara da yine aynı şekilde masaj yaparcasına uygulayın.

4Badem yağı uyguladıktan sonra saçları o şekilde 25-30 dakika süreyle bekletin.

5Badem yağını saçtan çıkarmak için saçlarınızı su ve şampuanla yıkayın. Eğer badem yağını saçlarınızdan çıkarmada zorlanıyorsanız bu durumda suya bir miktar limon ya da sirke ilave edebilirsiniz. Bu iki seçenekte badem yağının saçtan daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu bakım kürünü hafta 1 veya 2 defa uygulayarak daha güzel saçlara kavuşabilirsiniz.