Evinizde kedi ya da köpek besliyorsanız, pirelerin yaşadığınız ortamda bir yerlerde saklanabileceğini biliyorsunuz demektir. Pireler bazı insanlardan beslenirken diğerlerinden uzak durabilir, arkalarında iltihaplı ve kaşınan kırmızı ısırıklar bırakabilir ve genelde dirsek ve bacaklarda kaşıntıya sebep olabilirler. Eğer evcil hayvanınızı ve sizi oldukça rahatsız eden pirelerden rahatsızsanız bazı doğal yolları deneyerek veya deneme yanılma yöntemleriyle pire ısırıklarına çözüm bulabilirsiniz.

Bölüm 1: Denenmiş ve Kanıtlanmış Çözümler

1. Pire ısırığının olduğu bölgeyi sabun ve ılık suyla yıkayın. Şişkinliği azaltmak adına bir antiseptik kullanarak buz kompresi uygulayın.

Eğer buz küpünüz yoksa, elastik bir bandajın içine bir miktar buz yerleştirin ve plastik bir poşetin içine koyun. Buzdolabınızdan aldığınız donmuş sebzelerin olduğu bir poşeti de kompres için kullanabilirsiniz.

10 dakika boyunca buz kompresi uygulayın ve 10 dakika bölgeyi ılıtın. Bu döngüyü yarım saatte bir tamamlayın. Bu uygulamayı yaparken suyun çok sıcak olmadığından emin olun, aksi takdirde iltihaplı bölgedeki durum ağırlaşacaktır.

2. Kalamin(Calamine) losyon veya hidrokortizon krem deneyin. Bu merhemlerden herhangi birini civardaki eczanelerden veya aktarlardan elde edebilir ve ısırılan bölgedeki kaşınmayı azaltabilirsiniz.

Kortizon steroid yapılıyken klamin losyon ise kaşıntıları tedavi edebilmek için içerisinde ferrikoksit bulundurur. İki ürün de reçetesiz satın alınabilir ve kullanışı oldukça güvenlidir.

3. Ağır kaşıntılarınız için doktorunuz veya eczacınızdan size uygun antihistaminik ilaçlar vermesini isteyin. Kimi zaman kaşıntılar öyle boyutlara ulaşabilir ki, bu noktada ağızdan alınan antihistaminlere yönelmeniz gerekir. Doktorunuz veya eczacınızın önerdiği ve reçeteyle yazılan ilaçları almaya gayret edin. Bu durumda alabileceğiniz bazı antihistaminler:

Difenhidramin(Diphenhydramine): Birçok kaşıntı için kısa sürede rahatlama sağlar fakat çoğu zaman da kullanıcıyı uykulu hale sokar.

Tripelennamin hidroklorid(hydrochloride): Ağızdan alınır ve bir önceki ilaç ile aynı etkileri gösterir.

Hidroksizin(Hydroxyzine): Reçeteyle yazılan tek çeşit ilaçtır ve kaşıntılarınız dayanılamaz boyutlara geldiğinde ve diğer antihistaminlerden beklediğiniz sonucu alamadığınız durumlarda doktorunuza başvurarak satın alınız.

4. Isırıktan etkilenen alanın etrafını kaşımaktan kaçının. Bu durum derinize daha fazla zarar verebilir ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Kaşınmanın artması durumunda etkilenen bölgenin etrafını kalamin losyon veya hidrokortizon içeren bir ürün ile tedavi edin.

Bölüm 2: Ev Yapımı Çözümler

1. Isırığın üzerine aloe vera jeli uygulayın. Bir aloe vera yaprağını kırabilir veya jeli etkilenen bölgenin üzerine sürebilirsiniz. Aloe vera jelini eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

2. Isırığı çay ile yıkayın. Etkilenen bölgeyi yeşil veya siyah çay, karakafes otu çayı veya taze veya kuru lavantadan yapılan çay ile yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak ise, kullanılmış poşet çayları direkt olarak ısırığın üzerine uygulayabilirsiniz.

3. Şifalı bitkilerin yapraklarını ezin ve ısırığın üzerine uygulayın. Fesleğen veya aynı safa bitkisi yapraklarını ezin veya birkaç damla fesleğen yağını direkt olarak yaralı bölgenin üzerine sürün.

4. Yulaf ezmesi ile soğuk banyo yapın. Kendi banyonuzu yapabilir veya gerekli malzemeleri eczane veya marketlerden elde edebilirsiniz. Bu uygulama için soğuk su kullanımı oldukça önemlidir çünkü sıcak su cildinizi kurutur.

5. Ekinezya deneyin. Isırığın üzerine kendi yaptığınız veya satın aldığınız ekinezyadan birkaç damla damlatın. Bunun dışında taze ekinezya çiçekleri ve ılık su ile bölgeyi yıkayabilirsiniz.

6. Hindistan cevizi kullanın. Hindistan cevizini açın, parçaları eziciye atın ve işlem bittikten sonra elde ettiğiniz macunu etkilenen alanların üzerine uygulayın. Bölgeyi yarım saat süreyle bir havlu ile sarın ve sonrasında yıkayın. Aynı işlemi üç kere tekrarlayın ve bu esnada şişkinliğin dindiğini gözlemleyin. Gece yatmadan önce aynı işlemi tekrarladığınız takdirde sabah uyandığınızda ısırıklardan iz kalmadığını göreceksiniz. Eğer aksi bir durum yaşanırsa, uygulamayı tekrarlayın.