Genelde kadınların evlenme yaş aralığı yirmili ve otuzlu yaşlar olduğu için, gelinlik firmalarının da ürettiği gelinlikler de bu durumun sonucu olarak yirmili ve otuzlu yaş aralığına hitap etmektedir. Yaşı daha büyük olan kadınlar da kendilerinin ilk düğünleri, ikinci düğünleri ya da evliliklerini yenilemek için yapacak oldukları düğünler için gelinlik giyerler. Genelde gelinlik firmalarının ürettiği ürünler daha genç yaş grubuna hitap etmesine rağmen yaşı daha büyük olan kadınların da istedikleri gelinliği ya da elbiseleri bulabilmeleri günümüzde hiç de zor değildir.

Orta Yaşlı Gelinleri Sevindirecek Gelinlik Seçiminin Püf Noktaları

 1. İnternetten satış yapan gelinlik firmalarını bulun. İnternet üzerinden satış yapan bir firmadan gelinliğinizi almaya karar verirseniz, firmanın gelinlik üzerindeki bazı işçilikleri ve tabi ki de teslimat ücretlerini karşıladığından emin olun. Bu tür bir yolla yapacağınız gelinlik alışverişi daha mantıklı olacaktır çünkü istediğiniz özelliklere uygun olan gelinliği yerel gelinlik mağazalarında bulamayabilirsiniz. Trendyol internetten satış yapan güzel gelinlik koleksiyonları bulunan bir firmadır.
 2. ** İstediğiniz gelinlik modelinin çıktısını alın ve de çok güvendiğiniz bir terziye gidip çıktısını aldığınız modeli gösterin.** Modeli terzinize gösterdikten sonra, gelinliğinizin tam olarak sizin istediğiniz ölçülerde dikildiğinden emin olun. Terzinize gelinlik ölçülerinizle, sizin ölülerinizin tam olarak aynı dikilip dikilmediğini sorun.
 3. Elbise seçiminizi yaparken, başka gelinlerde esinlenin. Başkalarının elbiselerine bakıp hangi stil elbisenin sizin yaşınızla uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bahar ayları için kısa elbiseler ve de kolsuz elbiseler çok uygun olacaktır fakat yaşı daha büyük olan gelinler için yırtmaçlı veya onun tarzında elbiseler giymek uygun ve de rahat olmayabilir ama tabi ki de arzunuz giymeniz yönündeyse neden olmasın? Gelin annelerinin giydikleri elbiselerin tarzları, yaşları daha büyük olan gelinlerin giyebilecekleri tarzda elbiselerdir. Gelinler o tarzda elbiseleri giydikleri zaman hem şık hem de ilham verici güzellikte olacaklardır.
 4. İnternette satış yapan firmalardan istediğiniz detaylara ve de işçiliklere sahip olan elbiseleri alın. İnternet firmalarını eğer kullanırsanız istediğiniz tarzda olan modelleri sınırlandırarak daha kolay bir biçimde seçiminizi yapmış olursunuz. Kendi isteklerinize göre kararınızı verebilirsiniz, büyük beden olup olmayacağına, elbisenin kollarının ölçülerine, elbisenizde dantel detaylarının bulunup bulunmayacağına, V yaka olup olamayacağına karar verip, elbisenizin modelinin son haline karar verebilirsiniz.

İpuçları

 • Gelinlik kollarınızın üstünü kapasın istiyorsanız, dirseklerinize kadar olan dantel işlemeli bir model seçebilirsiniz.
 • Gelinliğinizin göğüs modelinin daha kapalı olmasını istiyorsanız, göğsünüze askılardan bağlantı bağları olan modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Gelinliğinizin omuz kısımlarının kapalı olmasını istiyorsanız, o bölgede dantel detayları kullanabilirsiniz. Elbisenizde dantel kullanmak hem elbisenizi daha şık bir hale getirecek hem de sizin elbisenizin içinde daha rahat olmanızı sağlayacaktır.
 • Gelinliğinizi topuklu ayakkabı ya da kısa topuklu bir ayakkabı ile kombin edecekseniz, boyu uzun bir modeli olan elbiseyi seçin.
 • Gelinliğin bel özelliğini geliştirmek istiyorsanız, elbisenin beline kuşak ya da kemer tarzı şeyler bağlayabilirsiniz.
 • Gelinliğiniz son olarak ufak tefek işçiliklere ihtiyacı varsa her zaman ki terzinize gidip, elbisenizin son ayarlamalarını yapın. İnternetten elbisenizi aldıysanız eğer, zaten ufak tefek düzeltmelere ihtiyacınız büyük ihtimalle olacaktır çünkü elbiselerin ölçüleri standart olduğu için bazı problemler oluşabilir. Oluşan küçük problemleri terzinize çözdürün ki büyük günde tam olarak rahat olmanız daha da kolaylaşsın.
 • Gelinliğinizin rengini seçin ve damat ile beraber renk uyumu yakaladığınıza emin olun. Seçeceğiniz elbise gri, mavi ya da altın rengi olabilir kendinizi sadece beyaz ya da fildişi rengini seçmek zorunda bırakmayın.

Uyarılar:

 • O gün giyeceğiniz elbiseyle ok şık ve zarif olmaya çalışın, sıradan bir görünüşten kaçının.
 • Elbisenizin kesimine karar verirken kendi vücut şeklinizi göz önünde bulundurun çünkü her vücut şekline farklı elbise modelleri yakışır. Bazı insanlara denizkızı model elbiseler yakışırken bazılarına ise hiç yakışmaz.
 • En çok hangi rengi kullanırken kendinizi rahat hissediyorsanız o rengi elbisenizde kullanın. Bu renk beyaz, fildişi, krem de olabilirken altın sarısı hatta kırmızı renk bile olabilir.