Sağlıklı olmasının yanı sıra estetik ve görkemli duruşları ile birçok evin vazgeçilmezi olan porselenler, her fiyat aralığında ve desende karşımıza çıkıyor. Her kadının tutkusu olan porselen takımlar kimi zaman gündelik sofralarda kullanılırken kimi zaman ise büyük misafir gruplarına ev sahipliği yapıyor. Oldukça dayanıklı olan ve yıllarca kullanılabilen porselenin gerektirdiği tek sorumluluk ise bakımının düzenli olarak yapılması. Özellikle gündelik hayatta kullanılan porselenler yanlış kullanım ve temizlik sonucu çabukça aşınıp eski hoş görüntüsünden uzaklaşabiliyor. Peki, porselen takımlarını ilk günkü gibi tertemiz ve canlı tutmak için ne yapmak gerekiyor? Bazı ipuçlarına ve püf noktalarına bir göz atalım.

Porselen Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Her ev eşyasında olduğu gibi porselenlerde de birtakım lekeler oluşması normaldir; ancak bu noktada doğru bir temizlik yapıp kullanım kurallarına da uyarak malzemenin deforme olma süresini mümkünce uzatmak gerekir.

Porselenin bakımı çok da zor olmamakla beraber kireçli suda yıkamamaya dikkat etmeniz gerekir. Kireç porselenler üzerinde çıkarılması oldukça güç lekeler oluşturur ve malzemenin ömrünü kısaltır. Bu yüzden porselen yemek takımlarınızı bulaşık makinesinde yıkamamaya mümkün olduğunca gayret edin. Aynı zamanda kireç porseleninizin kendi kendine kırılmasına veya çatlamasına sebep olur. Bu durumların hiçbiri ile karşılaşmasanız bile kire sebebiyle bir süre sonra porselende çatlak görünümü oluşur.

Bu durumu engellemek için bir tencereye süt koyarak porseleni içine koyup kaynatın.

Bir süre sonra çatlakların giderildiğini göreceksiniz ve bütün takımı çöpe atmanıza gerek kalmayacak.

İnce porselenlerdeki, özellikle kahve fincanlarında, kahve, çay ve sigara lekelerini çıkarmak için bir bezi karbonata batırın ve lekenin olduğu bölgesi hafif bastırarak ovalayın. Karbonat lekelerin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Porselen ürünlerin en çok tercih edileni ve gündelik hayatta da en çok kullanılanı olan porselen demlikler için de bazı temizlik yöntemleri mevcut. Örneğin, porselen demliğinizdeki çayı hemen temizlemiyor ve uzun süre bekletiyorsanız, kalıplaşmış çay lekeleriyle baş etmek zorundasınız demektir. Çözüm için;

Porselen Nasıl Temizlenir?

  1. Temizlik için sirke ve sıcak su kullanabilirsiniz.
  2. Bir yemek kaşığı sirkeyi demliğin içine dökün sünger ile ovun.
  3. Ardından kaynattığınız suyu elinizi değdirmeden demliğinize dökün.
  4. Sirkenin büyük bir kısmı su ile temizlendikten sonra ılık su ile iyice durulayın,
  5. Porselen demliğe 1 tatlı kaşığı kabartma tozu dökün ve ıslak sünger ile demliği ovun. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile demliğinizi durulayın.
  6. Piyasada hazır halde satılan bulaşık tabletini porselen demliğin içine atın ve üzerine kaynar su ekleyin.
  7. Su seviyesinin demlikten taşacak kadar yüksek olmamasına dikkat edin.
  8. Bulaşık tabletinin kaynar su döküldükten sonra fokurdayacaktır.
  9. Demliğin kapağını fokurdama esnasında kapatın.
  10. Fokurdama sona erince demliğinizi duru su ile durulayın.