Özellikle kahve tutkunu biriyseniz hiçbir şeyin yeni çekilmiş bir kahve kadar iyi kokmadığını biliyorsunuzdur. Hatta bazı insanlar kahveyi sevmiyor olsa bile o muhteşem kokuyu sever. Eğer evinizde kahve çekirdeklerini öğütmek için bir değirmeniniz yoksa ya da kahveciye gidip taze kahve çektirmek yerine evinizdeki kahve çekirdeklerini kendiniz öğütmek istiyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır.

Yöntem1: Elle Öğütme

1. Havan kullanın. Kahveyi öğütürken bulunduğunuz mekanın her tarafına kahve uçmasını engellemek için en doğru yollardan biri şüphesiz ki havan kullanmak olacaktır. Havan tokmağı ile kahveleri havanda ceviz döver gibi dövmelisiniz. Nasıl bir şiddet uygulayacağınıza ise denedikçe alışacaksınız.

2. Kahve çekirdekleri için çekiç kullanın. Temel amaç kahve çekirdeklerini toz hale getirmek olduğundan kahveyi ufak parçalar haline getirmek için kullanabilecek aletlerden biri şüphesiz ki çekiçtir. Yüksek kalitedeki plastik bir torbanın içerisine ya da kullanmadığınız havlular arasına kahve çekirdeklerini koyun. Şimdi kahve çekirdeklerini bir çekiç yardımıyla kısa darbelerle ezin. Çekirdekleri ezerken elinize dikkat ederek anlık darbelerle yapmanız önemlidir. Parçalanmayacak bir plastiğin içerisine kahve çekirdeklerini koymalısınız. Aksi durumda poşet delinecek ve kahve çekirdekleri dışarı fırlayacaktır.

3. Kahve çekirdeklerini döndürün. Cendere(kalın oklava) kullanımı da çekice benzerdir. Yine kahve çekirdeklerini bir havlunun ya da sağlam poşetin içerisine koyun. Ardından cendereyi basınç uygulayarak kahvenin üzerinde yuvarlayın. Bu aşamada uygun basıncı uygulamanız kahvenin toz haline dönüşmesi için oldukça önemlidir. Eğer kalın oklava bulamadıysanız sağlam bir cam şişe ya da tahtadan yapılmış sağlam bir malzeme ile aynı işlemleri yapabilirsiniz.

4. Eski stil el değirmeni/öğütücüsü kullanın. Anneannenizin, babaannenizin geçmişte kullandığı bu ufak ama maharetli aletler sayesinde kahvenizi öğütebilirsiniz.

Yöntem2: Kolay Yolla Öğütmek

1. Blender kullanın. Blender farklı keskin bıçaklara sahip olan bir cihazdır. Doğru bıçağı seçerek kahve çekirdeklerini bu cihaza koyarsanız bir süre sonra çekirdeklerin parçalanmasını sağlamış olacaksınız.

  • Kullanmış olduğunuz blender bu çekirdekleri parçalayacak güçte değilse fazla zorlamamanızda fayda var. Aksi durumda elinizdeki blenderdan da olabilirsiniz.

2. Zaten kahve yapmaya hazır olan çekirdekleri alın. Kahve öğütmek için yeterince zamanınız yoksa ve bir de misafirlerinizin gelmesine çok az zaman kaldıysa çekilmiş hazır kahve çekirdeklerini satın alabilirsiniz. Bu sizin açınızdan zaman ve emek tasarrufu sağlayacaktır.

  • Kahvenin taze olmasını istiyorsanız gittiğiniz kahveci ya da markette o anda çektirme işlemini yaptırmalısınız. Bu işlemi yapmadan önce eski kahve atıklarını temizlemek adına makinenin 10-15 saniye boş bir şekilde çalıştırılmasını sağlayın. Bu sayede diğer kahve türlerinin sizin kahvenize karışmasını engellemiş olursunuz.

İpuçları:

  • Serin, karanlık bir yerde ve hava geçirmez bir yerde kahvenizi saklayın.
  • Alınan değirmene doğru ve iyi bir bakım uygulanırsa uzun süre işinizi görecektir.Buzdolabında ve dondurucuda kahveyi saklamayın. Buzdolabındaki aşırı düşük nem kahvenin kurumasına ve bayatlamasına sebep olacaktır.