Farklı model ve yapılarda karşımıza çıkan portmantolar, evin giriş bölümünde bulunan pratik ve kullanışlı mobilyalardır. Ceket, atkı, ayakkabı gibi malzemelerin depolama alanı olarak aile fertleri tarafından kullanılan, kalabalık misafir günlerinde ise toparlayıcı görevi gören portmantolar farklı modellerde üretilir ve fonksiyonları da birbirinden ayrılır. Evinizin dekorasyonuna ve holünüzün genişliği, uzunluğu gibi faktörlere bağlı olarak hazır alabileceğiniz gibi bir marangoza özel olarak da yaptırtabileceğiniz portmantoların kullanımı hakkında dikkat etmeniz gereken birkaç önemli notayı sizler için hazırladık.

Portmanto Nasıl Kullanılır?

Dekorasyonla uyumu yakalayın. Bir portmanto satın almadan önce holün ve evin tamamının dekorasyonuna uygun tercih yapmaya gayret edin. Aksi takdirde maddi açıdan bazı sıkıntılara düşebilirsiniz. Seçeceğiniz portmantoda ayna kullanmaya dikkat ederseniz hem holünüzü olduğundan daha geniş ve aydınlık gösterir, hem de estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturur.

Muhafaza alanını artırın. Evlerdeki depolama alanlarının başında gelen portmantolarda aile bireylerine ait paltolar, ceketler, atkılar, şapkalar ve bazı türlerde ise ayakkabılar bulunur. Her bir ailede ortalama dört birey olduğunu düşünürsek, bu oldukça geniş bir kullanım alanını gerektirecektir. Bu yüzden bazı portmantolar açık ve askılı biçimde seçilirken bir diğeri ise kapalı dolap şeklinde olabilir. Dışarıda bulunan askılıklar dağınık ve göze batan bir görünüme sebep olduğundan genelde iç hacmi maksimuma çıkarılan kapaklı portmantolar daha kullanışlı olacaktır. İç hazneyi artırmak ve kullanımı kolaylaştırmak için dolap içi çekmeceleri, rafları ve fonksiyonel askıları tercih edebilirsiniz.

Ayakkabılarınızı ortadan kaldırın. Genelde ceketler ve montlar için tercih edilen portmantolar kimi zaman gerekli düzenlemeler yapılarak aynı zamanda ayakkabılık olarak da kullanılabilirler. Daha derli toplu bir görünüm yaratmak ve ayakkabıların dışarıdan ev içerisine taşıdığı kir ve tozdan kurtulmak için aile fertleri ve misafirlerin ayakkabı ve terliklerini alabilecek ölçüde bir portmanto tercih edebilirsiniz.