Halkının %80’inin tüm yetişkinlik hayatı boyuca aynı tip iç çamaşırını giydiğini biliyor muydunuz? Bu demektir ki, birçoğu muhtemelen yetersiz iç çamaşırı giyiyor. Gerçek şu ki, iç çamaşırının yetersiz olmasına (kaşındırıcı ya da rahatsız edici bir his bırakan özelliklere sahip olmasına) hiç gerek yok. Çok fazla seçeneğinizin olmasının tercih yapmanızı zorlaştırmaması için öncelikle ne tür bir şey aradığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu yazıda, iç çamaşırı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları verilmiştir. Böylelikle yapacağınız iyi seçimler sizi giydiğiniz her şeyde daha rahat hissettirecektir.

Erkek ve Kadın için Rahat İç Çamaşırı Seçimi

[dropcap]1[/dropcap]Kafa karıştırıcı moda ve rahatlık anlayışına karşı direnin. Bu iki kavramın birbirine paralel olması daha makul görünse de her zaman durum öyle değildir. En önemlisi de seçiminizi yaparken rahatlık maddesinin modadan önce gelmesine dikkat etmelisiniz. Janet Street-Porter’ın dediği gibi “giydikleriniz sizin içi bir acı kaynağı ya da aşırı harcama olmasın”. Rahat iç çamaşırı alışverişine başlamadan önce bu sözü ve şimdi sıralayacağımız maddeleri her zaman aklınızda tutun.

İç çamaşırı, bütün gün sizinle birliktedir. Sizinle daha iç içe başka bir kıyafet yoktur. Bu yüzden, iç çamaşırınızın sizi rahat hissettirmesi gerekir.

Dizaynı, özellikleri ve faydaları renkten, markadan ve pakedinden daha ön planda tutun. Bir ürünün tasarımcının elinden çıkmış olması sizin vücudunuza uygun olduğu anlamına gelmez.

Aynı şekilde, bir ürünün kutusunun güzel olması kendisinin rahat olduğu anlamına da gelmez. Bu mantık, satış danışmanlarının uyguladığı tüm göz boyama taktikleri için kullanılabilir. Bir iç çamaşırının rahatlığını sizin kendi rahatlık anlayışınız belirler.

Son olarak, bir ürünün uzaktan baktığınızda güzel görünmemesi üzerinizde seksi durmayacağı anlamına gelmez. Bridget Jones’u düşünün. Eğer bir ürünün çirkin olduğunu ve içinde güzel görünmeyeceğinizi düşünüyorsanız, o ürünü almayın. Eğer üzerinizde güzel duruyorsa ve ayrıca rahat hissettiriyorsa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Rahat iç çamaşırı seçimi ve iç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

İç Çamaşırı Bedeninizi Doğru Seçin

[dropcap]2[/dropcap]Doğru bedeni seçin. Rahatlığın her şeyden önce doğru bedenle alakası vardır. Sıkıştıran, çeken, bastıran, yukarı çıkan, yani genel olarak hayatınızı zorlaştıran iç çamaşırlarını almaktan kaçının, çünkü rahatsız hissetmenize ya da acı çekmenize hiç gerek yok. İşte iç çamaşırı alırken bedeninizi doğru belirlemek için bazı yollar:

Bir beden küçük giyinmenin çekiciliğine kanmayın, zira sizden başka hiç kimse hangi bedeni giydiğiniz bilmek zorunda değil. Dahası, küçük iç çamaşırları sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterir ve kıyafetlerinizin altında kötü bir görüntü yaratır.

Sütyenler, bedeninize uygun seçmeniz gereken parçalar arasında belki de en önemlisidir. Giydiğiniz her kıyafetin görüntüsünü etkileyecek bu parça size küçük ya da büyük gelmemelidir, yoksa göğüsleriniz sütyeninizin üstünden taşabilir, eğildiğinizde sütyenden çıkabilir ya da deforme olmuş bir şekilde görünebilir. Bu konuda eğitilmiş satış danışmanından göğüs ölçünüzü belirlemek için yardım alın. Farklı kumaşlardan yapılmış değişik modelleri deneyin, böylelikle hangi görüntüyü daha çok beğendiğinize ayna karşısında karar verebilirsiniz. Sütyen denerken her zaman askıları da takın.

Külotlar içinse bel ve kalça ölçülerinizi genelde iç çamaşırının iç tarafındaki etikette bulunan tablodaki ölçülerle karşılaştırın. Bazen mağazalarda bu tablolar açıkta da bulunmaktadır. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler arasında simetri, bedeni bel ve bacaklar arasındaki boşluğu kapamadan sarması, deriyi rahatsız etmemesi ve üçgen parçanın yumuşak ve düz olması bulunmaktadır.

Eğer mağaza personeli, beğendiğiniz modeli iç çamaşırınızın üstünden denemenize izin veriyorsa kesinlikle deneyin. Üzerinizdeki çamaşırı çıkarıp denemeyin.

Eğer mağazadakiler izin vermiyorsa ve bedeninizden ya da çamaşırın sizi nasıl hissettireceğinden emin değilseniz, denemek için yalnızca bir adet satın alın. Sağlık düzenlemelerinden ötürü mağazalar genelde iç çamaşırı değişimi yapmazlar, bu yüzden emin olmadığınız parçalar için birden fazla alım yapıp paranızı çöpe atmayın. Bir tane alıp evinizde deneyin, eğer rahatsa ve üzerinizde güzel duruyorsa daha sonra istediğiniz kadar alabilirsiniz. Gerekiyorsa bir beden büyüğünü ya da küçüğünü, hatta farklı bir markayı deneyin. Bir marka ya da model herkes üzerinde aynı durmaz.

Mağazadaki görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Deneyimli bir satış personeli muhtemelen bir bakışta size bedeninizi söyleyebilir. Yine de ne yaptıklarından emin olmak adına mantığınıza uyup uymadığına dikkat edin.

Rahat iç çamaşırı seçimi ve iç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

İç Çamaşırında Kaliteli Kumaş Seçimi

[dropcap]3[/dropcap]Kumaşın kalitesine bakın. Kumaş, bir iç çamaşırında en rahatsız edici olabilen özelliklerden biridir, özellikle de kaşındıran, terleten, nefes almayan, kısacası size kendinizi kötü hissettirecek kumaşlar. Müstakbel iç çamaşırınızı incelerken aşağıda verilen maddeler iyi bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir:

Materyalin yumuşaklığını ve rahatlığını hissedin. Parmaklarınızı kumaşın üzerinde gezdirin. Ne düşünüyorsunuz?

Eğer çok ince ya da kalın geliyorsa aramaya devam edin. Kalın kumaşlar göz zevkini bozar ve sizi kaşındırır.

Yumuşak kumaşlar tercih edin ve sütyen kopçasının sırtınızı rahatsız edip etmediğini kontrol edin, çünkü birçoğu ediyor. Pamuklu kumaş her zaman tercih sebebidir, hem nefes alır hem de bakımı kolaydır. Eğer sütyenlerinizde geçmeyen bir koltukaltı kokusu varsa onları kısa bir süreliğine sirkeye batırın. Diğer başarılı kumaş seçenekleri likra, mikrofiber, bambu, kaşmir, yüksek kaliteli polyester ve benzerleridir. İpek ve saten de iyi bir seçimdir, ancak elde yıkanmaları gerektiğinden bakımları oldukça zordur. İddia edilen faydaları için etiketleri okuyun.

Unutmayın, bu parçalar gün boyunca sizinle temas halindeler. Bu yüzden, sizi kısıtlayıcı ya da rahatsız edici bir şeyi almayı asla düşünmeyin. Eğer dantelli bir parça satın alacaksanız da, dantelin sizi kaşındırmayacağından emin olun.